Arctic Paper Grycksbo oraz Arctic Paper Munkedals zawarły 15-letnie umowy o współpracy z firmą S.E.R. Sverige. Przedmiotem umów jest zlokalizowanie na terenie papierni w Grycksbo oraz w Munkedal bateryjnych magazynów energii o mocy 24 MW oraz świadczenie usług systemowych na rzecz operatora szwedzkiego systemu elektroenergetycznego Svenska kraftnät (TSO).   

Rynek energii rozwija się bardzo dynamicznie. Nie obejmuje to tylko powstawiania nowych źródeł wytwórczych, ale dotyczy także zarządzania energią, magazynowania jej oraz świadczenia usług systemowych dla operatorów systemów elektroenergetycznych. Arctic Paper w swojej Strategii 4P wyznaczył cele, jakie chce osiągnąć w tym segmencie i konsekwentnie je realizuje.

Papiernie i celulozownie mają istotny atut z perspektywy zarządzania siecią elektroenergetyczną – przyłącze o dużej mocy oraz duże odbiorniki energii. Ten atut wykorzystujemy w fabrykach należących do Grupy Arctic Paper. Od kilku lat papiernia w Grycksbo świadczy usługi systemowe na rzecz Svenska kraftnät w zakresie elastyczności popytu oraz regulacji częstotliwości w sieci. Rottneros realizuje inwestycję w bateryjny magazyn energii o mocy 8 MW i pojemności 8 MWh.  Projekty w Grycksbo oraz w Munkedal o łącznej mocy 24 MW zwiększą zyskowność segmentu energia o od 10 do 30 mln SEK rocznie w pierwszych dwóch latach.

Dodatkową wartością jest zebranie doświadczenia z rynku szwedzkiego, tak by już wkrótce Arctic Paper mógł przez swoje podmioty świadczyć usługi systemowe dla operatora polskiego systemu elektroenergetycznego Polskie Siecie Elektroenergetyczne” mówi Michał Jarczyński, prezes zarządu Arctic Paper.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments