Projektowanie w oparciu o dane, komfort akustyczny, zielone budownictwo czy dostępność pod kątem neuroróżnorodności – to główne wyzwania stojące przed architektami w fit-oucie biur w nadchodzącym roku. Eksperci Tétris Poland, spółki grupy JLL, odpowiedzialnej za projektowanie i aranżację wnętrz nieruchomości komercyjnych, prezentują trendy w obszarze design&build na 2024 r.

Odpowiednia aranżacja przestrzeni biurowej to wyzwanie, przed którym stoi obecnie wiele firm – w czasach, kiedy pracownicy mają wybór pomiędzy modelem hybrydowym i zdalnym, przestrzenie biurowe muszą w pełni spełniać oczekiwania, aby przyciągnąć ich do pracy stacjonarnej. Jednocześnie biura nadal powinny być ergonomiczne, funkcjonalne i estetyczne, a także wykorzystywać uniwersalne elementy takie jak: sztuka, humor czy elementy natury.

Zmienia się zarówno to, w jaki sposób aranżowane są biura, jak i to, jaką powierzchnię zajmują. W związku z pracą w modelu hybrydowym pracodawcy mają możliwość redukcji wynajmowanej przestrzeni, ale jednocześnie muszą zadbać o to, aby była ona atrakcyjnie zaaranżowana i zachęcająca do pracy stacjonarnej. Obecnie nowoczesne biuro może być mniejsze, jednak z bardziej zróżnicowanym planem przestrzeni, ze strefami sprzyjającymi współpracy i miejscami przystosowanymi do pracy indywidualnej, w równie komfortowych warunkach, jakie pracownik miałby, pracując w domu. – mówi Hanna Ruszkowska-Świąder, Head of Design w Tétris Poland.

Projektowanie w oparciu o dane

Istotnym aspektem, który będzie rozwijał się w 2024 r., a który można było zauważyć już w ostatnich miesiącach, są zmiany w technicznym podejściu do projektowania przestrzeni. – Już na poziomie projektu opieramy się o dane, które przed rozpoczęciem etapu projektowania były monitorowane i gromadzone za pomocą technologii mierzących obecność pracowników w ich dotychczasowym miejscu pracy. Projektowanie w oparciu o pomiary, dane i trendy korzystania z przestrzeni biurowej, pozwala zastosować rozwiązania pozwalające lepiej wykorzystać miejsce pracy i dopasować je do danej organizacji. – mówi Hanna Ruszkowska-Świąder, Head of Design w Tétris Poland.

Dane wykorzystywane są nie tylko na etapie projektowania, ale również w zaplanowaniu monitoringu na etapie korzystania z przestrzeni biurowej. Dzięki czujnikom obecności możemy sterować światłem, wentylacją i regulować (zmniejszać i zwiększać) jej intensywność, polepszając komfort pracy.

Komfort akustyczny

Jak wskazują eksperci Tétris, w nadchodzącym roku będziemy stawiać większy nacisk na aspekty zdrowotne związane z pracą w biurze. Wśród wymienianych wartości znajduje się komfort akustyczny, czyli możliwość ograniczenia hałasu poprzez postawienie ścianek działowych, wydzielenie stref ciszy czy dźwiękoszczelnych sal, a także zastosowanie odpowiednich materiałów, takich jak wykładziny, które służą ograniczeniu hałasu.

Ponadto istotne jest zapewnienie większego dopływu światła dziennego, przez zmniejszenie dystansu między oknami a miejscami pracy stałej, oraz bliskość natury, na zewnątrz bądź w ramach przestrzeni biurowej poprzez dodanie żywej roślinności czy ścian zieleni.

Szacunek dla neuroróżnorodności

W nowoczesnym biurze nie można pominąć kwestii dostępności – Pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kwestię neuroróżnorodności, czy aspekty takie jak różnice pod względem pochodzenia etnicznego i kulturowego, kwestię równości płci, integracji wiekowej i dostępności fizycznej. Dlatego kluczowe jest wzięcie tych aspektów pod uwagę przy aranżowaniu przestrzeni biurowej. Można to zrobić m.in. poprzez odpowiednie dostosowanie akustyki, tworzenie przestrzeni ze zmniejszoną ilością bodźców czy zapewnienie elementów architektury dostępnej, takich jak: możliwość regulowania wysokości blatów, kuchenki mikrofalowe rozmieszczone na różnych wysokościach, dobrze widoczne elementy pomagające lokalizację dla osób słabowidzących czy wyznaczanie widocznych ciągów komunikacyjnych. – mówi Aleksandra Wyczółkowska – Gajowniczek Senior Architekt w Tétris Poland.

Aktywne biuro

W związku z coraz większym zaangażowaniem firm w dbanie o zdrowie pracowników, w tym inicjowanie wyzwań sportowych czy wprowadzanie spotkań w ruchu, potrzebne jest dostosowanie przestrzeni do nowych potrzeb. Organizacja biura może sprzyjać ruchowi fizycznemu, także poprzez odpowiednie rozmieszczenie „coffee pointów” czy drukarek.

Zielone biuro

Jak wskazują eksperci Tétris, rośnie zapotrzebowanie na zielone rozwiązania w biurze. Dotychczas zielone projektowanie w przestrzeniach biurowych oznaczało zastosowanie zrównoważonych materiałów mające na celu ograniczenia emisji lotnych związków organicznych, czy zwracanie uwagi na skład i pochodzenie surowców. Dziś patrzymy już w przyszłość i myślimy o pełnym cyklu życia materiałów, wybierając te, które wpisują się w gospodarkę cyrkularną. W nadchodzącym roku organizacje będą kontynuować działania w tym zakresie, raportując w zakresie ESG, a także inwestując w certyfikację, nie tylko budynku, ale również jego fit-out’u.

Zarówno najemcy, jak i pracownicy stają się coraz bardziej świadomi w kwestiach ekologii. Oznacza to, że dostrzegają problemy nawet na poziomie codziennej pracy w biurze. Stosowanie jednorazowych kubeczków czy butelkowanej wody spotyka się z protestem na tyle silnym, że większość klientów wymaga dziś od nas montowania filtrów i dystrybutorów wody gazowanej. Dlatego staje się to kluczowym elementem przy projektowaniu. – mówi Kamila Różalska Senior Architekt w Tétris Poland.

Do zobrazowania jak projekt i fit-out biura wpływają na aspekty zrównoważonego rozwoju eksperci Tétris opracowali przystępny system, dzięki któremu architekci mogą przeprowadzić ocenę projektu w 9 podstawowych kategoriach, takich jak zużycie wody, energii, recykling odpadów itp. Należy też pamiętać, że wykorzystanie wysokiej jakości materiałów pozwoli na długie użytkowanie poszczególnych elementów biura.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments