Intel rozbudowuje centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku

Intel wkrótce rozpocznie inwestycję w nowe centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku, na budowę i wyposażenie którego otrzymał ok. 50 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Inteligentny Rozwój”, Działanie 2.1 Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R przedsiębiorstw. Nowy budynek o nazwie IGK6 będzie kolejną inwestycją realizowaną przez firmę w Polsce. Termin zakończenia budowy planowany jest na połowę 2023 roku. 

„Kolejna inwestycja amerykańskiego giganta technologicznego w Gdańsku to potwierdzenie, że kierunek, który obrała polska gospodarka jest pozytywnie oceniany na świecie” – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. 

„Zależy nam na inwestycjach w wiedzę, na tym, aby to w Polsce powstawały centra rozwojowe światowych korporacji. Stworzyliśmy do tego najlepsze warunki poprzez system ulg podatkowych i zachęt inwestycyjnych, z których korzysta coraz więcej polskich firm, ale także międzynarodowych koncernów. Rozbudowywane centrum badawczo-rozwojowe będzie tworzyło m.in. rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji” – dodaje wicepremier Jarosław Gowin. 

„Kilka dni temu rząd przyjął dokument Polityka dla rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce od roku 2020. Polska posiada potencjał do dynamicznego przejścia do roli rozpoznawalnego na rynkach międzynarodowych lidera w obszarze sztucznej inteligencji. Wykorzystanie tego potencjału zależy od nas wszystkich oraz od tego, jak dobrze uda nam się skoordynować działania wszystkich uczestników polskiego ekosystemu AI. Intel, swoją najnowszą inwestycją, potwierdza, że polskie aspiracje są jak najbardziej słuszne” – zaznaczył  wicepremier Jarosław Gowin.

“Jestem pewien, że wraz z rozbudową kampusu naszego centrum badawczo-rozwojowego w Gdańsku, inżynierki oraz inżynierowie, którzy dzięki tej inwestycji dołączą do firmy Intel, zapewnią cenny wkład w rozwój globalnych technologii powstających w naszych laboratoriach w Polsce. Dodatkowe 800m2 powierzchni badawczej pozwoli nam na tworzenie rozwiązań wspierających i rozwijających m. in. Sztuczną Inteligencję, uczenie maszynowe, pojazdy autonomiczne czy bezpieczeństwo przechowywania danych” – podkreślił Michał Dżoga, Corporate & Government Affairs Director at Intel Corporation.

Centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku to drugi po USA, największy tego typu ośrodek na świecie. Nowy, szósty budynek – IGK6 – będzie równie inteligentny i zrównoważony (w standardzie LEED Gold) jak każdy obiekt Intela na świecie. Całkowita powierzchnia wynosić będzie 27 400m2, a biurowiec będzie składać się z pięciu pięter.

W nowym biurze do dyspozycji pracowników zostanie oddanych także 900 miejsc parkingowych, w tym 40 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Ponadto IGK6 będzie nowoczesnym budynkiem z wieloma udogodnieniami, takimi jak siłownia, restauracja (pomieści 500 osób jednocześnie), która może pełnić także funkcję dużej sali konferencyjnej, kawiarnia, spa (fryzjer, masaż, kosmetyczka), gabinet lekarski, sala gier, sala muzyczna, sala modlitewna, sklep spożywczy, sale szkoleniowe, pokoje cichej pracy i inne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments