Instytucje finansowe zawsze stały na czele wyścigu o innowacje technologiczne. Wymagają tego od nich warunki gospodarcze, potrzeba zapewnienia bezpieczeństwa oraz stabilności – zarówno konsumentom, jak i rynkom. Mijający rok upłynął pod sztandarem danych i ich analizy. Czego możemy spodziewać się w nadchodzącym czasie?

W 2023 roku sektor finansowy utrzymywał stałe zainteresowanie eksploatacją danych do podejmowania decyzji operacyjnych. Zauważalne stało się jednak wykorzystywanie wirtualnych asystentów. To wszystko kwestia wpływu udoskonaleń generatywnej sztucznej inteligencji na modele obliczeniowe. Integracja sztucznej inteligencji we wszelkich dziedzinach operacji bankowych, od oceny ryzyka do obsługi klienta, stanowiła zauważalny krok w kierunku bardziej technologicznie zaawansowanego krajobrazu finansowego.

Boom na generatywną sztuczną inteligencję zmusił jednak całą branżę do szerszego zainteresowania się GenAI i skupienia na jakości i dostępności danych. Instytucje finansowe już teraz stawiają na budowę kultury opartej o implementację danych w swoich organizacjach. To efekt nie tylko chęci spełnienia wymagań regulacyjnych, ale przede wszystkim poprawy ogólnej jakości obsługi i procesów decyzyjnych w całej organizacji. Cała branża finansowa tego potrzebuje – bo choć mijający rok upłynął pod znakiem wzrostu i rozwoju sektora, o konsumentów trzeba będzie walczyć coraz bardziej.

W nadchodzącym roku możemy spodziewać się zaawansowania prac nad modelami AI. Zapowiedziane wcześniej wieloletnie inwestycje w odpowiedzialny i etyczny rozwój generatywnej sztucznej inteligencji wyznaczyły kierunek przyszłych działań. Wirtualni asystenci wybiją się na centralną pozycję dla banków, które chcą poprawić interakcje z klientami i efektywność operacyjną. Ich zdolność do rozumienia i reagowania na naturalny język będzie obszarem wzmożonego rozwoju. – zaznacza Piotr Partycki, Vice President w CGI, lider sektora finansowego i ubezpieczeniowego w Polsce.

Niekończąca się historia: modernizacja infrastruktury i transformacja cyfrowa

Kluczowe w 2023 roku było zrozumienie przez sektor finansowy znaczenia modernizacji infrastruktury i ciągłego doskonalenia w procesie transformacji cyfrowej instytucji sektora. Wynikało to między innymi z rosnącej świadomości, że obydwa procesy to ciągła podróż, będąca gwarantem pozostania istotnym uczestnikiem w zmiennym krajobrazie finansowym i technologicznym.

Co ważne – to procesy sprzężone z rosnącą rolą generatywnej sztucznej inteligencji. Żeby realizować plany w obszarze szkolenia zaawansowanych modeli, które mają polepszać doświadczenia konsumentów, potrzeba wydajnej i nowoczesnej infrastruktury, pozwalającej zrobić pożytek z danych. To zjawisko, pokazujące, że działania biznesowe i inwestycje w IT powinny być bardziej zespolone. By odnieść sukces w erze cyfrowej, potrzeba przyjąć bardziej elastyczne podejście do rozwoju i wdrożeń. Zjawiska, kształtujące branże finansową w 2023 roku będą miały na nią znaczący wpływ także w przyszłym roku. To znak, żeby się przyjrzeć samej idei prognozowania i wyznaczania trendów.

Mówienie o roli strategii zarządzania danymi w organizacjach nie jest nowością, bo słyszeliśmy o tym już wiele lat temu. Krajobraz technologiczny zmienia się z dnia na dzień, dlatego zaawansowana analityka staje się dla przedsiębiorstw, zwłaszcza finansowych, podstawą. Jak to jednak bywa z podstawami – warto o nich cały czas przypominać, bo w gruncie rzeczy to one mają największy wpływ na to, jak funkcjonuje cały ekosystem. – podkreśla Partycki.

Wyraźna ewolucja wydarzyła się w zmianie świadomości. Instytucje finansowe zdały sobie sprawę, że efektywna transformacja cyfrowa i zaawansowana analityka nie wydarzą się bez migracji do chmury. Banki rozpoznały, że przyjmowanie technologii chmurowych to nie tylko środek do poprawy istniejących procesów, ale również strategia rozszerzenia ich ekosystemów. W miarę dążenia sektora finansowego do doskonałości cyfrowej technologie chmurowe wyłaniają się jak niezbędna część tej podróży. Rozpoczynając od przechowywania danych, na wdrażaniu aplikacji kończąc, chmura stała się fundamentalnym narzędziem wspierającym innowacje.

Rok 2023 pokazał, że zaangażowanie sektora finansowego w modernizację infrastruktury i analitykę danych pozostanie nienaruszone jeszcze przez długi czas, a na pewno będzie osią działań w 2024 roku. To dwa obszary, które będą kształtować krajobraz finansowy przyszłości, napędzając innowacje, efektywność i poprawę doświadczeń klientów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments