PragmaGO po udanym III kwartale chce równie dobrze zamknąć rok, poinformował ISBtech prezes Tomasz Boduszek.

„Trzeci kwartał zamknęliśmy z bardzo dobrym rezultatem. Chcemy utrzymać ten wynik w kolejnym kwartale. Budujemy skalę działalności, m.in. dzięki rozwojowi usług embedded finance. W najbliższym czasie będą miały miejsce bardzo ważne dla nas integracje partnerskie w tym zakresie. Embedded finance to produkty finansowe, dzięki którym nasi partnerzy z różnych branż dają dostęp do pieniędzy swoim klientom biznesowym lub podwykonawcom. PragmaGO odpowiada za wdrożenie usługi w środowisku partnera i obsługę finansowania, a partner zyskuje ułatwienia w rozliczeniach, zwiększa obroty i lojalność kontrahentów. Obecnie mocno rozwijamy kolejny produkt z linii embedded finance – merchant cash advance. Ten innowacyjny model finansowania polega na dostosowaniu oferty oraz wartości rat do indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy, na podstawie danych o jego obrotach. Dane te otrzymujemy bezpośrednio od partnerów. Rata jest pobierana automatycznie jako procent od obrotu wygenerowanego przez przedsiębiorcę” – powiedział ISBtech Boduszek.

„Ze względu na wzrost skali działalności, pracujemy nad uruchomieniem nowej, dużej linii finansowania. Będziemy też w dalszym ciągu wykorzystywać zaplanowany prospekt emisyjny obligacji. Jesteśmy zadowoleni z wyników, które osiągamy w tym roku. Trzeci kwartał był kolejnym, który zamknęliśmy z dynamiką wzrostu obrotów na poziomie w okolicach 60%. To dla nas potwierdzenie, że nasze produkty i procesy są dobrze dostosowane do potrzeb klientów i konkurencyjne” – dodał prezes.

Kolejny udany kwartał PragmaGO – faktoring rośnie w okolicach 50%, pożyczki online ponad 300%

PragmaGO po trzecim kwartale 2022 kontynuuje dynamikę wzrostu na poziomie 60%. Spółka przekroczyła 1,15 mld zł obrotu, z czego 419 mln zł przypadło na trzeci kwartał. W stabilnym tempie rośnie faktoring. Pomimo iż jest to produkt dojrzały (najdłużej w ofercie PragmaGO), w dalszym ciągu generuje dynamikę na poziomie 49% (r/r). Innowacyjne produkty pożyczkowe online rosną jeszcze szybciej – 308% r/r. Przybywa też klientów. W trzecim kwartale PragmaGO obsłużyła 6 363 firm – to aż 67% więcej niż w analogicznym okresie w zeszłym roku. Spółka sfinansowała 55 317 faktur (wzrost o 81% r/r).

Firmy z sektora MŚP potrzebują zewnętrznego finansowania, spełniamy ich potrzeby, dając wygodny dostęp do środków online. Zwiększamy i dywersyfikujemy portfel klientów, oferując nie tylko faktoring, ale również lekkie pożyczki. To produkty przede wszystkim dla firm, które ze względu na swój model biznesowy nie wystawiają faktur z odroczonym terminem płatności i tym samym nie mogą korzystać z  faktoringu. Widzimy, że zapotrzebowanie na tego typu usługi się zwiększa. Udział pożyczek w obrocie PragmaGO systematycznie rośnie i w trzecim kwartale wyniósł 10% (wzrost o 4 p.p. w stosunku do poprzedniego kwartału). Udział produktów pożyczkowych w portfelu i przychodach jest jeszcze wyższy, z uwagi na ich dłuższy tenor niż w przypadku faktoringu. Konsekwentnie stawiamy na rozwój rozwiązań IT i User Experience, co przekłada się na wygodę oraz
dostępność pieniędzy dla klientów. To aspekty, których firmy nie znajdują w ofercie banków. Podczas gdy rynek bankowy w zakresie finansowania MSP rośnie na poziomie zaledwie 7%, PragmaGO po 3 kwartałach odnotowała 61% wzrostu obrotu”
– wyminił prezes PragmaGO.

Spółka systematycznie inwestuje również w produkty oparte o model embedded finance i obecnie jest ich największym dostawcą na rynku B2B. Embedded finance to dystrybucja rozwiązań finansowych poprzez współpracę z partnerami. Partnerami PragmaGO mogą zostać firmy z różnych branż, które chcą wprowadzić do biznesu usługi finansowe, dając swoim klientom i podwykonawcom dostęp do pieniędzy. Produkty takie jak płatności odroczone, finansowanie Merchant Cash Advance, czy e-skonto budują lojalność, przyspieszają transakcje i rozliczenia i wpływają na wzrost obrotów.
Embedded finance wygenerowały w 3Q 2022 obroty w wysokości 85 mln zł, osiągając wzrost na poziomie 58% r/r.

PRAGMAGO SA (wcześniej Pragma Faktoring SA) funkcjonuje w branży finansowania MŚP od 1996 r. Obecnie Spółka jest czołowym polskim fintechem, zbudowanym na 25-letnim doświadczeniu we współpracy z Klientami z sektora MŚP. Rozwój Spółki wspiera technologiczna spółka zależna PragmaGOTech. W 2021 r. PragmaGO została przejęta i dokapitalizowana przez Enterprise Investors, wartość inwestycji wyniosła 75 mln zł. W 2022 roku kapitał własny spółki został podwyższony do 100 mln zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments