LCube wchodzi w 2024 r. z zaplanowanymi projektami na zakupionych działkach o potencjale 100 tys. mkw. i zabezpieczonymi działkami o powierzchni ok. 65 ha, które pozwalają wybudować kolejne 300 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Trwają również prace nad kolejnymi 20 ha, które spółka zamierza zarezerwować do połowy roku. Daje to sumaryczny potencjał na ponad pół miliona metrów kwadratowych pod dachem. Eksperci LCube są przekonani, że wraz z powrotem inwestorów na polski rynek magazynów czeka nas bardzo ciekawa perspektywa związana z rozwojem i wzrostem koniunktury.

W ostatnim czasie LCube koncentrował się na wzmocnieniu swojego portfolio na rynku magazynowym w Polsce. Do wybudowanych obiektów, takich jak LCube Rzeszów Airport, czy LCube Szczecin Goleniów dołączyły kolejne, które są w trakcie realizacji. Jednym z nich jest Hillwood & LCube Wrocław East, który będzie liczył ponad 60 tys. mkw. i którego budowa rozpoczęła się w ub.r. we współpracy z Hillwood, który jest jednym z czołowych deweloperów i inwestorów w branży nieruchomości. LCube liczy także na szybkie rozpoczęcie prac przy inwestycji w Mszczonowie, która ma liczyć nawet 32 tys. mkw. i umożliwiać wysokie składowanie – nawet do 40 metrów. Obecnie trwają rozmowy dotyczące pierwszych najemców, a w grę może wchodzić nawet realizacja zaawansowanego technicznie magazynu automatycznego.

Z perspektywy bardzo ciekawych poprzednich kwartałów, rok 2023 możemy na pewno określić już jako czas spowolnienia. Dziś widać wyraźnie, że szczyt aktywności w branży magazynowej przypadł na lata 2020-22, gdy LCube rozpoczynał działalność. Jesteśmy przekonani, że zbliżamy się do interesującego i przełomowego momentu dla całej branży magazynowej, głównie za sprawą powrotu zainteresowania naszym rynkiem inwestorów, w tym również tych zagranicznych. Projekty nearshoringowe, o których tyle się mówi wymagają wiele przygotowań, jednak w końcu zaczną być widoczne na rynku – jak choćby nasza umowa z chińską firmą Copper-Joint, która została nowym najemcą w LCube Szczecin Goleniów. – mówi członek zarządu LCube, Adrian Biesaga.

Jak przewidują eksperci, w tym cytowana przez media Anna Głowacz, Dyrektor Działu Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, AXI IMMO, choć powrotu inwestorów i zwiększenia płynności rynku można się spodziewać, nie wcześniej niż w ostatnich miesiącach 2024 r., to już teraz możemy mówić o coraz mocniejszej penetracji naszego rynku przez fundusze zainteresowane m.in. tzw. prime assets.

Nasze obserwacje dotyczące rynku, pokrywają się z tym o czym mówią eksperci już od jakiegoś czasu. Potwierdzają to zresztą liczby, gdzie w 2023 r. liderem na rynku inwestycyjnym w Polsce ponownie został sektor magazynowy. Może to być zapowiedź większych transakcji, której zwiastunem jest choćby przejęcie dużego gracza jakim niewątpliwie jest 7R, przez kapitał pochodzący ze Skandynawii. LCube jako istotny już podmiot na tym rynku, chce być częścią tych procesów i aktywnie je śledzimy. Polski rynek magazynowy rośnie dynamicznie, przekraczając 31 milionów metrów kwadratowych, oferując konkurencyjne stawki najmu i ceny energii, co jest istotne dla produkcji. Prognozy mówią, że Polska może bardzo skorzystać na przenosinach kolejnych firm w najbliższych latach. Jednocześnie dużą wagę staramy się przykładać do tego, by pozostać konkurencyjni zwłaszcza po stronie kosztowej. To właśnie kontrola kosztów inwestycyjnych i operacyjnych w mojej ocenie będzie kluczowym elementem strategii, która gwarantuje odniesienie sukcesu na polskim rynku. – dodaje Michał Stachura, z zarządu LCube.

Standard magazynów rozwijany przez LCube, obejmujący nowoczesne rozwiązania wspierające oszczędność kosztów przy jednoczesnej certyfikacji budynków, realizującej przemyślane cele ESG, jest doceniany przez najemców. Obok wspomnianego wcześniej koncernu Copper-Joint w Goleniowie, najemcą w LCube Rzeszów Airport została niedawno jedna z obecnych na naszym rynku drogerii, zajmując 1440 mkw. W nowo wybudowanym centrum dystrybucyjnym, które świetnie się sprawdza zarówno jako brama do ziem leżących w Ukrainie, jak i jako magazyn ostatniej mili dla aglomeracji rzeszowskiej.

Magazyn, w którym pojawił się nowy najemca uzyskał już certyfikat BREEAM na poziomie very good, a wszystkie inwestycje, które są w trakcie realizacji lub planowania będą osiągały poziom excellent. W całym obiekcie zastosowano m.in. oświetlenie LED i system wykrywania awarii w instalacji kanalizacyjnej z możliwością automatycznego odcięcia dopływu wody. Na terenie parku przygotowano budki dla owadów, wiaty rowerowe oraz stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Z kolei dach został wyposażony w system monitorujący ugięcia i dodatkowo wzmocniony, co umożliwia zamontowanie instalacji fotowoltaicznej.

Rzeszów to bardzo niedoceniany kierunek rozwoju rynku magazynowego w Polsce, który ma niezwykle ciekawą charakterystykę związaną z potrzebami najemców. To też przykład jak chcemy skutecznie rozwijać nasze portfolio w oparciu o nowoczesne rozwiązania, które są jednak przygotowane jako odpowiedź na potrzeby najemców. – podsumowuje Adrian Biesaga.

LCube realizuje strategię polegającą na budowie zróżnicowanego portfolio, które będzie się składało jednakowo z mniejszych obiektów (około 10 tys. mkw.), przez średnie magazyny (50 tys. mkw.) po tradycyjne big box-y w parkach logistycznych (powyżej 100 tys. mkw.). Poza skutecznym pozyskiwaniem nowych projektów deweloper chce, by znakiem rozpoznawczym firmy były takie działania jak skupienie się na potrzebach najemców i realizacja strategii zrównoważonego rozwoju. Jak podkreśla deweloper, wszystkie obiekty wybudowane przez

LCube będą certyfikowane w systemie BREEAM i będą stawiały na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania, a spółka posiada własną strategię ESG.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments