Pandemia COVID-19 nie ustaje i mocno odbija się na światowej gospodarce, biznesie i życiu codziennym. Dlatego firmy technologiczne z całego świata postanowiły połączyć siły pod zarządzaniem Microsoft i rozpoczęły pracę nad Vaccination Management Platform. Ich celem jest stworzenie platformy, która dostarcza nowoczesne rozwiązania do zarządzania szczepionkami, umożliwiające m.in. kompleksowe wsparcie procesu bezpiecznej i sprawiedliwej dystrybucji. Wśród wybranych w konkursie podmiotów jest jeden partner z Polski, Netwise polska firma, która dostarcza aplikacje biznesowe i systemy klasy CRM i PRM oparte o technologie Microsoft.  

Najnowsze technologie w walce z pandemią

Dziś jedynym sensownym rozwiązaniem na COVID-19 jest poza dystansem społecznym i noszeniem maseczki – nabywanie przez ludzi masowej odporności poprzez szczepienia. Dlatego Microsoft, wraz z partnerami z całego świata, zainicjował pracę nad platformą Microsoft Vaccination Management Platform, która będzie wspierać narodowe programy szczepień, umożliwiając m.in. rejestrację pacjentów i dostawców, planowanie szczepień, raportowanie, a także przygotowywanie prognoz i analiz. Już 22 marca do grona jej twórców dołączy polska firma Netwise, która właśnie wygrała konkurs na partnera w tym projekcie.

Jakub Skałbania, założyciel Netwise

To dla nas ogromne wyróżnienie, że Microsoft wybrał nas na swojego partnera w globalnej walce z pandemią. Największą satysfakcję czujemy, gdy nasze projekty wspierają realne zmiany, które dzieją się na naszych oczach” – mówi założyciel Netwise i ekspert CRM, Jakub Skałbania, który z ramienia Netwise USA odpowiadał za rozmowy z Microsoft.

Netwise dołączył do elitarnego grona partnerów Microsoft z całego świata takich jak: Accenture, Avanade, Ernst & Young i Mazik Global. Eksperci firmy będą odpowiedzialni za część systemu opartą o Microsoft Dynamics 365 i Microsoft Power Platform. Dodatkowo,  rozwiązania oparte na danych i sztucznej inteligencji (w tym Power BI) pomogą dostarczyć praktycznych informacji na temat przebiegu szczepień, które umożliwią zarówno władzom rządowym i samorządowym, jak i pracownikom ochrony zdrowia podejmowanie świadomych decyzji w zakresie poprawy jakości edukacji na temat szczepień i uniknięcia zakłóceń w dostawach. 

Platforma, która przynosi realne zmiany w walce z COVID-19 

Celem, który przyświeca twórcom platformy Microsoft Vaccination Management jest zapewnienie kompleksowej informacji na temat przebiegu procesu szczepień, zarówno obywatelom oraz administratorom szczepionek, jak również świadczeniodawcom opieki zdrowotnej. Oznacza to, że dzięki platformie można będzie rejestrować i umawiać pacjentów na wizyty szczepionkowe, a także tworzyć centra dowodzenia i reagowania w sytuacjach kryzysowych, za pośrednictwem systemu. W razie gdyby coś poszło nie tak – na przykład z powodu nieprawidłowego działania zamrażarki do szczepionek lub problemów z dostawą.

Z kolei producenci i dystrybutorzy szczepionek będą mogli przeglądać dane dotyczące możliwości przechowywania produktu i dostępności personelu medycznego, aby upewnić się, że dostawy są odbierane i obsługiwane w bezpieczny sposób. Dostawcy m.in. zmonitorować poziomy zapasów, a także temperaturę fiolek, aby pomóc szybko dostarczyć szczepionkę pacjentom. Platforma ta umożliwi także podgląd wydawanych recept i dostaw materiałów medycznych oraz usprawni raportowanie. Dzięki temu dostawcy usług medycznych i apteki zmonitorują skuteczność konkretnych partii szczepionek, a pracownicy służby zdrowia łatwo podsumują całościowo proces szczepień. 

Wielka Brytania mówi sprawdzam 

Wykorzystanie nowych technologii może znacznie pomóc w utrzymaniu stabilności zdrowia
i bezpieczeństwa publicznego w skali kraju. Aktualnie Vaccination Management Platform działa w Wielkiej Brytanii, gdzie ponad 45 milionów obywateli może rejestrować się na szczepienia, a szpitale na żywo monitorują wykorzystanie szczepionek. System ten stanowi tam duże ułatwienie w procesie planowania oraz zarządzania szczepieniami, jednak Microsoft wciąż nie ustaje w wysiłkach nad udoskonaleniem platformy.

„Obecnie istnieje potrzeba ponownej oceny aktualnych procesów dystrybucji i podawania szczepionki. Zbadanie i sprawdzenie dostępnych innowacyjnych technologii umożliwi organizacjom zajmującym się zdrowiem publicznym przyspieszenie procesu bezpiecznego, sprawiedliwego i szybkiego dostarczania szczepionek, co ostatecznie uratuje ludzkie życie i pomoże zakończyć pandemię” – wyjaśnia Dr David Rhew, Chief Medical Officer w Microsoft. 

Technologia staje się kluczowa dla wygranej z COVID-19

Biorąc pod uwagę globalną skalę pandemii, rola technologii jest kluczowa. We współpracy z Microsoft stworzono już wiele rozwiązań do zarządzania szczepionkami opartych na technologiach Microsoft, w tym Microsoft Azure, Dynamics 365, Power BI i Power Platform.  Jakub Skałbania podkreśla, że wyzwań w czasie tego rocznego projektu będzie bardzo wiele.

„Nasza rola będzie polegać na dostarczeniu rozwiązania, które będzie wykorzystywane globalnie. Takie połączenie możliwości technologii cyfrowych, naszych innowacji i partnerstwa strategicznych podmiotów biorących udział w tworzeniu platformy Microsoft Vaccination Management Platform to realny, duży krok w walce o zdrowie publiczne i bezpieczeństwo nas wszystkich” – przyznaje Skałbania. 

Firma Netwise w przeszłości aż 7 razy z rzędu została ogłoszona Partnerem Roku Microsoft i po raz kolejny została doceniona przez amerykańskiego giganta. Spółka informatyczna działa na rynku już od 13 lat i może pochwalić się bogatym portfolio projektów zrealizowanych w 27 krajach świata, od USA po Chiny. Jakub Skałbania wyjaśnia, że sukces ten firma zawdzięcza innowacyjnemu podejściu do tworzenia aplikacji biznesowych.

„Ale to nie wszystko. Nasi doświadczeni programiści już wielokrotnie udowodnili, że nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Fakt, że będziemy współtworzyć z globalnym Microsoft platformę Vaccination Management to dla nas powód do dumy i dowód na to, że polscy programiści już dawno są w światowej czołówce” – dodaje Skałbania. 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments