Varso Tower, czyli najwyższy budynek w Unii Europejskiej, Pelješki most łączący półwysep Pelješac z pozostałą częścią Chorwacji, stadion piłkarski NK Osijek oraz Danubeflats, czyli najwyższy wieżowiec mieszkalny w Austrii – to cztery europejskie inwestycje, których budowa odbyła się przy wsparciu oprogramowania PlanRadar. To dowód na to, że cyfryzacja procesów staje się nieodłącznym elementem realizacji wysokiej jakości projektów o unikalnym charakterze.

Varso Tower to 310-metrowy wieżowiec, który na dobre wpisał się w miejski krajobraz stolicy i stał się nowym symbolem warszawskiego nieba. Drapacz chmur oferuje łącznie 70 tys. mkw. powierzchni użytkowej i liczy 53 kondygnacji. Wewnątrz, oprócz wysokiej klasy przestrzeni biurowych, znajduje się także pasaż handlowo-usługowy mieszczący m.in. restauracje, klub fitness i przychodnię. Co istotne, budynek został zintegrowany z tkanką miejską, szlakami komunikacyjnymi i znajdującym się w pobliżu Dworcem Centralnym w Warszawie.

Projekt Varso Tower powstał w pracowni utalentowanych architektów Foster + Partners. Jego konstrukcja i budowa stanowiła niezwykłe wyzwanie inżynieryjne. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane przez firmę HB Reavis, jednego z największych deweloperów biurowych w Polsce. Podczas procesu realizacji inwestycji kluczową rolę odegrało oprogramowanie PlanRadar, które zrewolucjonizowało przebieg prac, zapewniając wszystkim zaangażowanym uczestnikom projektu efektywną koordynację działań, komunikację oraz kontrolę postępów.

Dzięki zaawansowanym funkcjom oprogramowania, projektanci, inżynierowie i członkowie ekip budowlanych mieli łatwy dostęp do informacji, planów, raportów oraz dokumentów, co przyspieszyło proces podejmowania decyzji oraz umożliwiło bieżące eliminowanie awarii i usterek. W efekcie problemy techniczne były rozwiązywane na bieżąco, co zminimalizowało przestoje i zapewniło lepsze przygotowanie inwestycji do odbioru końcowego. Cieszymy się, że w ten sposób nasze oprogramowanie przyczyniło się do powstania tak unikalnej i cenionej w branży inwestycji. To stanowi potwierdzenie niezawodności i wysokiej jakości naszych usług. – mówi Krzysztof Studziński, Regional Manager PlanRadar w Polsce. 

Pelješki most i stadion NK Osijek

Innym projektem, przy którego realizacji wykorzystano oprogramowanie PlanRadar, jest liczący niemal 2,5 km. Pelješki most, który połączył Chorwację z półwyspem Pelješac. To jeden z największych tego typu obiektów w Europie, a jego całkowity koszt wyniósł 550 milionów euro. Dzięki tej inwestycji podróżujący po południowej Dalmacji dziś mogą szybciej dotrzeć do celu, bez konieczności nadrabiania drogi przez Bośnię i Hercegowinę.

Warto podkreślić, że inwestycja została ukończona na trzy miesiące przed wyznaczonym czasem, a było to możliwe właśnie dzięki cyfryzacji zasobów i wykorzystaniu w procesie budowlanym oprogramowania PlanRadar. Platforma miała kluczowe znaczenie w procesie monitorowania i naprawy usterek. Bez niej, wszystkie błędy i uszkodzenia trzeba byłoby zapisywać ręcznie na kartkach i planach. Dzięki implementacji narzędzia wszystkie awarie można było raportować w sposób zdalny, a zaawansowane funkcje pozwoliły na dokładne opisywanie problemów, a także ich precyzyjne oznaczanie oraz fotografowanie.

Od wykonawców nadzorujących realizację obiektu – firmy IGH – dowiedzieliśmy się, że największą korzyścią wynikającą z wdrożenia oprogramowania okazała się szybsza wymiana informacji pomiędzy pracownikami. Oprócz tego PlanRadar znacznie zredukował ilość czasu spędzanego na czynnościach administracyjnych oraz raportowaniu. Dzięki temu proces realizacji inwestycji przebiegał efektywniej i sprawniej. W rezultacie Pelješki most został wzniesiony w terminie. – komentuje Krzysztof Studziński.

Mówiąc o projektach chorwackich, nie można też nie wspomnieć o stadionie NK Osijek, czyli najnowocześniejszym obiekcie piłkarskim w kraju. Ten wyjątkowy kompleks sportowy liczy ponad 13 tys. miejsc siedzących na trybunach, które przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi zabezpiecza dach o łącznej powierzchni 20 000 mkw. Dodatkowo kibice mogą liczyć na najbardziej innowacyjne systemy nagłośnienia i oświetlenia, które znacznie podnoszą jakość oglądanych rozgrywek sportowych. W przypadku tej inwestycji implementacja oprogramowania PlanRadar również miała kluczowe znacznie dla terminowej realizacji prac oraz redukcji kosztów.

Podczas monitorowania budowy stadionu NK Osijek, nasz zespół korzystał z najnowocześniejszych rozwiązań technicznych i programowych, w tym platformy PlanRadar. Pozwoliło nam to zaoszczędzić od 45 minut do godziny na każdej wizycie inżyniera na placu budowy, co w skali roku okazało się znaczącą oszczędnością czasu. Biorąc pod uwagę, że wizyta inżyniera wymaga spędzenia co najmniej 45 minut do godziny w biurze lub kontenerze w celu zarejestrowania usterki i biorąc pod uwagę średnią stawkę godzinową inżyniera, powiedziałbym, że dzięki oprogramowaniu PlanRadar zaoszczędziliśmy 10 tysięcy euro rocznie w przeliczeniu na jednego inżyniera. – podsumowuje Hrvoje Sučić, inżynier nadzoru z firmy Honcho, która sprawowała nadzór nad budową obiektu.

Najwyższy wieżowiec mieszkalny w Austrii

Innym świetnym przykładem wykorzystania oprogramowania PlanRadar podczas procesu realizacji inwestycji jest projekt mieszkaniowy DANUBEFLATS w Wiedniu, który został opracowany przez S+B Gruppe AG we współpracy z SORAVIA. Obiekt składa się z 2 budynków – wieży mieszkalnej i drugiego budynku mieszkalnego, oferujących łącznie około 670 mieszkań rozmieszczonych na powierzchni około 42 000 mkw. Kompleks składa się z 48 pięter i osiąga wysokość 180 metrów, co czyni go najwyższą nieruchomością mieszkaniową w Austrii. Luksusową ofertę uzupełniają ekskluzywne atrakcje, takie jak podgrzewany basen, SPA, siłownia z salą do jogi, bar koktajlowy i strefy relaksu. Szacuje się, że budowa zostanie ukończona pod koniec 2024 roku.

W tym przypadku PlanRadar także okazał się niezbędnym narzędziem do zapewnienia wysokiej jakości projektu. Na placu budowy DANUBEFLATS wykorzystywanych jest pięć wspólnych tabletów, a z platformy cyfrowej korzystają wszyscy wykonawcy i bezpośrednio zatrudnieni podwykonawcy. Platforma odgrywa kluczową rolę w dokumentowaniu, rejestrowaniu i usuwaniu usterek budowlanych, a także starannie uwzględnia niestandardowe wymagania dotyczące mieszkań. Co więcej, oprogramowanie pozwala zaoszczędzić nawet do 8 godzin pracy tygodniowo, co przekłada się na realizację prac zgodnie z wyznaczonym harmonogramem.

Cyfryzacja kluczem sukcesu inwestycji

Powyższe przykłady pokazują, że cyfryzacja to jeden z głównych filarów sukcesu w przypadku realizacji wysokiej klasy inwestycji. Dzięki zaawansowanym narzędziom do zarządzania projektami PlanRadar umożliwia swoim użytkownikom precyzyjne monitorowanie postępu prac, skoordynowaną komunikację między zespołami oraz efektywne zarządzanie projektami o najwyższym standardzie. To właśnie nowoczesne technologie stanowią dziś gwarancję pomyślnie przeprowadzonego procesu budowy obiektów, które przynoszą korzyści lokalnym społecznościom oraz gospodarkom krajów, w których się znajdują.

To dla nas ogromna radość, że nasze oprogramowanie zostało wykorzystane przy tak wyjątkowych projektach jak Varso Tower, Pelješki most, stadion NK Osijek czy Danubeflats. To potwierdza pozycję PlanRadar jako niezawodnego partnera w przekształcaniu wizji w rzeczywistość w dziedzinie nowoczesnej i jakościowej architektury. – podsumowuje Krzysztof Studziński.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments