Marcin Mazur, kierownik projektu EagleEye w Creotech Instruments, w rozmowie z ISBtech o ostatnich krokach w procesie wystrzelenia satelity na orbitę okołoziemską.

  • Jak podróż satelity do USA?

Satelita EagleEye wyruszył z Polski 19 maja br. i do Los Angeles dotarł 20.05.2024. Wczoraj, tj. 22 maja otrzymaliśmy potwierdzenie o zakończeniu procedur transportowych. Odprawa satelity została przeprowadzona na terenie lotniska w Los Angeles. Obecnie EagleEye oczekuje w magazynie na transport do Vandenberg Space Force Base, gdzie przeprowadzona zostanie integracja satelity z rakietą firmy SpaceX. Odpowiedzialność za transport do fazy przejęła Spółka Exolaunch GmbH.

  • Skąd odbędzie się wystrzelenie?

Wystrzelenie satelity EagleEye odbędzie się z bazy Vandenberg Space Force Base w Kalifornii.

  • Czy satelita będzie przechodził jeszcze testy?

Satelita EagleEye będzie przechodził jeszcze testy funkcjonalne na miejscu, które odbędą się po przetransportowaniu go do bazy w Kalifornii. Ich celem jest weryfikacja poprawności działania wszystkich podsystemów satelity i potwierdzenie jego zdolności do wykonywania swojej funkcji na orbicie.

Po przeprowadzonych testach nastąpi integracja satelity z systemami firmy wynoszącej, czyli SpaceX. Wszystkie podejmowane działania na miejscu zostaną przeprowadzone przez przedstawicieli firmy ExoLaunch, SpaceX oraz we współpracy z inżynierami Creotech Instruments.

  • Czego wymaga skuteczna integracja z rakietą?

Skuteczna integracja satelity EagleEye to przede wszystkich dobrze zaplanowana kampania testowa, praca inżynierów oraz zgodność wszystkich podejmowanych prac z procedurami.

Aby mieć pewność, że zarówno w trakcie integracji oraz późniejszej separacji na docelowej orbicie wszystko pójdzie zgodnie z planem, przeprowadza się dodatkowo testy satelity z modelem pierścienia separacyjnego wyrzutnika a następnie przed i po testach wibracyjnych, satelita testowany jest z docelowym systemem separacji. Każdy z tych testów EagleEye zakończył pozytywnie.

  • Czy proces jest ubezpieczony, jaka aparaturę zabiera ze sobą satelita?

Ubezpieczony jest transport, wyniesienie oraz separacja na orbicie.

Satelita EagleEye wyposażony jest w teleskop zbudowany i dostarczony przez firmę Scanway, który pozwoli na robienie zdjęć powierzchni Ziemi w pasmach widzialnym oraz bliskiej podczerwieni. Ponadto satelita wyposażony jest w silnik jonowy, który pozwoli na obniżenie orbity z 510 km do 350 km, operacja ta pozwoli na uzyskanie bardziej szczegółowych zdjęć.

  • Czego oczekujecie po EagleEye w kontekście komercyjnym?

EagleEye jest najbardziej zaawansowanym satelitą i pierwszym mikrosatelitą, który powstał w Polsce. Satelita ma potencjał umieścić Polskę w elitarnym gronie państw zdolnych do tworzenia takich zaawansowanych systemów kosmicznych, które to mogą być wykorzystywane na potrzeby krajowe, przez Europejską Agencję Kosmiczną, a także przez komercyjnych klientów z całego świata. Dotychczas tylko osiem podmiotów w Europie zademonstrowało zdolność do zbudowania i przetestowania w przestrzeni kosmicznej satelity o masie przynajmniej 50 kg.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 

Thorium na orbicie biznesu i giełdy, patrzy na Creotech

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments