GPW podsumowała pięciolatkę realizacji strategii rozwoju i inicjatyw technologicznych. Na progu przełomu są m.in. system transakcyjny WATS, cyfrowy operator logistyczny, nowe rynki giełdowe i platforma dynamicznych reklam TV.

Zakończona pięciolatka była dla nas bardzo udana pod względem finansowym. W tym czasie o 38 proc. wzrósł nasz średni zysk. Najważniejszym wydarzeniem tego okresu był awans GPW do grona rynków rozwiniętych, co nastąpiło we wrześniu 2018 roku – powiedział podczas konferencji prezes GPW Marek Dietl.

Na wysoką ocenę polskiego rynku kapitałowego złożyły się m.in. szeroki wybór notowanych akcji i wysoka płynność, efektywność i bezpieczeństwo w zakresie obrotu oraz usług post-trade, minimalne ograniczenia w zakresie inwestowania przez podmioty zagraniczne, a także szeroki i nieograniczony dostęp do profesjonalnych pośredników rynkowych.

W ramach przeglądu najważniejszych działań podejmowanych przez GPW w ostatnich latach, prezes podkreślił, że jednym z kluczowych założeń strategii grupy było dążenie do dywersyfikacji miksu przychodów. Podjęte inicjatywy strategiczne miały na celu wzmocnienie pozycji międzynarodowej GK GPW.

Aktywnie szukaliśmy możliwości rozwoju zagranicą, co skutkowało między innymi ustaleniem warunków przejęcia giełdy armeńskiej. Innymi ważnymi obszarami naszych działań były ESG (red. Environmental, Social and Governance) oraz pasywne inwestowanie, czyli dwa najsilniejsze obecnie trendy na światowych rynkach kapitałowych. Byliśmy również aktywni na rynku długu, gdzie naszym najważniejszym projektem pozostaje projekt All2All, umożliwiający dostęp do handlu obligacjami Skarbu Państwa wszystkim uczestnikom rynku, a nie tylko bankom. Poza tym rozwijaliśmy rynek instrumentów pochodnych, rynek towarowy, weszliśmy też w nowy obszar, jakim jest rynek produktów rolnych i chcemy mocno inwestować w rozwój instrumentów finansowych dla tego rynku – wyliczał prezes Dietl.

Zwrócił również uwagę na podjęte w ostatnim okresie inicjatywy w obszarze danych i technologii.

„Jest to obecnie siła napędowa światowych rynków kapitałowych. Stąd też na przykład takie nasze projekty jak GPW Data i TCL Tool, a przede wszystkim nasz nowy system transakcyjny Warsaw Automated Trading System (WATS), nad którym obecnie pracujemy z myślą nie tylko o naszych potrzebach, ale również o możliwościach komercjalizowania go na całym świecie. Cieszy nas również fakt, że dostaliśmy pozwolenie Komisji Nadzoru Finansowego na uruchomienie rynku akcji zagranicznych Global Connect, co powinno nastąpić w ciągu najbliższych dwóch miesięcy – powiedział Dietl.

Rafał Kamecki, prezes Artinfo.pl, omówił projekt GPW Private Market, będącym kolejnym krokiem w budowie przyjaznego ekosystemu na polskim rynku kapitałowym.

Tokenizacja dzieł sztuki, a w raz z nią umożliwienie demokratyzacji dostępu do nowej klasy aktywów, zmniejszenie bariery wejścia, znaczny wzrost płynności w porównaniu do obecnego modelu handlu sztuką, a przede wszystkim zdecydowanie wyższa transparentność rynku dzieł sztuki – to założenia tego projektu – podkreślił prezes Kamecki.

Paweł Gruza, wiceprezes Zarządu ds. Aktywów Zagranicznych KGHM omówił PCOL (Polski Cyfrowy Operator Logistyczny). Do jego zalet należy zaliczyć m.in. przyspieszone terminy płatności, dostęp do większego rynku, eliminację nieuczciwej konkurencji, łatwość dostępu do zleceń SSP, uczciwe standardy świadczenia usług, pewność płatności oraz ochronę rynku przed przejęciem przez zagranicznych pośredników.

Z kolei Mariusz Kołodziejski, dyrektor ds. technicznych TV PULS przybliżył gościom działanie platformy „telemetria Operator” (TeO). TeO to nowe rozwiązanie, które ma zostać opracowane w ramach grantu z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Będzie przeznaczone do profilowania użytkowników odbiorników telewizyjnych oraz sprzedaży i wyświetlania targetowanych reklam w telewizji linearnej.

Wydarzenie zwieńczyła prezentacja wyników testów Warsaw Automated Trading System (WATS) w wykonaniu dr Piotra Kocińskiego, kierownika ds. badań i rozwoju projektu nowej platformy transakcyjnej, której funkcjonalności zostały zaprezentowane uczestnikom konferencji. Rezultat projektu odpowiada na potrzeby rynku i wdrażanej strategii rozwoju polskiego rynku kapitałowego, dając możliwość optymalizacji kosztów eksploatacji oraz kosztów związanych z obrotem na rynku wtórnym i pierwotnym. System będzie wdrożony w GPW i w jego spółkach zależnych (innowacja procesowa) w miejsce obecnie wykorzystywanych systemów transakcyjnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments