Sztuczna inteligencja pełni coraz większą rolę w wielu obszarach, w tym także w dziedzinie fundraisingu. Dzięki niej powstaje zupełnie nowa perspektywa pozyskiwania funduszy na rzecz potrzebujących. Jej zdolność do analizy danych, uczenia maszynowego i automatyzacji sprawia, że AI może stać się niezastąpionym narzędziem do zwiększania skuteczności działań organizacji dobroczynnych.

Według IBM Global AI Adoption Index 2022 już 35 proc. firm korzysta ze sztucznej inteligencji, a 42 proc. bada możliwość jej wdrożenia w przyszłości. Wykorzystują ją w wielu obszarach: do obsługi klienta, usprawniania pewnych procesów, obniżenia kosztów pracy i w efekcie – zwiększenia przychodów. Z tych samych powodów zaczęły korzystać z niej również organizacje non-profit. Szereg możliwości, które zapewnia sztuczna inteligencja sprawia, że podmioty działające charytatywnie mają możliwość pozyskania większych funduszy na rzecz potrzebujących, przy mniejszym nakładzie pracy.

W dzisiejszym dynamicznym i konkurencyjnym świecie, zarówno przedsiębiorstwa jak i różnego rodzaju organizacje czy NGO, muszą wykorzystać wszelkie dostępne rozwiązania, aby skutecznie dotrzeć do odbiorców i osiągnąć swoje cele. Aktualnie, jednym z najpotężniejszych narzędzi jest sztuczna inteligencja. Oferuje ona niezliczone możliwości, które mogą znacząco wzmocnić wiele działań, w tym również te w zakresie fundraisingu. Warto, żeby organizacje miały świadomość tego, w jaki sposób mogą wykorzystać jej pełen potencjał w codziennej pracy. – mówi Krzysztof Adamski, CEO BetterPOS i pomysłodawca funraisingowego projektu Donateo.

W jaki sposób AI może pomóc w fundraisingu?

Narzędzia wykorzystujące sztuczną inteligencję, od chatbotów, po te pozwalające na wykrywanie oszustw i automatyzację komunikacji, mogą być skutecznie wykorzystywane przez organizacje charytatywne i wesprzeć ich działania na wielu obszarach, takich jak:

Personalizacja komunikacji. AI może opracować na podstawie danych wewnętrznych i zewnętrznych cenne spostrzeżenia na temat osób, które już wspierały organizację, a także potencjalnych darczyńców. Zrozumienie ich obszarów zainteresowań pozwala na personalizację komunikatów oraz proponowanie odpowiedniej zbiórki i kwoty darowizny do ich możliwości.

Automatyzacja zadań

Organizacje non-profit mają wiele powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Sztuczna inteligencja może pomóc w automatyzacji części z nich, takich jak przetwarzanie i analiza dużej ilości danych, a także klasyfikowanie dokumentów. Pozwala to zaoszczędzić czas i zasoby, jednocześnie zwiększając efektywność działań.

Poprawa obsługi klienta

Praca organizacji charytatywnych w dużej mierze opiera się na wolontariuszach. Ze względu na mnogość zadań, które muszą podjąć, społecznicy nie zawsze są w stanie na bieżąco komunikować się z potencjalnymi darczyńcami, a jednak czekanie na odpowiedź przez kilka godzin lub dni może wpłynąć na ich decyzję o wsparciu działań organizacji. Rozwiązaniem tego problemu są chatboty, które mogą skutecznie generować automatyczne komunikaty podtrzymujące kontakt z odbiorcą. Mogą one być na tyle rozbudowane i spersonalizowane, że potencjalny darczyńca poczuje się odpowiednio zaopiekowany.

Pomoc w podejmowaniu decyzji

AI może analizować ogromne zasoby danych dotyczących ofert, opinii darczyńców, sponsorów i informacji na platformach społecznościowych. Dzięki temu organizacje non-profit uzyskają cenne informacje, które pozwolą na udoskonalanie strategii i podjęcie najlepszych decyzji operacyjnych kadrze kierowniczej.

Tworzenie contentu

Narzędzia sztucznej inteligencji pomogą w tworzeniu treści pisanych, graficznych i animacji na potrzeby wewnętrzne i marketingowe. Dzięki nim pracownicy zaoszczędzą czas, który będą mogli przeznaczyć na inne i bardziej angażujące zadania.

Na co zwrócić uwagę?

Sztuczna inteligencja jest potężnym narzędziem, dlatego ważne jest, żeby była właściwie wykorzystywana. Organizacje charytatywne powinny upewnić się, czy wszystkie praktyki pozyskiwania funduszy przez AI są etyczne.

Ważne w tej kwestii będzie zbadanie, czy narzędzia sztucznej inteligencji służące do analiz i optymalizacji zadań są przejrzyste w zakresie pozyskiwania i ochrony danych darczyńców oraz potencjalnych partnerów. Jeśli w jakiś sposób może to wpłynąć na bezpieczeństwo danych, to podważy to również zaufanie publiczne względem organizacji non-profit.

Sztuczna inteligencja jest niesamowitym narzędziem, ale pod wieloma względami nadal nie może zastąpić ludzkiej inteligencji i wszystkie działania z jej użyciem muszą być nadzorowane. Niektóre jej funkcje w dalszym ciągu są na etapie rozwoju.

W związku z tym należy pamiętać, że sztuczna inteligencja, mimo swojej potęgi, nie może w pełni zastąpić ludzkiego czynnika w procesie pozyskiwania funduszy. To ludzie posiadają wiedzę ekspercką, wrażliwość społeczną i umiejętności interpretacji kontekstu, które są niezastąpione w procesie budowania relacji z darczyńcami i tworzeniu efektywnych strategii. AI może jedynie wspomagać, ułatwiać i optymalizować nasze działania, ale to nadal ludzie są kluczowymi decydentami i wykonawcami. Właściwa współpraca ze sztuczną inteligencją pozwala nam wykorzystać najlepsze cechy obu tych światów i osiągnąć jeszcze większe sukcesy w działaniach dobroczynnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments