Lumenmax to polska firma zajmująca się rozwijaniem i wdrażaniem technologii LED SMD w oświetleniu ogólnym. Marka wprowadziła na rynek setki modeli źródeł światła i opraw oświetleniowych LED. Tym razem Lumenmax poszerza swoje portfolio produktów o hybrydowy system oświetleniowo – dezynfekujący, który przyczyni się do walki z wirusem COVID-19. 

Annihilator Lumenmax to system sufitowych, hybrydowych opraw oświetleniowo – dezynfekcyjnych typu downlight LED, występujących w wersji natynkowej, podwieszanej oraz w wersji wpuszczanej w sufit podwieszony. Oprawy te, skutecznie oświetlą i odkażą każde pomieszczenie z wysokości wynoszącej nawet dwudziestu pięciu metrów.

Każda z opraw Annihilator Lumenmax jest wyposażona w dwa moduły LED. Moduł LED COB jest odpowiedzialny i przeznaczony do energooszczędnego oświetlania pomieszczeń. Moduł LED UVC natomiast, odpowiada za profesjonalną dezynfekcję powierzchni oraz powietrza. Obydwa moduły działają naprzemiennie, do wyboru mamy więc tryb oświetleniowy lub tryb odkażania.

Oprawy te można łączyć w grupy i sterować nimi zdalnie poprzez urządzenia przenośne dzięki aplikacji Annihilator Lumenmax, która to jest dostępna bezpłatnie w sklepie Google PLAY. Zdalne sterowanie (np. poprzez smartfon) umożliwia stworzony przez zespół Lumenmax sterownik Hullcs. Zastosowane w oprawach sterowniki oparte są na technologii Bluetooth Ble oraz WiFi.

Dezynfekcja najnowszej generacji

Niezaprzeczalnym jest, że technologia LED będzie w najbliższym czasie wypierać z poszczególnych sektorów rynku wyładowcze źródła promieniowania UV, to jest świetlówki, lampy kwarcowe oraz promienniki UV. Również, powstające w ostatnim czasie, w wyniku pojawienia się koniunktury związanej z pandemią COVID-19, sterylizatory oparte na tzw. lampie ekscymerowej, ze względu na swoje rozmiary, wygląd i koszt wytworzenia, nie są w stanie zagrozić rychłemu zdominowaniu branży dezynfekcyjnej przez technologię LED.

Na czym polega przewaga LED UVC nad sztucznymi źródłami promieniowania UVC starego typu ?

 • brak zawartości toksycznej rtęci
 • skuteczniejsza w zwalczaniu patogenów długość fali świetlnej – węższy i dokładniejszy zakres promieniowania
 • dzięki niedużym rozmiarom – możliwość implementacji źródeł światła LED UV w każdym rodzaju oprawy oświetleniowej i lampy oraz możliwość łatwej integracji z elektronicznymi systemami sterującymi
 • możliwość precyzyjnego sterowania wiązką promieniowania UVC, pozwalająca na wyliczenie niezbędnych do dezynfekcji dawek promieniowania, sprzyja zwiększeniu energooszczędności procesu dezynfekcji i uniknięciu dynamicznej fotodegradacji naświetlanych materiałów
 • brak wytwarzania szkodliwego dla człowieka i zwierząt ozonu – bez potrzeby wietrzenia pomieszczeń po zakończeniu procesu dezynfekcji
 • dłuższa żywotność modułu LED UVC, niskie koszt eksploatacji – brak potrzeby cyklicznej wymiany promienników

Dokładność i pewność działania

Annihilator Lumenmax PL/CL24 to obecnie jedyna na rynku profesjonalna hybrydowa oprawa LED, zwalczająca patogeny. Jej skuteczność w dezaktywacji patogenów wirusowych i bakteryjnych została potwierdzona przez badania w Katedrze Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Swoją skuteczność działania zawdzięcza wielu aspektom technicznym.

Dzięki zastosowaniu w oprawie najwyższej jakości diod LED UVC z chipsetem półprzewodnikowym, pochodzącym od wiodącego koreańskiego producenta oraz dzięki zastosowaniu podwójnie oczyszczanych soczewek kwarcowych JGS-1 o odpowiednim skupieniu, powstał moduł LED, będący niezmiernie skuteczną bronią w walce z patogenami wirusowymi i bakteryjnymi.

Dokładnie dobrana moc promieniowania modułu, przy długości fali szczytowej wynoszącej 273nm, powoduje dynamiczną destrukcję i dezaktywację chorobotwórczych mikroorganizmów. Annihilator Lumenmax jest oprawą wirusobójczą i bakteriobójczą, tym niemniej, przy odpowiednim czasie naświetlania, zniszczeniu ulegają  także jednokomórkowe grzyby, zarodniki pleśni, pierwotniaki, roztocza, czy algi. Dzięki wielopunktowej, stożkowej emisji promieniowania, powierzchnie odkażane są przy pomocy promieni docierających do nich pod różnym kątem, zwiększając w ten sposób skuteczność niszczenia znajdujących się na nich patogenów, które to wpadają w tzw. „ogień krzyżowy”.

System Annihilator Lumenmax jest ukierunkowany na odkażanie w pomieszczeniach powietrza oraz tych powierzchni, które narażone są na prawdopodobieństwo wcześniejszego bezpośredniego kontaktu z ludźmi, będącymi potencjalnymi nosicielami wirusów i bakterii. Kluczem jest odkażanie powierzchni najbardziej narażonych na kontakt z patogenami:  płaszczyzn roboczych ( 0.85m nad podłogą ), podłóg, ogólnodostępnych urządzeń, stołów , krzeseł, drzwi i innych. Należy jednak zwrócić uwagę, że w dobrze zaprojektowanym systemie dezynfekcyjnym odkażaniu podlegają nawet najwyższe partie ścian oraz sufit.

Wymagany czas dla skutecznej dezynfekcji powierzchni wynosi od 10 minut do 6 godzin i jest on szczegółowo określony w każdej indywidualnej symulacji dostarczanej klientowi. Średni, zalecany przez Lumenmax czas procesu dezynfekcji UVC wynosi 3 godziny. Pamiętać należy, że czas odkażania powietrza przez które przenika promieniowanie UVC, jest o wiele krótszy. Skuteczność zwalczania patogenów występujących w powietrzu, w wyniku bezpośredniego ciągłego promieniowania nadfioletowego, jest nieporównywalnie większa i bardziej dynamiczna od skuteczności przepływowych lamp dezynfekcyjnych UV oraz ozonatorów.

Działanie i skuteczność oprawy Annihilator Lumenmax zostały przebadane w laboratorium Katedry Biotechnologii i Mikrobiologii Żywności Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, na następujących patogenach:

 • Wirus bakteryjny P22 ATCC 97540
 • Wirus bakteryjny FELIX01 DSM 18524
 • Bakteria gram-ujemna Eschrichia coli BAA 2469 (NDM)
 • Bakteria gram-ujemna Salmonella typhimurium ATCC 140288
 • Bakteria gram-dodatnia Staphylococcus aureus ATCC 43300 (MRSA)

W wyniku naświetlania próbek z powyższymi patogenami w stężeniu 1-2 x 10^5 cfu/ml, z odległości 2.5 metrów ( czasie od 20 minut do 120 minut ), przyczyniły się do ich redukcji o 99.5% – 100%.

Potężny zakres zastosowania

Skuteczność dezynfekcyjna i oświetleniowa 24 watowego modułu LED UVC oprawy Annihilator Lumenmax, ze względu na wysokość montażu, mieści się w przedziale od 0 do nawet 25 metrów. Z powodzeniem zastosujemy ją jako oprawę niskiego, średniego i wysokiego montażu sufitowego do oświetlenia i dezynfekcji tak wysokich pomieszczeń, jak hole, patio, aule czy hale. Dzięki poziomowi szczelności IP44 czołowej części oprawy, może być ona stosowana w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza.

Dzięki minimalistycznemu designowi, oprawy pasują do każdego typu pomieszczeń. Połączenie funkcjonalności oświetleniowej oraz dezynfekcyjnej, nie zakłóca elegancji i design’u oprawy – wręcz przeciwnie – zastosowane w module Annihilator diody LED SMD UVC w kolorze złotym przyprawione o kwarcowe soczewki wraz z ozdobnymi fioletowymi kamieniami od Swarovski, stanowią subtelną sztukę designerską.

Instalacja systemu szczególnie jest rekomendowana w miejscach o znacznym dobowym przepływie ludzi, przykładowo takich jak szpitale, przychodnie, poczekalnie, sale konferencyjne lub wykładowe czy też w sklepach i galeriach handlowych.

Bezpieczeństwo

Dezynfekcja przeprowadzana przez system Annihilator Lumenmax, zgodnie z zaleceniami producenta, daje bardzo wysokie bezpieczeństwo epidemiologiczne pomieszczeń.

Na straży bezpiecznej procedury dezynfekcyjnej stoi system zabezpieczeń oparty o sterowniki Hullcs, w które wyposażone są oprawy:

 • zdalne załączanie i wyłączanie przez administratora trybu odkażającego możliwe jest jedynie dzięki urządzeniu mobilnemu z zainstalowaną aplikacją ANNIHILATOR LUMENMAX zabezpieczoną kodem urządzenia
 • kompatybilność z dedykowanymi przewodowymi oraz bezprzewodowymi rozłączającymi promieniowanie czujkami ruchowymi natynkowymi oraz drzwiowymi 12V
 • zdalne konfigurowanie opóźnienia czasu startu trybu dezynfekcyjnego
 • zdalne edytowanie czasu trwania trybu dezynfekcyjnego
 • wizualne sygnalizowanie działania trybu dezynfekcyjnego dzięki diodzie LED SMD UVA
 • zdalnie konfigurowalna głośność ostrzegającego sygnału dźwiękowego towarzyszącego załączonemu trybowi dezynfekcyjnemu
 • możliwość awaryjnego wyłączenia trybu dezynfekcyjnego, poprzez naciśnięcie włącznika ściennego ( natychmiastowe przejście w tryb oświetleniowy )

Oprawy systemu Annihilator Lumenmax są, w porównaniu do sterylizatorów opartych na rtęciowych promiennikach wyładowczych UV, stosunkowo bezpieczne dla powierzchni nieożywionych. Wartość natężenia promieniowania nadfioletowego UVC jest ukierunkowana na szybką anihilację chorobotwórczych patogenów, lecz nie jest nadmiarowa, tak aby doprowadzać do dynamicznej fotodegradacji materiałów.

Stosunkowo nieduża moc promieniowania UVC i jego stożkowy kąt emisji, w porównaniu ze sterylizatorami wyposażonymi w promienniki wyładowcze UV o dużej mocy, dają spory zapas bezpieczeństwa dla osób postronnych, które z jakiegokolwiek powodu znajdą się w pomieszczeniu w czasie działania trybu odkażającego. Natężenie promieniowania nie jest tak wysokie, aby w krótkim czasie doprowadzić do trwałych uszczerbków na zdrowiu, tym niemniej, w nawiązaniu do wytycznych CIE (Międzynarodowego Komitetu Oświetleniowego) niniejszym ostrzegamy o szkodliwości promieniowania UVC dla zdrowia ludzi i zwierząt oraz o niszczącym jego wpływie na tkanki roślinne. Użytkując system Annihilator Lumenmax, użytkownik – administrator systemu zobowiązany jest do przestrzegania zasad obsługi zawartych w instrukcji produktu oraz informacji uzyskanych na szkoleniu dotyczącym użytkowania.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments