Problemy z kręgosłupem to najważniejszy czynnik, który upośledza jakość życia Polaków. Choroby kręgosłupa są najczęstszym powodem wizyt w gabinetach lekarzy rodzinnych (Raport o stanie zdrowia ludności Polski w 2019 r., GUS) oraz jedną z głównych przyczyn, dla których Polacy biorą L4. Choroby kręgosłupa objawiające się przewlekłym bólem dotyczą 20-30% populacji. Spośród tych osób leczenia chirurgicznego wymaga 3-4 % pacjentów.

Technika „z wolnej ręki” (operacja klasyczna) jest obciążona dużym (75% – 98%) ryzykiem nieprawidłowej lokalizacji implantów w grupie operowanych pacjentów. Zastosowanie robota minimalizuje to ryzyko do 0 – 2%. Jak podkreśla prof. Gasik, zastosowanie robota znacząco podnosi bezpieczeństwo pacjenta.

To nie jest wygoda czy kolejna zabawka dla lekarza; wręcz przeciwnie – robot przysparza chirurgowi więcej pracy. Jednakże też pozwala precyzyjnie zaplanować zabieg chirurgiczny i – co najważniejsze – kontrolować zgodność planu z jego wykonaniem w czasie bieżącym.

prof. dra hab. n. med. Robert Gasik, kierownik Kliniki i Polikliniki Neuroortopedii i Neurologii Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie

Zastosowanie robota w chirurgii kręgosłupa to dużo mniejszy uraz dla tkanek, mniejsza utrata krwi, mniejsze ryzyko infekcji rany pooperacyjnej i istotnie krótszy czas hospitalizacji pacjenta. Ponadto robot Mazor X Stealth™ pozwala zooperować tych, którzy – ze względu na zbyt wysokie ryzyko operacyjne – do tej pory nie mogli być operowani. – tłumaczy prof. dra hab. n. med. Robert Gasik.

Systemy Mazor™ nie są jeszcze w powszechnym użyciu. Na całym świecie jest 330 takich instalacji, w tym 294 w USA, 16 w Europie, 5 w Australii/Nowej Zelandii, po 3 w Japonii i Chinach oraz 2 w Kanadzie. Już wkrótce pierwszy w Polsce Mazor X Stealth™ zacznie pracę w Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza SPZOZ w Tarnowie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments