„#hello5G będzie docelowo częścią wielozakresowej sieci”

Orange Polska ma nadzieję na jak najszybsze przeprowadzenie procesu przydziału docelowych częstotliwości dla 5G w niebudzących wątpliwości warunkach prawnych, poinformował ISBtech członek zarządu operatora ds. strategii Witold Drożdż. W przyszłości pasmo wykorzystane teraz dla #hello5G będzie częścią wielozakresowej sieci 5G, pomagając m.in. poprawić zasięg wewnątrz budynków.

Nie sposób pominąć wpływ pandemii na kluczowe dla branży kwestie, przede wszystkim przydział docelowych częstotliwości przeznaczonych do budowy sieci 5G, który znacznie się opóźnia. Mamy nadzieję na jak najszybsze przeprowadzenie tego procesu w niebudzących wątpliwości warunkach prawnych. W obliczu anulowania aukcji 5G, zdecydowaliśmy się wdrożyć rozwiązanie oparte na paśmie 2100 MHz, którym już dysponujemy, obecnie wykorzystywanym głównie dla potrzeb 4G LTE. 1 lipca Orange Polska uruchomi #hello5G – swoją pierwszą usługę 5G, dostępną dla blisko 6 mln użytkowników” – powiedział ISBtech Drożdż.

Wraz z uruchomieniem #hello5G zaoferujemy smartfony, które pozwolą klientom od razu z niej skorzystać. To jednak zaledwie pierwszy krok na naszej drodze do 5G. W przyszłości pasmo wykorzystane teraz dla #hello5G będzie częścią wielozakresowej sieci 5G, pomagając m.in. poprawić zasięg wewnątrz budynków. Liczymy na umożliwienie prac nad kolejnymi etapami 5G, dlatego intensywnie przygotowujemy się do uruchomienia sieci w pasmach wskazanych do tego na poziomie Unii Europejskiej, testując dostępne na rynku rozwiązania” – dodał Drożdż.

Obecna strategia Orange Polska kończy się w tym roku i operator pracuje już nad kolejnym ramowym dokumentem, poinformował ISBtech członek zarządu ds. strategii Witold Drożdż.

Dzięki realizowanej przez ostatnie 3 lata strategii nasz biznes ma dziś bardzo solidne fundamenty. Naszym podstawowym założeniem jest budowanie wartości i to się nie zmienia, choć możliwe są modyfikacje. Obecna strategia kończy się w tym roku i pracujemy już nad kolejnym ramowym dokumentem. Naturalnie, będziemy w tych pracach brali pod uwagę wpływ pandemii na to, jak żyjemy, jak pod wpływem koronawirusa zmieniają się preferencje i potrzeby klientów, wreszcie, jakie będą gospodarcze skutki COVID-19 dla naszego otoczenia i bezpośrednio dla nas. Obecnie nie odczuwamy istotnego wpływu pandemii na nasze łańcuchy dostaw” – powiedział ISBtech Drożdż.

Jak zaznaczył, w dłuższej perspektywie kierunki rozwoju nie powinny ulec zmianie.

Jednocześnie, nie sposób pominąć wpływu pandemii na kluczowe dla branży kwestie, przede wszystkim przydział docelowych częstotliwości przeznaczonych do budowy sieci 5G, który znacznie się opóźnia. Mamy nadzieję na jak najszybsze przeprowadzenie tego procesu w niebudzących wątpliwości warunkach prawnych. W obliczu anulowania aukcji 5G, zdecydowaliśmy się wdrożyć rozwiązanie oparte na paśmie 2100 MHz, którym już dysponujemy, obecnie wykorzystywanym głównie dla potrzeb 4G LTE. 1 lipca Orange Polska uruchomi #hello5G – swoją pierwszą usługę 5G, dostępną dla blisko 6 mln użytkowników. Cyfryzacja biznesu jest odpowiedzią na ostatnie wydarzenia i to właśnie przyszłość modelu biznesowego – stwierdził Drożdż.

Cyfryzacja procesów biznesowych w firmach trwa już od kilku lat, ale niewątpliwie COVID-19 znacząco ten proces przyspieszył. Po pandemii dynamika pewnie nieco wyhamuje, ale to, co organizacje wypracowały w ostatnich miesiącach już zostanie. To oznacza 'redesign’ biznesu – składanie go w dużej mierze na nowo w oparciu o najnowsze możliwości technologiczne. Organizacje, które wykażą się 'tech-inteligencją’ i otwartością na zmiany – czyli mocno startupowym podejściem – będą wyznaczać kierunki rozwoju w swoich branżach i walczyć o pozycje liderów” – dodał.

Członek zarządu podkreślił, że AI i IoT są jednym z głównych punktów zarówno strategii Orange Polska, jak i Grupy Orange.

Sprzedajemy kilkanaście zróżnicowanych usług IoT, ukierunkowanych przede wszystkim na inteligentne miasta oraz na takie branże, jak przemysł, handel czy budownictwo. O naszej pozycji świadczy zarówno spójna i osadzona w realiach strategia technologiczna, jak i sukcesy biznesowe. Jedną z naszych wiodących usług jest inteligentny system Internetu Rzeczy do zarządzania miastem w takich dziedzinach jak dystrybucja wody, oświetlenie, wywóz śmieci, czy komunikacja miejska” – wymienił Drożdż.