Polski zakład produkcyjny koncernu odlewniczego Aludyne wdrożył system IFS Cloud we współpracy z firmą InfoConsulting. Był to udany projekt pilotażowy, który dostarczył doskonałą bazę dla potencjalnych roll-outów systemu w kolejnych zakładach korporacji Aludyne w Europie.

„Zakłady Aludyne w Bielsku Białej zatrudniają 220 pracowników jako część amerykańskiej korporacji odlewniczej, która produkuje przede wszystkim na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego. W 2021 roku Grupa Shiloh, do której należał polski zakład, dołączyła do grupy Aludyne, przez co powstał podmiot z łącznie 1 mld USD przychodów. Jesteśmy miesiąc po starcie produkcyjnym systemu IFS Cloud w bielskim zakładzie” – powiedział podczas IFS Connect Eastern Europe w Krakowie Paweł Świerczek, dyrektor zakładu produkcyjnego Aludyne Poland.

Polski zakład Aludyne wykorzystuje systemy IFS w prowadzeniu swojej działalności od 2004 roku. Po przejęciu Aludyne Poland przez Grupę Shiloh w 2015 roku, system IFS 2003 został upgrade’owany do systemu IFS8.

Następnie po przejęciu przez Aludyne w 2022 roku podjęto decyzje, że zostajemy z IFS Cloud. W maju 2023 byliśmy świeżo po ‘go live’. Jak do tej pory telefon milczy, nie ma mnie w zakładzie, więc chyba jest dobrze” – stwierdził dyrektor Aludyne Poland.

Dlaczego IFS Cloud?

Wiedzieliśmy, że IFS Cloud otwiera szereg możliwości, a nomenklatura będzie tożsama z poprzednią wersją. Także ze swojej strony promowałem żebyśmy wdrożyli w to rozwiązanie w całej korporacji. Skorzystaliśmy z tego, że korporacja nie ma zdefiniowanych preferencji co do systemu dla całej Europy i działam aby IFS Cloud został wprowadzony w pozostałych lokalizacjach” – dodał dyrektor Aludyne Poland.

Zaznaczył, że celem Aludyne Poland jest optymalne wykorzystanie tego innowacyjnego rozwiązania, które wzmocni potencjał rozwoju i pomoże sprostać wymaganiom klientów.

IFS Cloud oferuje evergreen. To dobry atut dla firm, które różnie wspominają upgrade. Evergreen to rozwiązanie, które jest naprawdę mocnym aspektem przy wyborze IFS Cloud.
Dodatkowo będąc lokalnym zakładem, który po przejęciu przez Aludyne stracił wszystkich ekspertów IFS (byli to współpracownicy ze Skandynawii), poszukując systemu rozpoznaliśmy rynek i mieliśmy dobre informacje jeśli chodzi o IFS Polska, jak również InfoConsulting. W efekcie zdecydowaliśmy się na upgrade, przy współpracy z InfoConsulting, choć de facto dla nas to był nowy produkt” – ocenił dyrektor Aludyne.

InfoConsulting to firma wdrożeniowa, specjalizująca się systemie firmy IFS.  „Stajemy się (…) globalnym partnerem, co najlepiej potwierdzają nagrody, które co roku otrzymujemy od IFS w tym tę najważniejszą dla nas czyli Customers’ Choice” – powiedział Adam Domagała, Head of PMO, InfoConsulting.

Adam Domagała wskazał, że z perspektywy zespołu wdrożeniowego, InfoConsulting za każdym razem odpowiada sobie na pytanie: kto, w jaki sposób, jakie wyzwania będzie realizować przy kolejnym projekcie.

Wydaje się to dość trywialne, ale przy podejściu do każdego projektu najpierw budujemy zespół wdrożeniowy, zarówno po naszej stronie, jak i po stronie klienta. Decydujemy o tym jaką metodykę, jakie narzędzia będziemy wykorzystywać podczas realizacji takiego projektu, po to żeby skutecznie doprowadzić do finalnego rezultatu w postaci uruchomionego i poprawnie działającego systemu” – wskazał Adam Domagała.

InfoConsulting działa już ponad 20 lat i wdrażał projekty dla ponad 200 klientów, którzy realizują i utrzymują swoje procesy przy wykorzystaniu ponad 250-osobowej załogi InfoConsulting ze wszystkich oddziałów na całym świecie.

W Polsce prowadzimy obecnie kilkanaście wdrożeń IFS Cloud. Poza tym ciągle rolluot’ujemy klientom ich obecny system (wersja 9 czy 10) dla kolejnych spółek. Z perspektywy ostatnich 6 miesięcy, z powodzeniem zakończyliśmy i uruchomiliśmy 7 projektów wdrożeniowych, w tym oczywiście Aludyne” – wymienił Head of PMO InfoConsulting.

Projekt w Aludyne Poland

W ramach tych uruchomień InfoConsulting doprowadził do startu produkcyjnego 11 spółek w 17 różnych lokalizacjach geograficznych.

Ci, którzy mogli doświadczyć startu produkcyjnego wiedzą jakiego to wymaga zaangażowania po obu stronach. Rozpoczynając projekt Aludyne, pierwsze co przyszło nam na myśl to, że będzie to typowy upgrade techniczny z poprzedniej do kolejnej wersji. Nic bardziej mylnego. Zakładaliśmy zachowanie ciągłości danych, minimalizację ryzyk, bardzo krótką ścieżkę wdrożeniową, ale przy potwierdzeniu zakresu okazało się, że mamy trudności z dostępem do poprzednich środowisk. To spowodowało, że musieliśmy dostosować naszą metodykę budując pewnego rodzaju hybrydę, tak aby projekt doprowadzić do pozytywnego finału. Zmiany dotyczyły między innymi dotychczasowych
modyfikacji. Odpowiedzią było wykorzystanie możliwości IFS Cloud, z których wspólnie z Aludyne Poland skutecznie skorzystaliśmy” – wskazuje Adam Domagała.

W ocenie Head of PMO InfoConsulting, bardzo ważnym elementem, który pozwolił uruchomić projekt Aludyne w ciągu 4 miesięcy (część od rozpoczęcia prac nad konfiguracją środowiska do startu produkcyjnego 1 maja) był poprzedzony potwierdzeniem definicji zakresu, czy analizą możliwości dokonania tego upgrade.

Po analizie przeszliśmy 2 upgrade’y przedprodukcyjne. To też była dość wyjątkowa sytuacja patrząc na nasze poprzednie upgrade’y techniczne. Robiliśmy to po to, aby zminimalizować ryzyka komunikacji BI systemu IFS Cloud ze światem zewnętrznym. Dokonaliśmy serii modyfikacji funkcjonalnych (…) w każdym obszarze: od finansów poprzez produkcję, dystrybucję, zmiany w procesach mobilnych i ich raportowaniu, lokalizacji na rynek polski w zakresie sprzedaży i finansów. Dodać do tego można obiekty definiowane, eventy, czy raportowanie” – wymienił dyrektor InfoConsulting.

Zaznaczył, że w tle zespołu wdrożeniowego InfoConsulting przygotował inżynierów bazodanowanego i technicznego, którzy czuwali nad „go live”.

Jak się okazało, zostali wyłączeni po 2 tygodniach, bo okazało się ze środowisko bazodanowe działa stabilnie. Jeśli pojawiały się kłopoty to najczęściej w obiektach definiowanych, ale tutaj inżynierem może stać się każdy konsultant lub lider danego obszaru. W efekcie jesteśmy po starcie produkcyjnym i będziemy przekazywać projekt do serwisu. Mamy zaplanowane wykorzystanie naszych usług Center of Excellence, szkolenia w zakresie rozwoju aplikacji oraz dodatkowych obiektów. Pracujemy by wesprzeć zespół Aludyne w zakresie naszych usług Manage Services w odniesieniu do wsparcia administracji bazą danych czy środowiskiem IFS Cloud” – wymienił Adam Domagała.

Dyrektor Aludyne Paweł Świerczek wskazał, że firma nie dysponuje zewnętrznymi ekspertami od systemu IFS.

A jednocześnie jesteśmy projektem pilotażowym, jeśli chodzi o korporację. Zakładamy więc współpracę z InfoConsulting, opierając się o Center of Excellence. Na pewno będziemy rozwijać ten system. Chcemy się nauczyć jak efektywnie zarządzać systemem, aby rozpoznać elementy, które są nam potrzebne, które chcemy zaimplementować. Nazwaliśmy to fit4need. Jesteśmy zakładem produkcyjnym, więc efektywne zarządzanie naszymi maszynami, wskaźnikami, reaktywność i rozwój biznesu w celu wsparcia klientów to kluczowe priorytety. Dodatkowo mam nadzieję, równolegle do prac w Bielsku-Białej będziemy pracować nad rollout systemu w innych lokalizacjach Aludyne” – podsumował Paweł Świerczek.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments