Firma Hewlett Packard Enterprise (HPE) ogłosiła uzyskanie kontraktu o wartości ponad 160 milionów dolarów od European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU) na budowę jednego z najszybszych na świecie superkomputerów, który będzie zlokalizowany w Finlandii.

Nowy superkomputer, określany przez EuroHPC JU jako „LUMI”, pomoże europejskim naukowcom oraz organizacjom prywatnym i publicznym w znacznym rozwoju badań oraz pobudzaniu innowacji w takich obszarach, jak opieka zdrowotna, prognozowanie pogody i planowanie urbanistyczne, a także produkty wykorzystujące sztuczną inteligencję.

Ponadto, dzięki współpracy z EuroHPC JU, HPE rozszerza zasoby superkomputerów, aby przyspieszyć rozwój Europy na drodze do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych i zapewnić 5–10 razy większą wydajność niż dzisiejsze systemy.

 „Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani do budowy LUMI i będziemy mogli wykorzystać nasze technologie z ery eksaskali, aby stworzyć jeden z najszybszych superkomputerów na świecie” – powiedział Peter Ungaro, senior vice president and general manager, High Performance Computing (HPC) and Mission Critical Solutions (MCS), HPE

„Jesteśmy zaangażowani we wspieranie European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC JU), aby wykorzystać możliwości superkomputerów nowej generacji w celu poszerzenia badań naukowych, rozwoju innowacji i odblokowania wzrostu gospodarczego. Cieszymy się także, że dzięki naszej współpracy z AMD wykorzystamy nasze możliwości obliczeniowe, wysokowydajne sieci, pamięć masową i oprogramowanie” – dodał Peter Ungaro

HPE napędza jeden z najszybszych na świecie superkomputerów przedeksaskalowych w Europie

LUMI będzie napędzane przez superkomputery HPE Cray EX wyposażone w procesory AMD EPYC nowej generacji i procesory graficzne AMD Instinct, aby zapewnić bezprecedensową wydajność i ukierunkowane możliwości głębokiego uczenia się w celu ulepszenia kombinacji obciążeń związanych z modelowaniem, symulacją, analizą i sztuczną inteligencją do rozwiązywania złożonych problemów badawczych.

LUMI będzie zlokalizowane w CSC – IT Center for Science w Kajaani w Finlandii i będzie współdzielone przez dziesięć krajów europejskich w ramach nowo utworzonego konsorcjum LUMI, obejmując: Polskę, Belgię, Czechy, Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Norwegię, Szwecję i Szwajcarię. Nowy system będzie dostępny w połowie 2021 roku.

 „LUMI będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych i ekologicznych superkomputerów na świecie!” – mówi Anders Dam Jensen, Executive Director w EuroHPC Joint Undertaking.

„System ten będzie służył jako wsparcie dla europejskich naukowców, przemysłu i sektora publicznego w lepszym zrozumieniu złożonych wyzwań i reagowaniu na nie oraz przekształceniu ich w innowacje” – dodaje Anders Dam Jensen.

„AMD z dumą łączy się z HPE, aby zasilać przyszły superkomputer LUMI. Nasze procesory AMD EPYC nowej generacji i procesory graficzne AMD Instinct w połączeniu z unikalnymi technologiami superkomputerowymi HPE napędzają nowe możliwości w dziedzinie obliczeń o wysokiej wydajności i cieszymy się, że dzięki naszemu wsparciu wzmocnimy europejskie środowisko naukowe” – podkreśla Forrest Norrod, senior vice president and general manager, data center and embedded systems group w AMD. 

HPE przyspiesza europejską drogę do osiągnięcia obliczeń eksaskalowych

HPE dostarczy zaawansowane technologie superkomputerowe i sztuczną inteligencję, aby rozwinąć misję EuroHPC JU polegającą na wdrażaniu superkomputerów nowej generacji, w tym systemów przedeksaskalowych i eksaskalowych. LUMI jest już drugim systemem zleconym HPE do budowy, zaraz po systemie Euro_I4TI dla IT4Innovations National Supercomputing Center w Ostrawie, który będzie najpotężniejszym superkomputerem w Czechach.

HPE rozszerzy również swój łańcuch dostaw superkomputerów w Europie, produkując chłodzone cieczą superkomputery HPE Cray EX i systemy HPE Apollo w swojej fabryce w Kutná Hora w Czechach. Ponadto, HPE utworzy również Center of Excellence w Europie, które zapewni narzędzia badawczo-rozwojowe i wiedzę fachową do opracowywania i testowania aplikacji, programowania, procesorów i innych rozwiązań wymaganych do zbudowania eksaskalowego programu w gotowości.

Poprzez inwestycje w te systemy i technologie, EuroHPC JU ma na celu wzmocnienie badań i rozwoju oraz innowacji w celu rozwoju nauki, zwiększenia konkurencyjności przemysłu i zabezpieczenia suwerenności technologicznej Europy.

HPE wspiera LUMI poprzez kompleksowe rozwiązania superkomputerowe i sztuczną inteligencję

LUMI zostanie zbudowany przy użyciu superkomputerów HPE Cray EX, które będą również wykorzystywane w trzech nadchodzących systemach eksaskalowych dla amerykańskiego Departamentu Energii: Aurora w Argonne National Laboratory, Frontier w Oak Ridge National Laboratory i El Capitan w Lawrence Livermore National Laboratorium. Superkomputery HPE Cray EX zintegrują następujące technologie obliczeniowe, pamięci masowe, sieci i systemy chłodzenia, które zostały stworzone specjalnie dla ery eksakalowej, aby zasilać LUMI:

  • Potężne moce obliczeniowe z ukierunkowanymi możliwościami sztucznej inteligencji przy użyciu procesorów AMD EPYC  nowej generacji i procesorów graficznych AMD  Instinct
  • Rozszerzona pamięć masowa do obsługi złożonych obciążeń w modelowaniu, symulacji i sztucznej inteligencji przy użyciu systemu pamięci masowej HPE Cray ClusterStor E1000
  • HPE Slingshot do specjalnie zbudowanej sieci HPC, aby sprostać wymaganiom w zakresie większej szybkości i kontroli przeciążenia w przypadku obciążeń wymagających dużej ilości danych
  • Zaawansowane możliwości bezpośredniego chłodzenia cieczą dla systemów o większej skali w celu zwiększenia ogólnej wydajności zużycia energii elektrycznej i wody do obsługi systemu
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments