Scaleway, europejski dostawca usług w chmurze, rozszerza swoją obecność w Europie. Nowe centrum danych (WAW1) powstało w Warszawie, by pomóc w zaspokajaniu rosnących wymagań rynku Europy Środkowej i Wschodniej.

Scaleway wchodzi na polski rynek przed innymi dużymi graczami, oferując multichmurowe i efektywne kosztowo rozwiązania. Dotychczas posiadał centra danych w dwóch regionach (Paryż i Amsterdam). WAW1 jest krokiem milowym w działalności firmy. Rozwiązanie skierowane jest zarówno do lokalnych użytkowników z Polski, jak i do firm globalnych, planujących ekspansję na rynkach w Europie Środkowej i Wschodniej.

Strategia multichmurowa w szybko zmieniających się ekosystemach

Firma Scaleway dostarcza usługi odbiorcom w ponad 160 krajach, w tym wielu w Europie Środkowej i Wschodniej. Dzięki centrum WAW1, Scaleway jest obecnie bliżej swoich klientów (firm) i głównych użytkowników (deweloperów).Wiele przedsiębiorstw poszukuje usług, które są świadczone bliżej ich użytkowników końcowych.

Scaleway spodziewa się więc, że bliskość zasobów cyfrowych na kluczowych dla danego przedsiębiorstwa rynkach oraz możliwość wejścia na kolejne – co związane jest z ograniczeniem opóźnień i uwzględnieniem lokalizacji danych – powinny zostać docenione przez klientów.

Świadczenie usług w regionie jest również rozwiązaniem dla przedsiębiorstw, które coraz częściej zainteresowane są budowaniem infrastruktury multichmurowej, czyli opartej o wielu dostawców.

„Decyzja o otwarciu nowego centrum danych w Warszawie będzie miała pozytywny wpływ na cały region i jego ekosystem. Warszawa już stała się hubem dla usług technologicznych. Centralna lokalizacja została przez nas wybrana przede wszystkim ze względu na infrastrukturę sieciową, która oferuje optymalną latencję przy łączeniu Europy Wschodniej, Zachodniej i Północnej. Pozwoli nam to lepiej obsługiwać naszych klientów nie tylko w Polsce, ale również w Czechach, Rumunii, wschodniej części Niemiec i na Bałkanach, a także w Skandynawii, Rosji i w Ukrainie” – wyjaśnia Yann Lechelle, Dyrektor Generalny Scaleway.

Yann Lechelle, Dyrektor Generalny Scaleway

Ekosystem startupowy regionu CEE znajduje się w czołówce europejskiej sceny technologicznej. Działające w chmurze firmy coraz częściej wskazują na potrzebę korzystania z wydajnych, efektywnych kosztowo i europejskich ze względu na pochodzenie zasobów cyfrowych, aby móc uniezależnić się i swobodnie zmieniać dostawców, a tym samym optymalizować swoje wydatki” – mówi Yann Lechelle z Scaleway.

„Obawy o koszty zmiany dostawcy i uzależnienia od niego (vendor lock-in), stały się decydującym czynnikiem wyboru chmur obliczeniowych w strategii wielu firm. Nasza oferta jest odpowiedzią na ten problem: zestaw wydajnych, efektywnych kosztowo, europejskich produktów pozwala klientom osiągnąć większą niezależność i lepszą wydajność” – dodaje.

Region gotowy do skoku

Centrum danych WAW1 oferuje wysoką przepustowość. Sieć wewnętrzna jest oparta na innowacyjnej technologii „IP Fabric” Scaleway, która gwarantuje wysoką wydajność i elastyczność oraz dostępność wielu usług jednocześnie.
Scaleway udostępnia obecnie virtual Instances i Object Storage, a w nadchodzących tygodniach wdroży w WAW1 wszystkie swoje flagowe usługi w chmurze publicznej, takie jak Load Balancer, Managed database, Block Storage i Kubernetes Kapsule. Pierwszym klientem WAW1, którego nazwę firma podała, jest Viralstat.com – narzędzie do analityki materiałów wideo udostępnianych w sieciach społecznościowych takich jak Facebook, YouTube, TikTok czy Instagram, stworzone z myślą o marketerach i agencjach marketingowych.
Klienci mogą wybrać region, z którego będą korzystać z zasobów chmury, poprzez interfejs użytkownika/API, a także budować międzyregionalne i wysoko dostępne środowiska i aplikacje.

W przyszłości rozwiązanie VPC, czyli wirtualna chmura prywatna (obecnie w trakcie dewelopmentu), umożliwi łączenie usług Scaleway z dowolnych miejsc na świecie w sposób odizolowany, w obwodzie globalnym.

Europejska niezależność

W połowie września Scaleway została jednym z sygnatariuszy umowy założycielskiej stowarzyszenia GAIA-X. To europejska inicjatywa, której celem jest opracowanie wspólnych wytycznych dla europejskiej infrastruktury danych i stworzenie bezpiecznego, otwartego i zunifikowanego ekosystemu, który spełnia najwyższe standardy suwerenności cyfrowej.

Scaleway jest dumny ze współzałożenia GAIA-X i działań wzmacniających europejską suwerenność. Nasze otwarte i wielochmurowe podejście współgra z podstawowymi wartościami GAIA-X, zapewniając europejskim klientom swobodę wyboru i jego odwracalność” – komentuje Yann Lechelle z Scaleway.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments