Czy trzepot skrzydeł motyla w jednym krańcu wszechświata może wywołać huragan w drugim? Podobno tak. Często omawiany efekt motyla, zgodnie z zasadą chaosu, stwierdza, że niewielkie zmiany w warunkach początkowych mogą prowadzić do drastycznych zmian w wynikach końcowych. Wiele organizacji podejmuje decyzje dotyczące architektury systemu, nie wiedząc, że mogą spowodować poważne problemy z ich wdrożeniem.

Słaba architektura systemu informatycznego jest częstym problemem w organizacjach. Wśród kierownictwa wyższego szczebla jest to zazwyczaj postrzegane jako konsekwencja złych decyzji strategicznych. Coraz powszechniejszym zjawiskiem w biznesie jest tzw. zadłużenie technologiczne. Nazwa ta określa znaczną inwestycję nieplanowanego czasu i zasobów na wdrażanie nowych technologii. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zsolt Balogh z Liferay wrozmowie z ISBtech o planach firmy w Polsce 

Jakie jest rozwiązanie? Można zmienić  dotychczas funkcjonującą  platformę, co wymaga nakładu czasu i pieniędzy  lub zdecydować się na zwinną konfigurację systemu IT, która jest bardziej efektywna kosztowo.

Eksperci firmy Liferay radzą, na co zwracać uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących planowania i wdrożenia nowoczesnej architektury IT w firmie:

  • Zrozumienie technologii

Decyzje dotyczące nowych technologii zbyt często podejmowane są przez zespoły skupiające się na technice, bez analizy strategii biznesowej firmy.  Cele biznesowe i technologiczne powinny być zintegrowane i wzajemnie się uzupełniać. Tylko dzięki takiemu podejściu można zmaksymalizować zwrot z potencjalnych inwestycji.

  • Podejmowanie dobrych decyzji

Decyzje dotyczące rozwiązań technologicznych są często podejmowane na podstawie prezentacji prowadzonych przez dostawców i partnerów biznesowych, których celem jest sprzedaż określonego rozwiązania. Liderzy podejmą szybką decyzję, unieważniając (lub nie rozważając) ważnych aspektów architektonicznych, takich jak sposób strukturyzowania danych. W rezultacie podczas realizacji projektów często pojawiają się wyzwania generujące dodatkowe koszty.

  • Inwestycje w zatrudnianie i szkolenie najlepszych ludzi

Zatrudnianie doświadczonych architektów i programistów IT może zwiększyć zwrot z inwestycji w technologie. Doświadczeni specjaliści  zadbają  takie elementy systemu, jak automatyzacja procesów, bezpieczeństwo, zgodność i integralność z istniejącymi systemami. Badania McKinsey sugerują, że doświadczony programista jest osiem razy bardziej produktywny niż osoba stawiająca na tym stanowisku pierwsze kroki.

  • Planowanie modułowości, elastyczności oraz integracja

Aby móc czerpać korzyści z gromadzenia danych, systemy informatyczne powinny być ze sobą wzajemnie połączone, jak również powinny mieć możliwość stosunkowo prostej aktualizacji. Jest to ważne zwłaszcza w dobie szybkiego postępu technologicznego, gdzie nowe rozwiązania i aktualizacje pojawiają się naprawdę często.

  • Koncentracja na doświadczeniu użytkownika

Doświadczenia użytkowników powinny być wielopłaszczyznowe i dotyczyć korzystania z całej platformy. Tak często deklarowana przez firmy klientocentryczność musi mieć swoje odzwierciedlenie w planowaniu podróży klienta tak, aby dostarczać mu jak najlepszych wrażeń na każdym etapie. 

Zsolt Balogh, Liferay

„Cyfrowy świat stał się naszą codziennością. Przedsiębiorcy powinny być świadomi faktu, że tak jak pojedynczy trzepot skrzydeł motyla może być nośnikiem znaczących zmian, tak samo dane, narzędzia, platforma lub kilka linijek kodu mogą przynieść firmie ogromne korzyści. Z drugiej strony niewłaściwe wybory nawet w pozornie mało istotnych sprawach dotyczących architektury systemu IT, mogą stać się przepisem na katastrofę. Jeśli odpowiednio wykorzystamy każdy ruch cyfrowego motyla, dokonując właściwych wyborów, kroczenie drogą prowadzącą do cyfrowej transformacji nie będzie wcale trudnym wyczynem” podsumowuje Zsolt Balogh, Dyrektor Zarządzający firmy Liferay.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments