Firmy działające w chmurze, takie jak AWS, mają do odegrania szczególną rolę we wspieraniu innowacji kosmicznych. Jako AWS uruchomiliśmy nasz AWS Space Accelerator, aby katalizować dodatkowe innowacje i wspierać najbardziej nowoczesne startupy, które pomagają kształtować przyszłość przemysłu lotniczego i kosmicznego. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Seraphim, ponieważ jest to jedna z wiodących na świecie grup inwestycyjnych skupiających się wyłącznie na przemyśle kosmicznym. Tekst autorstwa dr. Wernera Vogelsa, CTO Amazon.com.

Oto pierwsze 10 startupów, które wybraliśmy do udziału na początek Cognitive Space, D-Orbit, Descartes Labs, Edgybees, Hawkeye 360, LeoLabs, Lunar Outpost, Orbital Sidekick, Satellite VU i Ursa Space. Te firmy ze Stanów Zjednoczonych i Europy obejmują szeroki zakres możliwości kosmicznych, które mają wpływ zarówno na dzisiejsze życie na Ziemi, jak i na podejście ludzkości do pracy i życia w kosmosie w przyszłości. Wybraliśmy je spośród ponad 190 propozycji z 44 krajów — to inspirujący wachlarz mnogości pomysłów, które kumulują się na całym świecie.

Wprowadziliśmy te firmy głębiej w chmurę za pomocą praktycznego szkolenia technicznego w zakresie takich możliwości, jak uczenie maszynowe i obliczenia o wysokiej wydajności. Każdej z nich zapewniliśmy do 100 000 dolarów kredytu w ramach AWS Activate na eksperymentowanie w zakresie przekształcania swoich danych i operacji w chmurze. Ponadto, aby pomóc w specjalizacji, mieli oni szansę uczestniczyć w warsztatach i poznać bliżej usługi, takie jak AWS Robomaker dla programistów robotów, AWS IoT Greengrass do zarządzania aplikacjami IoT oraz AWS Ground Station do komunikacji z satelitami i zarządzania danymi satelitarnymi. Uważamy, że te usługi są kluczowe dla rozwoju komercyjnego przemysłu kosmicznego. Po stronie biznesowej zapewniliśmy mentoring ze strony ekspertów w tej dziedzinie, a także doradztwo w zakresie rozwoju biznesu i inwestycji.

Elementy składowe komercyjnego przemysłu kosmicznego

Przestrzeń kosmiczna jest oczywiście wyjątkowo skomplikowanym miejscem do działania. Nie ma tam — przynajmniej na razie — szybkiego dostępu do zaopatrzenia, nie ma możliwości szybkiej naprawy zepsutej części, a komunikacja jest wolna i o niskiej przepustowości. W rezultacie operacje kosmiczne muszą być z natury samowystarczalne i wydobywać maksymalną wartość z każdego grama sprzętu i zasobów, które wysyłamy w górę. Lunar Outpost przygotowuje się do podjęcia tych wyzwań dzięki technologicznie zrównoważonym rozwiązaniom do eksploracji kosmosu, takim jak autonomiczne roboty, które nie są ograniczone przez duże opóźnienia w zdalnym sterowaniu z Ziemi lub potrzebę częstej konserwacji.

Urok przestrzeni kosmicznej nie zmniejsza ciężaru przyziemnych problemów logistycznych. Operatorzy muszą zarządzać swoimi satelitami po ich umieszczeniu na orbicie i zajmować się takimi kwestiami, jak pozycjonowanie, diagnostyka, komunikacja i integralność sprzętu. W miarę jak przestrzeń kosmiczna staje się coraz bardziej aktywna, zaawansowane technologie chmurowe mogą pomóc operatorom satelitarnym w osiągnięciu lepszego dowodzenia i kontroli nad satelitami oraz świadomości sytuacyjnej innych obiektów na orbicie. Cognitive Space, D-Orbit i LeoLabs zajmują się poszczególnymi aspektami tych wyzwań, oferując takie możliwości, jak precyzyjne śledzenie śmieci kosmicznych na niskiej orbicie okołoziemskiej, optymalizacja operacji satelitarnych na orbicie oraz zarządzanie konstelacjami.

Po powrocie na Ziemię firmy muszą szybko przetwarzać, ulepszać i udostępniać dane z kosmosu, aby użytkownicy końcowi mogli wydobyć z nich jak najwięcej wartości i wykorzystać je w procesie podejmowania decyzji. Jak wiele danych jest generowanych przez pojawiające się możliwości stałej świadomości w czasie rzeczywistym na skalę planetarną? Łatwo zrozumieć, dlaczego działanie w chmurze jest tak istotne, a naszym celem jest pomoc Descartes Labs, Edgybees, Hawkeye 360, Orbital Sidekick, Satellite VU i Ursa Space w zwiększeniu ich wsparcia dla ważnego zakresu potrzeb z ich danymi pochodzącymi z przestrzeni kosmicznej i płynącymi z nich spostrzeżeniami.

Firmy te wprowadzają innowacje dla misji takich, jak: wspieranie działań na rzecz środowiska i zrównoważonego rozwoju, a także wydajności rolnictwa, reagowania na katastrofy, pomocy humanitarnej i bezpieczeństwa międzynarodowego. Już teraz pomagają one firmom w przejrzystym wypełnianiu zobowiązań dotyczących zerowej emisji dwutlenku węgla poprzez śledzenie ilości biomasy nadziemnej lub mierzenie emisji termicznych z konstrukcji stworzonych przez człowieka. Pomagają rolnikom zoptymalizować zużycie wody i pestycydów.

Można poszerzać to, co jest obecnie możliwe w przestrzeni kosmicznej o zdalne dowodzenie i kontrolę satelitów, autonomiczną działalność na orbicie i lepsze rozwiązania w zakresie transferu danych. Mam nadzieję, że wykorzystując AWS Space Accelerator, możemy promować podejście na zasadzie współpracy, aby nadać dobry kierunek tym innowacjom.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments