Ebury udowadnia, że fintech stanowi doskonałą alternatywę dla tradycyjnej bankowości w zakresie potrzeb finansowych eksporterów i importerów, przekonuje Jakub Makurat, country manager w Ebury, globalnej instytucji płatniczej, w komentarzu dla ISBtech o planach na II połowę 2024 r., rozwoju nowoczesnych rozwiązań finansowych oraz roli branży fintech w ekspansji polskich firm na rynki międzynarodowe.

Jako jeden z liderów rynku chcemy zostać instytucją finansową pełniącą ważną rolę w ekspansji międzynarodowej polskich firm działających i rozpoczynających swoją działalność na rynkach zagranicznych, w szczególności poza UE. Jednocześnie zamierzamy współpracować ze środowiskiem fintech w Polsce, dzielić się doświadczeniem i działać na rzecz rozwoju sektora w kraju – w tym celu przystępujemy w 2024 r. do Ekosystemu Fintech Poland.

Stawiamy na szybki i zwinny proces obsługi transakcji na całym świecie, np. dostarczając bardzo cenione przez firmy narzędzia przyspieszające spływ należności (czyli rachunki rozliczeniowe w wielu lokalizacjach). Zapewniamy też pełen serwis w języku polskim oraz platformę dostępną w kilkunastu innych językach, co w znacznym stopniu ułatwia procesy zarządzania finansami dla działających międzynarodowo małych i średnich firm. To wyróżnia nas na tle polskich banków, działających głównie lokalnie. Nasze procesy compliance są wymagające, ale dzięki sprawnym procesom i technologii jesteśmy w stanie
uruchomić nawet złożone usługi w ciągu kilku dni.

Kluczowe jest to, że towarzyszymy polskim firmom na kilkudziesięciu rynkach zagranicznych na całym świecie, podczas gdy działające w Polsce banki nie zapewniają sprawnego serwisu finansowego w wielu lokalizacjach. Nasi eksperci są dostępni w 26 krajach i ponad 40 biurach, a to unikalna na polskim rynku oferta wsparcia dla biznesu firm segmentu MŚP. Możliwość sprawnego dostępu do usług rozliczeniowych w Wielkiej Brytanii, Hongkongu lub Brazylii nie jest powszechna w rodzimych instytucjach finansowych. Do tego potrzeba rozbudowanej infrastruktury i zasobów organizacyjnych, które rozwijamy od kilkunastu lat.

W zakresie rozwiązań, jakimi wspieramy biznes międzynarodowy, warto wymienić zarówno płatności, inkaso, konta rozliczeniowe oraz wymianę walut, jak i narzędzia służące do zabezpieczenia ryzyka walutowego. Do tego zestawu dodaliśmy także usługi finansowania handlu, które stanowią ciekawą alternatywę lub uzupełnienie dla tradycyjnych kredytów obrotowych. Poza tym jednymi z naszych specjalności są międzynarodowe usługi zarządzania wynagrodzeniami pracowników (international payroll solutions) oraz usługi finansowe świadczone dla funduszy inwestycyjnych, np. w Luksemburgu.

Fintechy skutecznie wprowadzają polski e-commerce na zagraniczne rynki

Od kilku lat trwa gwałtowna ekspansja polskich firm e-commerce na rynki zagraniczne. Dlatego jednym z głównych celów, które stawiamy sobie w 2024 r., jest podwojenie liczby naszych polskich klientów sektora cross-border e-commerce. W polskim oddziale Ebury powstał ekspercki zespół kierowany do tej właśnie branży, co w 2023 r. pozwoliło nam zdobyć ponad 100 nowych klientów. Chcemy, aby pod koniec tego roku z naszych fintechowych narzędzi korzystało ponad 200 podmiotów działających w e-handlu zagranicznym.

Szybko przybiera na sile globalna ekspansja polskich firm poza UE, w tym na rynki egzotyczne

Kolejnym celem na ten rok jest bycie partnerem pierwszego wyboru dla eksporterów i importerów działających poza rynkami UE. Dlatego warszawski oddział Ebury organizuje misje gospodarcze dla polskich firm, w tym spotkania z lokalnymi kontrahentami. Wykorzystujemy do tego przewagę w postaci 40 naszych lokalizacji na sześciu kontynentach – to m.in. Szanghaj, Shenzhen, Dubaj, Singapur i Hongkong w Azji, Sydney i Melbourne w Australii, Johannesburg w Afryce, Santiago de Chile i São Paulo w Ameryce Południowej oraz Toronto i Vancouver w Ameryce Północnej. Wyjazdy z możliwością rozpoznania nowych rynków cieszą się dużym zainteresowaniem – w ub.r. polscy przedsiębiorcy odwiedzili z nami między innymi Chiny, Australię, Brazylię i Nigerię.

Ponad 130 walut w portfolio

Ciągle rozwijamy nasze portfolio – nie tylko o nowe produkty, lecz także możliwości dokonywania transakcji w kolejnych walutach. Obecnie rozliczamy transakcje firm w ponad 130 walutach. Są to nie tylko coraz popularniejsze w transakcjach polskich firm chińskie juany, brytyjskie funty, czeskie i szwedzkie korony i węgierskie forinty – ale również tzw. waluty egzotyczne: nigeryjskie nairy, tajskie baty czy brazylijskie reale.

Właśnie zaoferowaliśmy dostęp do argentyńskiego peso, co jest wyjątkiem na rynku, gdyż jest to waluta bardzo trudna w rozliczeniach międzynarodowych. W przypadku większości walut Ebury jest jedyną instytucją finansową oferującą polskim firmom możliwości ich rozliczenia. A dla eksportera i importera oznacza to uniknięcie przewalutowania i tym samym istotne zmniejszenie kosztów finansowych. Często pozwala to na poprawę warunków z lokalnym kontrahentem, a czasami – jak w przypadku Nigerii – jest jedyną możliwością sprawnego rozliczenia w krótkim terminie.

Niepewne czasy to czas edukacji na temat ryzyka, ale też śmiałych decyzji biznesowych

W Ebury od lat zachęcamy eksporterów i importerów, w tym przedstawicieli małych i średnich firm, do świadomego zarządzania ryzykiem walutowym. W 2023 r. obserwowaliśmy, jak gwałtowne umocnienie złotego zwiększyło wagę tego zagadnienia, gdy niejeden eksportowy biznes znalazł się na granicy opłacalności. Dlatego wychodząc naprzeciw klientom realizujemy cykl webinarów poświęconych wdrażaniu polityki dotyczącej zarządzania ryzykiem kursowym. W 2024 r. wciąż pomagamy zainteresowanym przedsiębiorcom usystematyzować tę wiedzę – również na spotkaniach na żywo dla poszczególnych branż.

Będziemy także rozwijać wsparcie dla najodważniejszych polskich przedsiębiorców, często idących pod prąd. Kraje z potencjałem, w których chcemy być z nimi obecni, to m.in. Brazylia i inne rynki Ameryki Południowej. Pracujemy również nad rozwojem oferty dla przedsiębiorców rozważających współpracę z partnerami z Afryki. Niezmiennie ważnym kierunkiem, istotnym w szczególności dla importerów, pozostają Chiny.

Warszawski Oddział Ebury ma ważną pozycję w strukturach firmy, gdyż poza obszarem rozwoju biznesu z polskimi klientami, budujemy także zaplecze analityczne oraz nowoczesne rozwiązania marketingowe stosowane w całej Grupie Ebury. Na koniec 2023 r. zatrudnialiśmy w Polsce 70 pracowników i dalej poszukujemy talentów wśród osób, które szukają swojej szansy zawodowej w branży fintech. Dla całego Ebury, zgodnie z zapowiedziami naszego CEO Juana Lobato, w 2024 r. ważne będą również przygotowania do IPO i giełdowego debiutu, najprawdopodobniej w Londynie.

 

Ebury to globalna instytucja płatnicza, mająca status instytucji pieniądza elektronicznego. Zespół fintechu, liczący ponad 1 700 specjalistów, pracuje w ponad 30 oddziałach, biurach i spółkach zależnych zlokalizowanych w ponad 20 krajach na sześciu kontynentach. Ebury umożliwia transakcje dla firm w ponad 130 walutach (m.in. chiński juan, czeska i szwedzka korona, lira turecka, rupia indyjska, real brazylijski, tajski bat, nigeryjska naira i meksykańskie peso). Prowadzi także konta dla firm w lokalnych walutach w ponad 20 krajach, w tym w Hong Kongu, Kanadzie, Australii, na Węgrzech oraz w Wielkiej Brytanii. Wolumen transakcji realizowanych przez Ebury wynosi ponad 20 miliardów dolarów rocznie. Od 2020 r. głównym inwestorem spółki jest Banco Santander, jedna z najsilniejszych europejskich grup finansowych. Fintech specjalizuje się w usługach finansowych dla sektora MSP i dużych przedsiębiorstw. Pomaga eksporterom i importerom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, finansowania handlu, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem kursowym.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments