SoftBlue wierzy w antysmogowy Airdron

SoftBlue rozwija drony do badania smogu występującego w powietrzu. Autorski system spółki ,,AirDron’’ przez okrągły rok kalendarzowy jest wykorzystywany do badania stanu zanieczyszczenia powietrza.

Ponad 2,5 mln zł przychodów netto ze sprzedaży wypracowało w pierwszym półroczu br. SoftBlue, notowany na NewConnect prekursor tematyki antysmogowej w Polsce. To wynik o ponad 175 proc. wyższy w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Od stycznia do czerwca zysk netto wyniósł niespełna 0,68 mln zł, a EBITDA osiągnęła wartość prawie 0,84 mln zł.

Na wyniki finansowe spółki w raportowanym okresie wpłynęły licznie zawarte kontrakty biznesowe. SoftBlue obecnie koncentruje na pozyskiwaniu nowych kontraktów i klientów  a także budowie własnego Centrum B+R oraz wsparciu biznesowego partnera – InventionMed – w powstaniu bydgoskiego ,,wirtualnego szpitala’’.

„Pierwsze półrocze przyniosło nam znaczny wzrost wyników finansowych w porównaniu do analogicznego okresu minionego roku. Wypracowaliśmy r/r ponad 175 proc. wzrost przychodów netto ze sprzedaży. Od stycznia osiągnęliśmy prawie 0,68 mln zł zysku netto, wobec straty 1,6 mln zł w pierwszym półroczu 2019 roku. W okresie od kwietnia do czerwca br. wypracowaliśmy prawie 0,38 mln zł przychodów.”informuje Michał Kierul, prezes SoftBlue SA.

Michał Kierul, prezes SoftBlue SA

W marcu br. SoftBlue zawarło umowę o dofinansowanie, na opracowanie i wdrożenie  projektu pod nazwą Innowacyjna platforma konsumencka EcoScan. Platforma powstaje w oparciu o niezależne metody badania rzeczywistego składu żywności i półproduktów. Platforma została dofinansowana kwotą ponad 2 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

W maju SoftBlue i jej partner biznesowy – InventionMed – zawarły list intencyjny, w którym bydgoska firma zadeklarowała wsparcie w realizacji Centrum Innowacyjnych Symulacji Medycznych VR (wirtualna rzeczywistość) i AR (rozszerzona rzeczywistość) w Bydgoszczy. Projekt, który wesprze polską medycynę poprzez połączenie rozszerzonej rzeczywistości i immersji, otrzymał dofinansowanie w wysokości 16 mln zł od Ministerstwa Rozwoju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: SoftBlue w służbie społeczeństwu

„Konsekwentnie budujemy wartość realizowanych przez siebie projektów z sektora nowych technologii i inicjujemy własne pomysły badawczo-rozwojowe, co przekłada się na widoczną poprawę naszych wyników finansowych.” – mówi prezes SoftBlue. 

W lipcu SoftBlue kupiło pakiet ponad 10 mln akcji spółki InventionMed, co stanowi blisko 30 proc. wszystkich jej akcji. Tym samym stała się głównym akcjonariuszem firmy technologicznej z branży medycznej. Decyzję o skupie akcji podjęto z uwagi na pokrewny profil działalności obu firm i wspólnie prowadzone projekty.

Aktualnie SoftBlue również rozwija współpracę z Letus Capital, notowaną na warszawskiej giełdzie spółką działająca w obszarze finansów i fotowoltaiki. Spółki podpisały umowę licencyjną na korzystanie z innowacyjnego głosowego wyłącznika bezpieczeństwa. Ponadto SoftBlue przygotowuje się dobudowy własnego Centrum B+R w Bydgoszczy.

„Jesteśmy dumni, że stworzymy Centrum Badawczo–Rozwojowe, dedykowanego optymalizacji zarządzania zasobami wodnymi i energetycznymi. Rozpoczęliśmy już kolejny etap przygotowań do budowy obiektu” – dodaje. 

Na budowę Centrum spółka otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Kwota dotacji to ponad 5,4 mln zł. Wartość całej inwestycji wynosi ponad 12 mln zł.  

Bydgoska firma jest pionierem na polskim rynku w zakresie zastosowania dronów do badania smogu występującego w powietrzu. Autorski system spółki ,,AirDron’’ – jako profesjonalna głowica pomiarowa – niezależnie od miesięcy letnich, przez okrągły rok kalendarzowy jest wykorzystywany do badania stanu zanieczyszczenia powietrza w czasie rzeczywistym i pobierania próbek do analizy laboratoryjnej w Dziale Badawczo-Rozwojowym firmy.

W lipcu tego roku spółka wygrała przetarg na dostarczenie systemu Airdron do pomiaru zanieczyszczeń powietrza oraz statku powietrznego dla Straży Miejskiej w Białymstoku. AirDron wesprze jednostkę w inspekcjach domowych palenisk oraz innych zanieczyszczeń powietrza. Oferta spółki wyniosła 187 tys. zł. 

Ponadto na początku br. SoftBlue wygrało ofertę na realizację projektu ,,Dron – strażnik czystego powietrza’’. Bezzałogowy statek powietrzny służy do pomiaru zanieczyszczeń powietrza a także wsparcia policji i straży miejskiej podczas poszukiwania osób zaginionych w Pabianicach.