Creotech Instruments zakłada wyniesienie satelity Eagle Eye na bazie platformy HyperSat w kosmos w połowie 2024 roku, poinformował systems engineer spółki Piotr Dziuban.

Lecimy w połowie roku, oczekujemy dokładnych informacji od SpaceX. Od tej firmy zależy ostateczny termin. Satelita jest gotowy do wysyłki i czekamy na informację od SpaceX. Zostanie wyniesiony w ramach misji 11 rakietą Falcon 9 Block 5, która była już kilka razy w kosmosie” – powiedział Dziuban podczas konferencji prasowej.

Wśród celów misji jest przetestowanie platformy HyperSat do zabudowania jej na każdy rodzaj ładunku użytecznego

„W tej chwili mamy kilka projektów nowej wersji platformy pod radar, instrumenty naukowe, czy stację serwisową i paliwową dla innych satelitów” – wskazał przedstawiciel Creotech Instruments.

Zdolności produkcyjne

Creotech Instruments osiągnie w tym roku zdolność równoległej produkcji do 10 mikrosatelitów rocznie, poinformował prezes Grzegorz Brona.

Zaprojektowaliśmy firmę na potrzeby równoległej produkcji do 10 mikrosatelitów rocznie. W tym roku osiągniemy tę zdolność. To ewenement na skalę środkowej Europy” – powiedział Brona podczas konferencji prasowej.

Zdolność Creotech Instruments do produkcji do 10 mikrosatelitów odpowie na aktualne zapotrzebowanie w ramach projektów dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) nad którymi spółka pracuje, poinformował wiceprezes Jacek Kosiec. Europa chce mieć kosmiczną autonomię i tu aktualnie widzi największy potencjał.

Zdolność Creotech Instruments do produkcji do 10 mikrosatelitów odpowie na aktualne zapotrzebowanie w ramach projektów dla ESA nad którymi spółka pracuje” – powiedział dziennikarzom Kosiec.

Dodał, że pipeline sprzedażowy w segmencie komercyjnym jest w trakcie rozmów z różnymi krajami.

Pracujemy nad takimi projektami, ponieważ Europa chce mieć kosmiczną autonomię i tu aktualnie widzimy największy potencjał” – wskazał wiceprezes.

Zarząd Creotech podkreślił, że rynek satelitów kosmicznych rośnie. Obecnie na orbicie jest ich ok. 4,5 tys., a szacunki mówią o zwiększeniu tej liczby nawet do 30 tys.

W najbliższych latach liczba satelitów w naszym przedziale zainteresowania wynoszonych u na orbitę może sięgnąć do 200 rocznie. Naszym celem jest bycie producentem i dostawcą najlepszego możliwego systemu satelitarnego w segmencie mikrosatelitów do 200 kg. Tu oczekiwany jest największy wzrost” – zaznaczył prezes Grzegorz Brona.

Całkowita wartość projektu systemu satelitarnego EagleEye opartego na platformie HyperSat, łącznie z pracami B+R, wyniosła ponad 60 mln zł, wskazał prezes. „W systemie zaimplementowaliśmy 80% własnych podsystemów” – podkreślił Brona.

Kompleksowość projektów na poziomie gigantów w 3 lata

Creotech Instruments chce osiągnąć kompleksowość realizowanych projektów w klasie mikrosatelitów na poziomie wielkich europejskich integratorów, jak Airbus czy Thales w perspektywie 3 lat, poinformował ISBtech wiceprezes Jacek Kosiec.

Chcemy osiągnąć poziom takich firm jak Airbus czy Thales w perspektywie 3 lat. Mam tu na myśli stopień kompleksowości projektów, których możemy się podjąć w klasie mikrosatelitów” – powiedział ISBtech Kosiec

Synergie satelitów i technologii kwantowych

Creotech Instruments pracuje nad implementacją kwantowej dystrybucji kluczy szyfrujących na swoich satelitach, poinformował ISBtech wiceprezes Jacek Kosiec.

Zbliżamy się do wyniesienia EagleEye na orbitę. Aktualnie to nasz priorytet, ale w segmencie kwantowym również dużo się dzieje. Pracujemy np. nad implementacją kwantowej dystrybucji kluczy szyfrujących na naszych satelitach. Widzimy możliwość wykorzystania ogromnych synergii między satelitami, a technologiami kwantowymi” – powiedział ISBtech Kosiec.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments