22 lutego ukazał się kolejny raport firmy Ookla, bazujący na danych pochodzących od użytkowników iPhone 12. Na jego podstawie można przeanalizować, które sieci, w połączeniu z najlepiej sprzedającymi się telefonami obsługującymi 5G, osiągają najlepsze prędkości miastach takich jak Londyn, Berlin, Rzym, Dubaj, Seul, czy Hong Kong. Najnowsze wydanie raportu analizuje wydajność sieci w 21 lokalizacjach. W stosunku do poprzedniej jego edycji, listę rozszerzono o 6 kolejnych miast, a w każdym z nich bez wyjątku najszybszy operator działa w oparciu o infrastrukturę Huawei.

W poprzednim, styczniowym raporcie, w 11 na 15 wybranych miastach najszybszą siecią mogli pochwalić się operatorzy wykorzystujący infrastrukturę Huawei. Pozostałe 4 przypadki stanowiły miasta w krajach, w których rynek dla Huawei był zamknięty.

W najnowszym wydaniu raportu, listę rozszerzono o kolejnych 6 miast, w których bez żadnego wyjątku dominują sieci zbudowane w oparciu o infrastrukturę Huawei. Firma umacnia się tym samym na prowadzeniu jako dostawca infrastruktury dla najlepszych sieci 5G. W 17 z 21 lokalizacji, najszybsze sieci zbudowane są z wykorzystaniem infrastruktury Huawei.

Co więcej, okazuje się, że w większości przypadków druga najszybsza sieć w danej lokalizacji jest zdecydowanie wolniejsza od tej wykorzystującej sprzęt Huawei. Dla Londynu, pomiędzy liderem, a kolejna siecią odnotowano różnicę rzędu 123 Mbps (44%), w Berlinie to aż 201 Mbps (58%), w Zurichu 180 Mbps (38%), w Rzymie 91 Mbps (33%), a w Seulu 173 Mbps (25%).

Porównanie sieci w Seulu jest tym bardziej interesujące, że osiągający najlepsze wyniki operator LG U+ posiada aż o 20% mniejsze zasoby radiowe w pasmie C od konkurentów – 80 MHz w stosunku do 100 MHz. Mimo to ciągle pozostaje na prowadzeniu na tak dynamicznym rynku.

„Płynie z tego bardzo ciekawy wniosek do operatorów sieci mobilnych, którzy właśnie albo prowadzą postępowania przetargowe na dostawcę infrastruktury 5G, albo zaraz będą to robić. Warto wybrać solidnego partnera, który jest w stanie zapewnić przewagę konkurencyjną na rynku poziomem zaawansowania swoich rozwiązań, a widać, że jest to dominacja na całej linii” – powiedział Aleksander Jakubczak, Senior Marketing Manager na region Europy Środkowo-Wschodniej i kraje nordyckie w Huawei, komentując raport.

Równolegle do rozwoju technologią 5G rośnie również konsumpcja danych. W Polsce w ciągu ostatniego roku operatorzy odnotowali wśród klientów średnio ponad 30% wzrost zapotrzebowania na transfer danych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments