Ze względu na sprzeczne informacje i mity dotyczące sieci 5G firma Motorola Mobility zorganizowała live na swoim fanpage’u z udziałem prezesa Instytutu Lema – Macieja Kaweckiego, który wyjaśnił, z czym wiąże się wprowadzenie sieci 5G. Podczas rozmowy ekspert obalił popularne mity, przedstawił fakty i korzyści płynące z wykorzystania nowej generacji łączności i wspominał o prawdziwych zagrożeniach, z którymi wiąże się rozwój technologii. 

To nie technologia, a jej nieodpowiednie wykorzystanie może być zagrożeniem

Według eksperta technologia sama w sobie nie jest szkodliwa, natomiast wszystko zależy od jej wykorzystania. Zagrożeń upatruje jednak nie tam, gdzie można by się spodziewać po różnych plotkach. Technologia sieci 5G została co prawda zaklasyfikowana przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem w klasie 2B, ale znajdują się w niej także takie produkty jak czerwone mięso lub kolczyki.

ZOBACZ TAKŻE: Polska premiera smartfonu z klapką motorola razr 5G

Nie ma także żadnych badań wykazujących negatywny wpływ pola elektromagnetycznego na człowieka. Gdzie więc można spodziewać się zagrożeń? Przede wszystkim w udostępnianiu danych użytkowników. Dlatego ważne jest to, na co użytkownicy wyrażają zgody, instalując aplikacje na smartfonach i jakimi informacjami o sobie dzielą się w mediach społecznościowych. Według eksperta wartość polskiego sektora zarządzania danymi przekroczyła 37 mln dolarów w 2019 roku. Wiele z tych danych pochodzi właśnie z aplikacji mobilnych i stron internetowych przeglądanych przez użytkowników.

Jakie korzyści przyniesie 5G dla każdego z nas?

Główną cechą sieci 5G obok jej ogromnej prędkości jest przepustowość i brak opóźnień. Szybkość pobierania danych, którą pozwala osiągnąć nowa generacja sieci,  a opóźnienia wynoszą zaledwie 1-4 ms, jeden nadajnik może obsłużyć 500 mln podłączonych urządzeń na 1 km2. Co to oznacza w praktyce? Dla przeciętnego użytkownika to stabilność połączeń np. podczas dużych imprez takich jak jak mecze, festiwale, koncerty czy Sylwester.

ZOBACZ TAKŻE: motorola razr 5G z klapką, funkcjonalna po zamknięciu

Dzięki temu można będzie przesyłać nagrania z telefonu natychmiastowo czy prowadzić wideorozmowy w świetnej jakości bez rozpikselowanego obrazu czy trzaskającego dźwięku. I co najważniejsze, bez zawieszeń i zerwań połączenia. To oczywiście także bardzo szybkie pobieranie całych sezonów seriali np. tuż przed długim lotem i brak tzw. lagów w grach sieciowych.

Szansa na przyszłość

Kolejne obszary, w których 5G pozwoli na niezwykłe zmiany, to rozwój Internetu Rzeczy, a więc np. autonomicznych samochodów, które będą komunikowały się ze sobą i otoczeniem, by bezpiecznie dojechać do celu. To także rozwój telemedycyny i możliwość zdalnego wykonywania operacji, podczas których precyzja i nieraz szybkość reakcji mają kluczowe znaczenie dla życia pacjenta. 

Z 5G można korzystać już teraz

Choć wiele z korzyści, które przyniesie 5G, będzie dostępna dopiero w przyszłości, z wielu można skorzystać już teraz. Dotyczą one przede wszystkim transferu danych i stabilności połączeń. Wystarczy smartfon obsługujący nową technologię. Co więcej nie musi on być droższy od innych telefonów dostępnych na rynku.

ZOBACZ TAKŻE: Najnowszy smartfon Moto G9 play od Motorola

Motorola ma w ofercie obecnie trzy odpowiednie smartfony – motorolę moto g 5G plus w cenie 1899 zł (to obecnie jeden z najtańszych modeli obsługujących 5G na rynku), motorolę edge z obłędnie zagiętym ekranem w cenie 2999 zł i oszałamiającą motorolę razr 5G ze składanym ekranem w cenie 6499 zł, którą można zamówić w przedsprzedaży do 30 września razem z bluzą Roberta Kupisza w gratisie.

Z ekspertem o 5G: wszystko, co musisz wiedzieć

Porozmawiamy o nowej technologii oraz o dodatkowych korzyściach i perspektywach, jakie niesie ultraszybkość sieci 5G. Obalimy najpopularniejsze mity pojawiające się na portalach i forach. 📶

Opublikowany przez Motorola Wtorek, 22 września 2020

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments