R-GOL, wiodący multibrandowy dystrybutor sprzętu piłkarskiego w Europie Środkowo-Wschodniej, wspierany przez Innova Capital, osiągnął porozumienie w sprawie przejęcia Unisport, jednego z czołowych internetowych sprzedawców sprzętu piłkarskiego w Europie Zachodniej o szeroko rozwiniętych mediach społecznościowych od Nordic Capital – wiodącego sektorowego inwestora private equity.

Transakcja stanowi przełomowy moment w rozwoju obu spółek. W jej ramach, firmy będą dążyć do osiągnięcia pozycji lidera na rynku artykułów i sprzętu dla entuzjastów piłki nożnej, profesjonalistów i klubów piłkarskich w Europie i na świecie. Dzięki silnemu strategicznemu dopasowaniu i solidnej platformie sprzedażowej z potencjałem do dalszej ekspansji, R-GOL i Unisport będą mogły skutecznie rozwijać swoją działalność.

Firmy mają uzupełniającą się obecność geograficzną: R-GOL jest liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, a Unisport w Europie Północnej i Zachodniej. Ponadto, posiadają kompatybilne kanały dystrybucji, kompetencje i know-how. Oczekuje się, że łączne przychody obu firm w 2024 r. przekroczą 200 mln euro, przy średniorocznym wzroście (CAGR) wynoszącym 25% w ciągu ostatnich 10 lat, oraz że będą zatrudniać około 475 pracowników.

Wykorzystując innowacyjne strategie cyfrowe, R-GOL i Unisport wspólnie zgromadziły ponad 10 milionów oddanych fanów obserwujących ich w mediach społecznościowych, osiągnęły ponad 1,3 miliarda wyświetleń na YouTube oraz posiadają 1,6 miliona zapisanych członków w jednych z najbardziej rozbudowanych piłkarskich programów lojalnościowych na świecie. Celem firmy powstałej w wyniku połączenia jest dalsza ekspansja w Europie, zbudowanie kompleksowego ekosystemu dla fanów piłki nożnej, zawodników i klubów, a także odkrywanie nowych możliwości rozwoju. Ambicją firmy jest stanie się wiodącym specjalistą w dziedzinie piłki nożnej na świecie.

R-GOL założony w Polsce w 2000 r. od lat koncentruje się na ekspansji międzynarodowej. Obecnie działa na 14 rynkach w Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie jest liderem wśród wyspecjalizowanych dystrybutorów produktów piłkarskich. Wiedza ekspercka, innowacyjność, wieloletnia współpraca z klubami i silna społeczność entuzjastów piłki nożnej zbudowana wokół marki sprawiają, że firma jest kluczowym partnerem dla wiodących producentów obuwia, odzieży i akcesoriów sportowych. Innova Capital jest większościowym inwestorem w R-GOL od 2023 r. i od tego czasu blisko współpracuje z Marcinem Radziwonem, założycielem firmy, nad jej rozwojem.

Unisport, założony w Danii w 1995 r., szybko stał się jednym z liderów na europejskim rynku artykułów piłkarskich. Od momentu przejęcia przez Nordic Capital w 2015 r., firma osiągnęła dynamiczny i dochodowy wzrost organiczny, a przychody i EBITDA w tym okresie wzrosły ponad pięciokrotnie. Unisport rozszerzył swoją działalność na nowe obszary geograficzne, takie jak Niemcy i Francja, otwierając flagowe sklepy w kilku europejskich stolicach, stając się zaufanym partnerem dla entuzjastów piłki nożnej.

Dzięki bliskiej współpracy z zespołem zarządzającym Unisport, Nordic Capital wspierał inwestycje dotyczące rozwoju platformy cyfrowej firmy, identyfikacji marki, infrastruktury magazynowej oraz partnerstw z klubami piłkarskimi i wiodącymi markami. Dzięki tym działaniom, Unisport jest teraz odpowiednio przygotowany, by dalej rosnąć wspólnie z R-GOL.

Moim marzeniem było, aby pewnego dnia R-GOL stanął na podium Ligi Mistrzów w naszej branży. Połączenie sił z legendarnym Unisport i rozpoczęcie gry do jednej bramki jest spełnieniem tej wizji. Z Michaelem i jego zespołem dzielimy pasję do piłki nożnej oraz ambicję, by zwyciężać. Jestem zachwycony możliwością wspólnej gry oraz szansą zrealizowania kolejnego celu – zdobycia najwyższego stopnia podium Mistrzostw Świata. Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim, którzy byli częścią tej niesamowitej podróży, i nie mogę się doczekać tego, co przyniesie nam wspólna droga. – powiedział Marcin Radziwon, założyciel i dyrektor generalny R-GOL.

Michael Burk, dyrektor generalny Unisport dodał: Nie mogę ukryć, jak bardzo się cieszę, że Unisport nawiązał współpracę z R-GOL. Połączyła nas wspólna pasja do piłki nożnej i jedna wizja – by zostać najlepszym duetem w branży. Razem możemy ulepszać naszą ofertę i dostarczać naszym klientom niezapomniane doznania. Przed nami ciekawy czas, kiedy dwaj dynamiczni gracze działający w segmencie europejskiej piłki nożnej łączą swoje siły i są gotowi do dalszego globalnego rozwoju. Chciałbym wyrazić naszą wdzięczność wobec Nordic Capital, którego strategiczne doradztwo i wiedza branżowa odegrały kluczową rolę w naszej ekspansji – wspólnie osiągnęliśmy świetne wyniki. Jesteśmy wdzięczni za ich wsparcie, a jednocześnie wchodzimy w kolejny etap naszej podróży.

Osiągnięcia Unisport są naprawdę imponujące i dlatego z radością witamy ich w rodzinie Innova i R-GOL. Ta transakcja doskonale ilustruje, w jaki sposób Innova tworzy wartość, zarówno poprzez ekspansję międzynarodową swoich spółek portfelowych, jak i efektywną realizację strategii „buy and build”. Cieszymy się, że możemy wspierać zespół w dążeniu do osiągnięcia pozycji lidera w segmencie sprzętu do piłki nożnej na całym świecie. – powiedział Łukasz Cyran, dyrektor zarządzający Innova Capital.

Christian Hedegaard, dyrektor zarządzający w Nordic Capital Advisors wskazał: Unisport przeszedł imponującą drogę wzrostu pod skrzydłami Nordic Capital. Z lokalnego skandynawskiego championa e-commerce stał się wiodącym graczem w swojej branży w Europie, z szeroko rozwiniętymi mediami społecznościowymi o dużym zasięgu oraz znacznie zwiększoną rentownością. Jesteśmy dumni ze współpracy z Unisport i jego zespołem zarządzającym i cieszymy się, że firma podejmie teraz kolejne kroki w ekspansji w partnerstwie z R-GOL.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments