Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora TMT z okresu 31 października – 4 listopada.

BIZNES I FINANSE: RYNEK

E-commerce: Wartość internetowego handlu detalicznego w Polsce wyniesie 92 mld zł w 2022 r. Z tego e-sklepy będą odpowiedzialne za 61%, natomiast pozostała część przypadnie w udziale platformom handlowym, wynika z raportu „Handel internetowy w Polsce 2022”, opublikowanego przez firmę badawczą PMR. Powyższe proporcje pozostaną praktycznie niezmienione w całym okresie, który PMR objął swoją prognozą, tj. do 2027 r. Na koniec prognozowanego okresu wartość e-commerce w Polsce wyniesie ponad 141 mld zł, co oznacza średnioroczny wzrost w wysokości 1% w latach 2022-2027.

E-administracja: Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o służbie cywilnej, której celem jest uelastycznienie naboru do służby cywilnej: zmiana podstawowej formy aplikowania – z papierowej na elektroniczną oraz wprowadzenie zmian w systemach czasu pracy, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

Praca w IT: 44 tysiące młodych ludzi rozpoczęło studiowanie informatyki na studiach I stopnia i jednolitych w roku akademickim 2022/2023, podało Ministerstwo Edukacji i Nauki. To rekord i jednocześnie najpopularniejszy kierunek studiów w tym roku.

BNPL: W sierpniu na rynku tradycyjnych pożyczek wartość udzielonego finansowania wyniosła 1,14 mld, co oznacza wzrost o 26% r/r. W tym samym okresie rynek pożyczek buy now and pay later (BNPL) udzielił finansowania o wartości 124,2 zł i zanotował 94-proc. dynamikę wzrostu r/r, podały Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego wspólnie z CRIF. W sierpniu sektor tradycyjnych pożyczek udzielił mniejszej liczby pożyczek (300 tys.) w porównaniu do BNPL ( blisko 400 tys.).

Cyberbezpieczeństwo: Rosyjska grupa hakerska XAKNET oświadczyła, że włamała się do Dowództwa Zasobów Ludzkich Armii USA. Charakter ataków DDoS może wskazywać na XakNet również jako autora ostatnich ataków na polski Senat. Do podobnych wydarzeń, za sprawą prorosyjskich hakerów, doszło w ostatnim czasie również na Słowacji, w Bułgarii oraz w Izraelu.

Technologie: Do 2025 roku 42% firm planuje wdrożenie nowych technologii. Plany te znacznie różnią się w zależności od wielkości firmy. Implementacja technologii wymagać będzie zmian w zatrudnieniu, wynika z raportu „Trendy w zatrudnieniu 2022” przygotowanego przez Polskie Forum HR, członka Konfederacji Lewiatan. Najczęściej technologie wdrażane będą w dużych firmach, taką deklarację złożyło 59% badanych, dużo rzadziej w małych – 34%. Listę technologii najczęściej wdrażanych otwierają rozwiązania w zakresie szyfrowania, cyberbezpieczeństwa (23%), następnie chmura obliczeniowa (9%) i e-commerce (9%). W przypadku dużych firm sytuacja wygląda jednak zupełnie inaczej, najwięcej, bo 28% deklaruje inwestycje w roboty niehumanoidalne (robotyzacja, automatyzacja przemysłu, drony).

Webinary: Płatne webinary są coraz popularniejsze. Jak wynika z danych polskiej firmy do webinarów i wideokonferencji ClickMeeting, najpopularniejsze wydarzenie w Polsce przełożyło się na przychód blisko 60 tys. zł. Poza tym: od początku roku w Polsce odbyło się ponad tysiąc płatnych webinarów, średni przychód z każdego wydarzenia to prawie 2,5 tys. zł, płatne webinary łącznie zgromadziły 28 408 uczestników.

Praca w IT: Niemal 40% pracowników z branży IT uważa, że ich sytuacja materialna w najbliższej przyszłości pogorszy się, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie firmy doradztwa technologicznego DataArt przez agencję sondażową Minds&Roses. Programiści, tak jak reszta społeczeństwa, szykują się na nadchodzący kryzys finansowy i tną wydatki.

VC: Fundusze Venture Capital (VC) – pomimo stopniowo pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Europie – nadal aktywnie inwestują w startupy na naszym kontynencie. Są jednak dużo bardziej selektywne w wyborze inwestycji, spadły także wyceny spółek, wynika z badań firmy inwestycyjnej Anthemis Group. Dla startupów na wczesnym etapie rozwoju kluczem do portfela inwestorów jest obecnie dobry prototyp docelowego rozwiązania, tzw. MVP, które pokaże jego potencjał, uważa Paulius Insoda, CEO w NFQ Technologies, międzynarodowej firmie IT pomagającej globalnym markom we wdrażaniu innowacji, która niedawno otworzyła swój polski oddział w Krakowie.

Chmura: Rośnie potrzeba ochrony firmowych danych w chmurze, wynika z raportu Veeam. Badanie wskazuje, że nawet 9 na 10 ankietowanych użytkowników Microsoft 365 na świecie stosuje dodatkowe środki ochrony i nie polega tylko na wbudowanych rozwiązaniach do odzyskiwania zasobów; od ubiegłego roku na świecie wzrosło zainteresowanie gotowymi rozwiązaniami i usługami backupu realizowanymi przez zewnętrznych ekspertów. Może to być związane z rosnącymi problemami w dostępie do specjalistów IT; kopie zapasowe tworzone są głównie po to, aby móc szybko odzyskać dane po ataku oraz zachować zgodność z przepisami.

Smartfony: Co drugi Polak w ciągu ostatniego roku zniszczył swój smartfon, wynika z badania Digital Care. Urządzenia częściej psują kobiety (52% do 43% mężczyzn) i osoby młode w wieku 18-29 lat – 63% z nich ma takie doświadczenia. Zazwyczaj (40%) do uszkodzenia dochodzi w domu; najczęściej psujemy wyświetlacz – jest uszkadzany w 75% sytuacji; smartfony przede wszystkim wypadają nam z rąk – 36%. Rzadziej wysuwają się z torby, plecaka lub kieszeni – 18%; najpopularniejszymi formami zabezpieczeń, na jakie się decydujemy, jest etui oraz szkło ochronne – ich używanie deklaruje odpowiednio 64% i 61% z nas; 76% osób sądzi, że korzystanie z usług autoryzowanego serwisu jest zdecydowanie lub raczej ważne.

BIZNES I FINANSE: SPÓŁKI

Ultimate Games: Odnotował 4,2 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I-III kw. 2022 r. przy 21,2 mln zł przychodów całkowitych, podała spółka, prezentując szacunkowe dane.

Asbis: Podwyższy tegoroczne prognozy finansowe, poinformował wiceprezes Costas Tziamalis. Oczekuje, że przepływy operacyjne będą dodatnie na koniec roku, a marża brutto na sprzedaży będzie nadal rosnąć.

Digitree Group: Odnotował 119 tys. zł straty netto w III kw., co oznacza spadek o 328 tys. zł r/r, podała spółka, prezentując wstępne dane. EBITDA wyniosła szacunkowo 681 tys. zł (spadek o 281 tys. zł r/r).

Shoper: Odnotował 2,91 mln zł skonsolidowanego zysku netto w III kw. 2022 r. wobec 2,89 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk EBITDA wyniósł 7,69 mln zł wobec 5,66 mln zł rok wcześniej, a skorygowana EBITDA – odpowiednio: 9,21 mln zł wobec 7,31 mln zł rok wcześniej.

Asbis: Odnotował 20,1 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2022 r. wobec 18,25 mln USD zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Zysk EBITDA wyniósł odpowiednio: 30,63 mln USD wobec 28,72 mln USD zysku rok wcześniej.

Ailleron: Spółki zależne – Software Mind i Software Mind Outsourcing Services – przejęły 100% udziałów w argentyńskiej spółce Virtual Mind, podała spółka.

DataWalk: Otrzymał ochronę patentową United States Patent and Trademark Office na wynalazek pn. „Systems And Methods For Context-Independent Database Search Paths”, podała spółka. Uzyskanie szóstego patentu w USA jest potwierdzeniem innowacyjności technologii DataWalk na najbardziej konkurencyjnym rynku IT, podkreślił DataWalk.

Komputronik: Komputronik Biznes pomyślnie przeprowadził proces sanacji. Prawomocny wyrok Sądu oznacza, że firma zakończyła swoją restrukturyzację.

Poczta Polska: Pocztowy Zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w Internecie – CERT Poczta Polska – ostrzega przed pojawiającymi się domenami, które podszywają się pod spółkę. Konstrukcje oraz adresy fałszywych stron są wizualnie zbliżone do oficjalnej witryny Poczty.

Polpharma: Nowym CIO/CDO producenta leków został Robert Pławiak.

Somfy Polska: Funkcję dyrektora zarządzającego objął Yann Barou, który zastąpił na tym stanowisku Radosława Borkowskiego.

Google.org: W marcu 2022 roku ogłosił fundusz o wartości 6,5 mln USD na rzecz organizacji pozarządowych, aby sfinansować programy pomocy uchodźcom i uchodźczyniom w adaptacji w nowym otoczeniu. Obecnie w ramach funduszu ruszają nieodpłatne kursy Google Career Certificates w języku ukraińskim w zakresie wsparcia IT, marketingu internetowego oraz e-commerce, dostępne na platformie Coursera.org. Dodatkowo Google.org zapewni bezpłatnie dostęp do pomocy społeczno-psychologicznej oraz szkolenia wspierające mobilność zawodową dla 1500 uchodźczyń z Ukrainy przebywających w Polsce.

Samsung Electronics Co. Ltd.: Został uznany za jedną z pięciu najlepszych globalnych marek w rankingu Best Global Brands 2022 przez Interbrand, globalną firmę konsultingową zajmującą się markami. Każdego roku Interbrand ogłasza listę 100 najlepszych marek na świecie, a wartość marki Samsung została oszacowana na 87,7 mld USD, co stanowi wzrost o 17% w porównaniu z 74,6 mld USD w 2021 r., plasując firmę na piątym miejscu przez trzy lata z rzędu.

GIEŁDA, EMISJE, M&A

Grupa WP: Camellia Investments Kft. z siedzibą w Budapeszcie (SPV) – spółka zależna Wirtualna Polska Holding (WPH) – zakończyła czynności związane z zamknięciem transakcji nabycia 100% akcji Szallas.hu, podała spółka. Zamknięcie transakcji nastąpiło w szczególności w związku z uzyskaniem decyzji zezwalającej węgierskiego ministra technologii i przemysłu. Wartość transakcji to ok. 83 mln euro, podano. Szallas obsługuje największe krajowe portale turystyczne umożliwiające rezerwację noclegów na Węgrzech, w Czechach, Rumunii, Polsce i Chorwacji.

Legimi: Spłaciło obligacje serii AA o wartości 2,2 mln zł, podała spółka. W ten sposób firma pozbyła się w całości długu obligacyjnego. W przeszłości Legimi przeprowadziło w sumie 24 emisje obligacji na łączną kwotę ponad 27 mln zł. Spółka w najbliższym czasie nie planuje kolejnych emisji.

Geco Capital: Chce pozyskać minimum 250 mln euro w ciągu najbliższych 2 lat, poinformował ISBtech CEO Marcin Wituś. Fundusz stawia przede wszystkim na klientów instytucjonalnych zainteresowanych zaangażowaniem na rynku aktywów cyfrowych.

Covenant.dev: Szykuje się do debiutu na rynku głównym GPW w przyszłym roku, wynika z informacji ISBtech. Spółkę w planach giełdowych wspiera Trigon, a zakładany termin debiutu na rynku głównym to 2023 r.

Asbis: Rada dyrektorów podjęła uchwałę o wypłacie akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy z zysku za 2022 r. w wysokości 11,1 mln USD, podała spółka. Zaliczką objęte zostaną wszystkie akcje spółki, czyli 55 500 000 akcji, co oznacza wypłatę zaliczki na poczet dywidendy w wysokości 0,2 USD na akcję.

Petgram: Startup, który jako pierwszy na świecie połączył portal dedykowany właścicielom zwierząt z obrożą wyposażoną w lokalizator GPS, przedłuża termin oferty publicznej akcji w formie kampanii crowdinvestingowej do 2 grudnia br. W ramach emisji akcji oferowanych jest maksymalnie 448.000 akcji serii B po cenie emisyjnej ustalonej na poziomie 6,70 zł za jedną akcję. Emisja prowadzona jest na platformie inwestycyjnej CrowdConnect Domu Maklerskiego INC. Zapisy w ramach transzy CrowdConnect będą przyjmowane do 30 listopada br.

KOMSA, Westcoast Holdings: Podały, że dążą do bliskiego partnerstwa strategicznego, aby jeszcze bardziej czerpać korzyści z trendów technologicznych związanych ze standardem komunikacji mobilnej 5G, przetwarzaniem w chmurze i pracą mobilną. Dzięki łącznym obrotom przekraczającym 5,5 mld euro, KOMSA i Westcoast stały się największym prywatnym partnerem w zakresie sprzedaży, marketingu i usług globalnych marek z branży technologicznej w Europie.

INLEO: Firma konsultingowa z obszaru IT zmieniła nazwę i stała się częścią nowej na polskim rynku spółki evoila. „Strategia mojej firmy zaczęła wykraczać poza ramy krajowe, a globalny biznes zaczął przeważać nad lokalnym podejściem. Możliwość połączenia sił pojawiła się w idealnym momencie dla rozwoju obu firm” – powiedział Maciej Lelusz CEO INLEO, a od teraz CEO evoila Poland.

PRODUKTY, WDROŻENIA, INNE

Allegro: Zmienia warunki programu Allegro Smart! – nowa cena abonamentu rocznego i nowe limity zakupów uprawniających do bezpłatnej dostawy będą obowiązywać od 21 listopada br., podała spółka. Allegro podkreśla, że wprowadzane właśnie zmiany to pierwsza aktualizacja ceny rocznego pakietu od uruchomienia programu.

Comarch: We współpracy z IS-Wireless uruchomił nowe laboratorium sieci 5G w ramach wielosektorowej strefy innowacji Comarch Innovation Space, podała spółka. W nowej przestrzeni można zapoznać się z systemami Comarch wyposażonymi w technologię 5G oraz platformą zarządzającą i obsługującą procesy biznesowe przedsiębiorstw z niemal każdego sektora gospodarki, w tym również dostawców usług telekomunikacyjnych. Laboratorium znajduje się na terenie siedziby głównej firmy w Krakowie.

XTPL: Otrzymał patent Urzędu Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych na nowy typu tuszu wykorzystywany w procesie ultraprecyzyjnej depozycji (UPD – Ultra Precise Deposition) tj. dla zgłoszenia patentowego zatytułowanego „Metallic nanoparticle composition”, podała spółka.

Plus: Uruchomił rozwiązanie VoLTE w roamingu międzynarodowym dla użytkowników wszystkich rodzajów ofert w sieci (abonament, mix i na kartę), podał operator. Technologia jest na razie dostępna w dwóch sieciach: AT&T w Stanach Zjednoczonych oraz Elisa w Finlandii i będzie sukcesywnie rozszerzana na kolejne sieci partnerów międzynarodowych. Usługa roaming VoLTE jest bezpłatna.

Vectra: Zawarła umowę o współpracy z Polskim Związkiem Gimnastycznym (PZG), na mocy której otrzymała tytuł sponsora strategicznego. Jednocześnie, w roli sponsora głównego, będzie wspierała wybrane reprezentantki i reprezentanta kadry narodowej – Lilianę Lewińską i seniorską zbiorówkę w gimnastyce artystycznej oraz Tomasza Le Khaca w gimnastyce sportowej mężczyzn.

Allegro: W I półroczu br. przychody Grupy Allegro z reklamy osiągnęły ponad 266 mln zł. To wynik o 24% wyższy w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Według obliczeń Publicis Groupe, wartość budżetów na reklamę w internecie w tym okresie wzrosła o 8,4%. Inwestycje w reklamę na Allegro rosną więc blisko 3 razy szybciej niż rynek reklamy internetowej w Polsce.

Viaplay: Do redakcji sportowej Viaplay dołącza komentator i ekspert piłkarski Andrzej Twarowski. Będzie komentował mecze angielskiej Premier League oraz współtworzył magazyn poświęcony tej lidze. Od bieżącego sezonu wszystkie mecze Premier League są dostępne na platformie streamingowej Viaplay.

Bank Pocztowy: Wprowadzi „ROR na selfie”, czyli możliwość założenia rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego za pomocą skanu twarzy na początku przyszłego roku, podał bank. W ubiegłym roku bank takie rozwiązanie wdrożył w zakresie kredytu. Klienci mogą wziąć kredyt podczas rozmowy z konsultantem, bez obecności w placówce, a potwierdzenie tożsamości odbywa z pomocą wideoweryfikacji, wykorzystującej biometryczną analizę twarzy.

Deel: Globalna firma płacowa nawiązała współpracę z WeWork, wiodącym dostawcą elastycznych miejsc coworkingowych. Swoim klientom biznesowym proponuje członkostwo w WeWork All Access dla pracowników i płynące z tego korzyści.

 

TomTom: Ogłosił, że wprowadzi znacznie ulepszone mapy, zbudowane na nowej TomTom Maps Platform. Firma oczekuje, że produkt ten wzmocni jej konkurencyjność i pozwoli wejść na nowe rynki.

 

Exadel Poland: Programiści spółki pracują nad platformą CompreFace, czyli technologią rozpoznawania twarzy. Właśnie opublikowano aktualizację 1.1. Narzędzie udostępnione jest bezpłatne na zasadach open source i cechuje je łatwość integracji z dowolnymi systemami.

Check Point Research: Eksperci bezpieczeństwa cybernetycznego ostrzegają przed dwoma krytycznymi lukami w Open SLL, czyli powszechnie wykorzystywanej bibliotece kodów, służącej bezpiecznej komunikacji w Internecie! Pierwsza z nich umożliwia wykonanie złośliwego kodu (RCE) na komputerze ofiary, natomiast druga na przeprowadzenie ataku typu DDoS, dokonywanego w celu uniemożliwienia dostępu do usług online, podali eksperci Check Point Software.

OLX: Udostępnił sprzedającym nową opcję „Zapłać, jeśli sprzedasz”. Użytkownicy mogą z niej skorzystać po przekroczeniu limitu darmowych ogłoszeń, a także po wyczerpaniu jednostek pakietów ogłoszeń wykupionych w konkretnej kategorii.

Samsung: Wprowadza tryb serwisowy, dzięki któremu zabezpieczyć prywatne dane oddając urządzenie do naprawy. Nowa, chroniąca prywatność użytkowników funkcja będzie uruchamiana stopniowo w smartfonach z serii Galaxy. Tryb serwisowy zadebiutuje w modelu Galaxy S22 i pozwoli zablokować dostęp do danych na czas serwisowania urządzeń Samsung rozpoczął udostępnianie trybu serwisowego w urządzeniach serii Galaxy.

Samsung: Pierwszy telewizor Samsung MICRO LED o przekątnej 110″ można zamawiać także w Polsce. Jego cena to 675 tys. zł. To obecnie najnowocześniejszy i najdoskonalszy ekran, który powstał z myślą o użytkownikach domowych, dzięki zastosowaniu najbardziej zaawansowanej technologii wyświetlania MICRO LED, podaje spółka.

Red Hat: Wraz z Fiware i Hopu opracowały bardziej skalowalne, inteligentne rozwiązanie, które każde miasto na świecie może wykorzystać, aby stać się bardziej inteligentnym i zrównoważonym. Dzięki temu miasta mogą sięgać po gotowe rozwiązania oraz korzystać ze wsparcia specjalistów, zamiast tworzyć wszystko od podstaw.

Asus: Do sprzedaży trafił właśnie Zenbook 17 Fold OLED (UX9702) – pierwszy na świecie 17,3-calowy, składany laptop OLED. Urządzenie dostępne jest teraz w wybranych sklepach, w cenie od 16999 zł.

Cisco: Ogłosiło nowości w zakresie bezpieczeństwa, podczas konferencji Cisco Partner Summit. Innowacje są częścią rozwijanej strategicznie Cisco Security Cloud, która będzie w pełni chronić firmowe ekosystemy IT. Platforma end-to-end ma zabezpieczać użytkowników, urządzenia i aplikacje w chmurach publicznych i prywatnych centrach danych. Cisco ogłosiło także dostępność rozwiązania do autentykacji bezhasłowej – DUO Passwordless Authentication dla aplikacji wykorzystujących logowanie Single Sign On (SSO). Użytkownicy mogą logować się bez hasła – wykorzystując biometrię (Windows Hello lub Mac touch ID) oraz klucze bezpieczeństwa. Wśród klientów wykorzystujących technologię Cisco Duo, biometria była włączona na 81% urządzeń mobilnych.

Polfa Tarchomin: Obecnie blisko 700 pracowników TZF Polfa korzysta z usług chmurowych, w tym Microsoft Teams. Organizacja stawia na zmianę kultury wewnątrz firmy, a digitalizację wpisuje w strategię rozwoju całej organizacji. Dzięki temu procesowi do TZF Polfa dołączają nowe talenty i pracownicy z doświadczeniem w badaniach oraz produkcji leków.

Play: Od 4 listopada osoby przenoszące swój numer do operatora do ofert abonamentowych M, L lub Homebox mogą skorzystać ze świątecznej promocji, w ramach której wybierając smartfon Samsung lub Xiaomi można otrzymać na niego nawet 50% rabatu, a opłatę rozłożyć na raty 0%.

PrestaShop: Nawiązał współpracę z edrone, firmą oferującą rozwiązania CRM, Marketing Automation i Voice Commerce, nawiązały współpracę. Użytkownicy edrone będą mogli zintegrować swoje konto z narzędziami PrestaShop.

OVHcloud: Europejski lider chmury, uruchamia Hosted Private Cloud powered by VMware w swoim centrum danych w Warszawie. Kompleksowa oferta adresuje potrzeby firm w zakresie przechowywania wrażliwych danych we w pełni dedykowanym środowisku. Dostępne w konkurencyjnej cenie rozwiązanie spełnia kryteria wydajnościowe przy zredukowanej latencji, realizując przy tym wymogi aplikacji krytycznych.

IDnow: Jako jedna z pierwszych otrzymała certyfikat ETSI TS 119 461 – nowy europejski standard techniczny dotyczący potwierdzania tożsamości dla usług zaufania, szczególnie kwalifikowanych podpisów elektronicznych (QES).

Vissavi.tech: Polska firma z grupy AiRob otrzymała obok takich firm i instytucji, jak NASA, 3M, Boston Dynamics, prestiżową nagrodę RBR50 za oczy dla robotów, czyli innowacyjny system wizyjny Viveka 3D pozwalający lepiej widzieć i pracować aplikacjom robotycznym w fabrykach.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBtech.pl, informacje ze spółek i organizacji

(ISBnews/ISBtech)

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments