Data4, wiodący francuski operator i inwestor na europejskim rynku centrów danych, wzmacnia swój dział Design & Construction, a także tworzy regionalny hub do spraw budowy. W ramach zmian Mark Fletcher, dotychczasowy Poland Technical Director, został mianowany head of Design & Construction w Europie Północnej i Środkowej.

Tworzony w Polsce regionalny hub komunikacyjny jest częścią strategii rozwoju Data4, której celem jest ekspansja platformy centrów danych w Europie. Dzięki tym projektom firma udostępni swoim klientom centra danych nowej generacji, których zadaniem będzie optymalizacja śladu środowiskowego w całej działalności Data4. Będzie to możliwe poprzez analizę cyklu życia (ang. Life Cycle Assessment, LCA) centrów danych, mającą na celu ograniczenie zużycia zasobów naturalnych w fazie budowy i lepszą kontrolę zużycia energii w fazie eksploatacji.

Ponadto trwa realizacja inwestycji Data4 w Polsce. W Jawczycach pod Warszawą powstaje kampus, który liczyć będzie 4 budynki z wydzielonymi strefami kolokacyjnymi. Łączna dostępna powierzchnia i możliwość rozbudowy ośrodka to 50 tys. m2 brutto, w ramach której do dyspozycji klientów będzie powierzchnia IT licząca 15 tys. m2 netto. Docelowa moc kampusu wyniesie 60 MW.

Działania na rzecz neutralności klimatycznej

Grupa Data4, która od stycznia 2021 r. jest sygnatariuszem Paktu na rzecz neutralności klimatycznej centrów danych (Climate Neutral Data Center Pact), zadeklarowała realizację działań, które przyczynią się do rozwinięcia niskoemisyjnej strategii dla ekosystemu cyfrowego. Grupa uruchomiła ambitny program CSR pod nazwą Data4Good. Jego celem jest zaangażowanie całej firmy w strategię obejmującą wdrażanie projektów, które pomogą optymalizować ślad środowiskowy firmy.

W ramach programu Data4 ma swój wkład w globalne aktywności z zakresu neutralności klimatycznej poprzez wdrażanie konkretnych rozwiązań, takich jak tworzenie naturalnych pochłaniaczy dwutlenku węgla. Dzięki pierwszej inwestycji w sekwestrację emisji resztkowych zakresu 1 i 2 w odniesieniu do całości działalności Grupy na terenie Europy (tj. 2700 ton ekwiwalentu CO2), do programu Data4Good dołącza nowy element, który stanowi uzupełnienie pomiarów emisji we wszystkich trzech zakresach, przyczyniając się do wdrożenia ambitnego planu redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Regionalny hub przyczyni się do rozwoju firmy

Data4 postanowiła rozdzielić swoją działalność na dwa regiony i stworzyć dwa stanowiska Head of Design & Construction. Pod kierownictwem Marie Chabanon, Chief Technical Officer w Grupie Data4, stworzono oddział dedykowany Europie Południowej oraz drugi, przeznaczony Europie Środkowej i Północnej. Pozwoli to odpowiedzieć na wyzwania lokalnych rynków oraz zoptymalizować wdrażanie stosownych procedur.

Dział Europy Południowej, kierowany przez Thomasa de Colle, obejmuje historyczne rynki Grupy Data4: Francję, Hiszpanię i Włochy. Dział Europy Północnej i Środkowej, kierowany przez Marka Fletchera, obejmuje obecnie tylko Polskę, ale w przyszłości będzie dedykowany także nowym rynkom w tym regionie, na których Data4 zamierza inwestować.

Mark Fletcher Head of Design & Construction w Europie Północnej i Środkowej w Data4

Mark Fletcher ma ponad 30-letnie doświadczenie w sektorze budownictwa i usług budowlanych. W przeszłości piastował wiele różnych stanowisk w Wielkiej Brytanii, a w 1999 roku dołączył do A. Epstein & Sons w Warszawie, obejmując funkcję Vice President Key Account Manager. W 2014 roku został Associate Director Building Services w kuwejckiej SSH Group, a w 2016 roku dołączył do Arcadis jako Technical Director MEP (Middle East) w Manili. W latach 2018-2021 Mark Fletcher był Associate Director – Operations Manager w Hoare Lea Consulting Group.

We wrześniu 2021 roku dołączył do Grupy Data4 jako Poland Technical Director, po czym w styczniu 2022 roku został mianowany Head of Design & Construction na Europę Wschodnią. Po objęciu nowego stanowiska raportuje bezpośrednio do Marie Chabanon, Chief Technical Officer w Data4 Group. Na co dzień mieszkający w Warszawie Mark Fletcher ukończył Bath Spa College z dyplomem inżyniera elektronika i usług budowlanych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments