Plecak napędzany przez SI pomoże osobom niedowidzącym

Jagadish K. Mahendran, naukowiec pracujący nad Sztuczną Inteligencją (SI), zaprojektował wraz ze swoim zespołem zasilany przez SI, aktywowany głosem plecak. Może on pomóc osobom niedowidzącym w nawigacji i postrzeganiu otaczającego ich świata. Plecak pomaga wykrywać typowe przeszkody, takie jak znaki drogowe, wiszące przedmioty, przejścia dla pieszych, poruszające się obiekty i zmieniające się wysokości gruntu. Wszystko to za pomocą interaktywnego urządzenia o niewielkim poborze mocy.

„W zeszłym roku spotkałem się z niedowidzącym przyjacielem. Uderzyła mnie wówczas ironia, że podczas gdy ja uczyłem roboty widzieć, jest na tym świecie wielu ludzi, którzy nie widzą i potrzebują pomocy. Zmotywowało mnie to do zbudowania systemu wspomagania wzroku za pomocą OpenCV’s Artificial Intelligence Kit z Depth (OAK-D), działającemu dzięki Intelowi” – tłumaczy Jagadish K. Mahendran, Institute for Artificial Intelligence, University of Georgia

Dlaczego ma to znaczenie?

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na całym świecie 285 milionów ludzi ma problemy ze wzrokiem. Tymczasem systemy wspomagania wzroku do nawigowania codziennego życia są dość ograniczone. Obejmują między innymi aplikacje na smartfony oparte na Globalnym Systemie Pozycjonowania, wspomagane głosem, jak i inteligentne laski wyposażone w kamery. Systemy te nie zapewniają jednak percepcji głębi niezbędnej do ułatwienia samodzielnego poruszania się osobom niedowidzącym i niewidomym.

„To niesamowite, ze programista może wziąć technologię SI Intela dla Krawędzi i bez problemów zbudować rozwiązanie, które ułatwi życie jego przyjacielowi. Technologia istnieje; ogranicza nas tylko wyobraźnia programistów” – powiedziała Hema Chamraj, dyrektor, Technology Advocacy i AI4Good w firmie Intel.

Jagadish K. Mahendran models his AI-powered, voice-activated backpack that can help the visually impaired navigate and perceive the world around them.

Jak to działa?

System umieszczony jest wewnątrz małego plecaka zawierającego jednostkę główną, np. laptopa. Kamizelka ukrywa kamerę, a nerka służy do przechowywania kieszonkowego pakietu baterii, który może zapewnić około ośmiu godzin pracy. Kamera Luxonis OAK-D z przestrzenną SI może zostać przymocowana do kamizelki lub nerki, a następnie połączona z jednostką obliczeniową w plecaku. Trzy małe otwory w kamizelce zapewniają wizjery dla OAK-D, które jest przymocowane do wewnętrznej strony kamizelki.

„Naszą misją w Luxonis jest umożliwienie inżynierom budowania rzeczy, które naprawdę mają znaczenie. Jednocześnie pomagamy im wykorzystywać moc technologii SI Intela. Zobaczenie czegoś tak wartościowego i niezwykłego, jak ten  napędzany przez SI plecak przynosi nam więc niesamowitą satysfakcję. Szczególnie, że został zbudowany przy użyciu OAK-D w tak krótkim czasie” – powiedział Brandon Gilles, założyciel i dyrektor generalny Luxonis. 

Jednostka OAK-D to wszechstronne i potężne urządzenie SI, które działa na Intel Movidius VPU i Intel Distribution of OpenVINO .  Dzięki nim obliczenia realizowane są w pełni na urządzeniu końcowym, bez łączenia się z chmurą obliczeniową. OAK-D jest w stanie uruchomić zaawansowane sieci neuronowe, zapewniając jednocześnie akcelerację funkcji widzenia komputerowego. Stworzy także mapę głębi w czasie rzeczywistym ze swojej pary stereo. Jest również w stanie odtworzyć informacje o kolorze z pojedynczej kamery 4k.

Słuchawka z Bluetoothem pozwala użytkownikowi na interakcję z systemem za pomocą zapytań i poleceń głosowych, na które system odpowiada również informacjami głosowymi. Gdy użytkownik porusza się w otoczeniu, system dźwiękowo przekazuje informacje o typowych przeszkodach, takich jak znaki, gałęzie drzew czy piesi. Ostrzega również o zbliżających się przejściach, krawężnikach, schodach i drzwiach.

 

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments