SatRevolution SA  polski producent i producent nanosatelitów i technologii nanosatelitarnych ogłosił wczoraj, że pozyskał część finansowania Serii B od Virgin Orbit, amerykańskiej firmy świadczącej usługi wystrzeliwania małych satelitów i dostarczania rozwiązań dla kosmosu, która ogłosiła planowane połączenie biznesowe z NextGen Acquisition Corp. II.

Inwestycja oznacza, że SatRev jest wyceniane na około 150 mln dolarów, kwota będzie wspierać rozwój biznesowy spółki. Transakcja, podpisana podczas World Satellite Business Week, jest następstwem strategicznego partnerstwa zawiązanego pomiędzy SatRev i Virgin Orbit w czerwcu tego roku, dzięki któremu firmy planują rozwój aplikacji biznesowych na użytek nanosatelitów. SatRev wystrzelił do tej pory dwa satelity z Virgin Orbit w ramach misji LauncherOne Tubular Bells: Part One. Dwa kolejne satelity SatRev czekają na wystrzelenie w ramach misji Virgin Orbit Above the Clouds, która ma zostać uruchomiona w przyszłym miesiącu. SatRev i Virgin Orbit planują wspólnie oferować do 500 kg ładunków w hostingu na rakietach LauncherOne, gotowe rozwiązania do szybkiego wdrażania usług kosmicznych i o wiele więcej. Technologie nanosatelitów SatRev obejmują platformę obserwacji Ziemi o średniej rozdzielczości Stork oraz ScopeSat, rozmieszczany teleskop o wysokiej rozdzielczości ze wbudowanymi możliwościami przetwarzania. Technologie te zapewniają możliwości obserwacji Ziemi w czasie zbliżonym do rzeczywistego w wysokiej rozdzielczości.

Świat potrzebuje danych dotyczących obserwacji Ziemi z wyższymi wskaźnikami ponownego odwiedzania w bardziej przystępnych cenach, a SatRev zaspokoi tę potrzebę. Po czterech latach badań i rozwoju, prowadzonych przez multidyscyplinarne zespoły naukowców i inżynierów, jesteśmy gotowi do wejścia na rynek. Nasze partnerstwo z Virgin Orbit pomoże nam rozwinąć kluczowe relacje z obecnymi i nowymi klientami oraz zapewni nam szybkość, rozmach i możliwości dostarczania długofalowych rozwiązań. — powiedział Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel i prezes zarządu SatRev.

Według Euroconsult, do 2026 r. całkowita wartość globalnego rynku usług mapowania tygodniowego może osiągnąć 140 mld dolarów. Kluczem do udanego wejścia na ten rynek jest możliwość monitorowania Ziemi w wysokiej rozdzielczości, z dużą częstotliwością i w przystępnej cenie. SatRev i Virgin Orbit zamierzają wspólnie działać na tym rynku.

Małe satelity wykonują teraz ciężkie prace w sektorach kosmicznych, a wraz z globalnym rozwojem technologii, innowacje rozwija też SatRev. Dzięki naszej stałej współpracy Virgin Orbit i SatRev będą zwiększać możliwości na nowych rynkach, oferując aplikacje do obserwacji Ziemi i nie tylko – aplikacje, które wczoraj były tylko marzeniami. Wspólnie będziemy kontynuować misję Virgin Orbit polegającą na otwieraniu przestrzeni kosmicznej na dobre. – powiedział Dan Hart, dyrektor generalny Virgin Orbit.

Obecni klienci i partnerzy SatRev to innowatorzy z całego świata, tacy jak SkyWatch, Spiral Blue, Neumann Space, SkyServe, UP42, AIKO i wielu innych. Ponadto, wiele firm obecnie testuje wykorzystanie technologii SatRev do różnych zastosowań. Aktualnie wartość kontraktów SatRev przekracza 50 mln dolarów, Spółka ma już zabezpieczone zamówienia o wartości około 18 mln dolarów. Finalizacja ogłoszonej transakcji jest przewidziana na pierwszy kwartał 2022 roku. Łączna kwota finansowania Serii B jest szacowana na 30 mln dolarów. Wszyscy dotychczasowi akcjonariusze i inwestorzy SatRev utrzymają swój kapitał, a obecni akcjonariusze SatRev pozostaną większościowymi właścicielami Spółki w momencie zamknięcia.

SatRevolution i Virgin Orbit ogłosiły rozpoczęcie kolejnej misji w listopadzie tego roku. Polska spółka wyśle w przestrzeń kosmiczną dwa nanosatelity: STORK-3 i SteamSat-2. Urządzenia zostaną wyniesione na pokładzie rakiety LauncherOne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments