Brema, Niemcy i Wrocław, Polska – Marble Imaging GmbH, niemiecka spółka, która opracowuje usługi obserwacji Ziemi (EO) oparte na danych z istniejących konstelacji satelitów VHR oraz polska firma Scanway S.A., która dostarcza zaawansowane instrumenty optyczne dla kosmosu, ogłosiły dziś strategiczne partnerstwo.

Przedmiotem współpracy będzie wspólne opracowanie multispektralnego ładunku do mikrosatelitarnej konstelacji do obserwacji Ziemi rozwijanej przez Marble Imaging. Docelowa konstelacja będzie obejmować do 200 satelitów o jednostkowej wadze około 100 kg każdy, które mają zostać wystrzelone w kilku etapach w ciągu następnej dekady, zapewniając cykliczne globalne obrazowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości.

Konstelacje, czyli grupy satelitów współpracujących ze sobą i umożliwiające realizację zadań niemożliwych do wykonania przez pojedynczy pojazd, są przyszłością przemysłu kosmicznego, przede wszystkim ze względu na zwiększone pole obrazowania, czas rewizyty danego miejsca i niezawodność, jakie oferują. Z raportów branżowych (wg Euroconsult 2022) wynika, że w kolejnej dekadzie ponad 80% małych satelitów zostanie wyniesionych w ramach misji konstelacyjnych.

Nasze strategiczne partnerstwo wzmocni europejską współpracę w dziedzinie obserwacji Ziemi. Z niecierpliwością czekamy na wspólne opracowanie najnowocześniejszych ładunków optycznych i multispektralnych przez Scanway dla naszej konstelacji. – mówi Robert Hook, CEO i współzałożyciel Marble Imaging.

Współpraca dopiero się rozpoczęła, a już zaowocowała wygraną w prestiżowym niemieckim konkursie „Kleinsatelliten Nutzlastwettbewerb” organizowanym przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR). Nagroda ta umożliwi bezpłatne wysłanie w przestrzeń kosmiczną (bezpłatny slot do wystrzelenia w horyzoncie do końca 2025 roku) teleskopu obserwacyjnego, wraz z zapewnieniem możliwości jego operowania w przestrzeni kosmicznej dla satelity demonstracyjnego przyszłej konstelacji.

Sukces misji satelity demonstracyjnego będzie wstępem do planowanej budowy konstelacji, w ramach której Scanway mógłby potencjalnie dostarczyć teleskopy obrazujące do nawet 200 mikrosatelitów, o szacowanej przez firmę cenie jednostkowej około 1 mln euro za instrument obrazujący.

Scanway będzie odpowiedzialny za opracowanie i dostarczenie ładunku – czyli teleskopów do obserwacji Ziemi, które będą działać na pokładzie satelitów w celu zapewnienia najlepszej jakości danych. Zespół firmy ma ponad siedmioletnie doświadczenie w opracowywaniu ładunków optycznych.

Ekscytującym dla Scanway zadaniem w projekcie będzie dostarczenie teleskopu o bardzo wysokiej rozdzielczości, poniżej jednego metra. Długoterminowym celem firmy jest tworzenie rozwiązań dla konstelacji — wiąże się z tym konieczność skalowania procesu produkcyjnego. Jesteśmy świadomi tego wyzwania, dlatego od stycznia będziemy dysponować powierzchnią laboratoryjno-warsztatową blisko 4x większą niż dotychczas dzięki nowej siedzibie Scanway, a w perspektywie kilku kolejnych lat będziemy wdrażać dalsze procesy skalowania produkcji. – komentuje Mikołaj Podgórski, COO i współzałożyciel Scanway.

Satelity będą dostarczać globalne dane powierzchni Ziemi z rozdzielczością (GSD) poniżej 1 metra (na planowanym poziomie około 0,7 metra) w pasmie widzialnym (VIS) i bliskiej podczerwieni (NIR) z pasmem panchromatycznym, a instrument obrazujący dostarczony przez Scanway będzie o około połowę razy większy od teleskopu przygotowanego w ramach misji EagleEye. Przyszłe satelity będą również wyposażone w ładunki do obserwacji Ziemi w paśmie podczerwonym (SWIR). Uzyskane w ten sposób dane i analizy będą stanowić cenne źródło informacji dla wielu klientów w UE i na całym świecie. Współpraca między zdolnymi europejskimi firmami ma na celu wzmocnienie europejskiego przemysłu EO.

Rozwój naszej własnej europejskiej konstelacji to istotny krok w kierunku przełamania zależności od dużych pozaeuropejskich graczy, którzy obecnie dominują na rynku.
Rolą Marble będzie przetwarzanie, analizowanie i przekształcanie uzyskanych danych EO w produkty i usługi o wartości dodanej. – mówi Alexander Epp, współzałożyciel Marble Imaging i dyrektor marketingu i sprzedaży.

 Naszym celem jest stworzenie przyszłości, w której szybkie i świadome podejmowanie decyzji przy użyciu aktualnych, nieprzerwanych, dostępnych i szczegółowych danych EO będzie bezproblemowe – dodaje mówi dr Gopika Suresh, współzałożyciel i dyrektor ds. strategii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments