Metamorphosis od Ovid Works

Ovid Works zaprezentowało swoją najnowszą grę – Metamorphosis. Tytuł od wczoraj dostępny jest na platformach Steam, Nintendo Switch, PlayStation 4, Xbox oraz GOG. 

Z pewnością kojarzycie Franca Kafkę. Jeśli nie, koniecznie odsyłam do lektury przynajmniej jednego tekstu. Surrealistyczne teksty jego autorstwa stały się bowiem inspiracją dla developerów ze studia Ovid Works. Ewidentnie zarys fabularny wskazuje na Przemianę, ale wnikliwi obserwatorzy odnajdą nawiązania również do Zamku czy Procesu.

Metamorphosis to tytuł nastawiony w znacznej mierze na fabułę. Często nietuzinkową, nieoczywistą fabułę która pozwala nam coraz bardziej zagłębić się w niezwykły świat wykreowany przez twórców. Wydawcą tytułu została inna polska firma All in! Games.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Prezes Ovid Works o najbliższych planach i grach

Już sam początek rozgrywki wyrywa delikatnie ze strefy komfortu. Jako Gregor budzimy się w domu swojego przyjaciela, Józefa. Dzień wcześniej świętowaliśmy urodziny naszego kamrata i ewidentnie nie wylewaliśmy za kołnierz. Kilka kroków do biurka, poszukiwanie klucza – ot standardowe mechaniki na początek, zapoznanie ze sterowaniem.

Opuszczając pierwsze pomieszczenie gry już doświadczamy surrealizmu graficznego, spoglądając na fotografie naszego przyjaciela. Osobiście wywoływały we mnie niepokój zdjęcia, na których głowy postaci mają ewidentnie więcej wspólnego z insektami niż z człowiekiem. Nic dziwnego, w końcu podczas niemal całej rozgrywki nasz bohater zostanie uwięziony w ciele robaczka.

Metamorphosis to gra przygodowa z pierwszej perspektywy, ale kładąca przede wszystkim nacisk na fabułę, zagadki logiczne, budowę świata, otoczenie i niezwykle wciągającą atmosferę. Coś, co mnie osobiście przekonuje do produkcji to pięknie wykonana grafika idealnie zgrywająca się ze ścieżką dźwiękową. Łatwość z jaką twórcy pozwalają nam zanurzyć się w ten niesamowicie imersyjny świat jest naprawdę godna podziwu.

Po publikacji tytułu Ovid Works nie zamierza jednak zwalniać tempa. W produkcji są dwa następne tytułu, których planowa data wydania to rok 2021. W pierwszej kolejności developrzy szykują kontynuację Interkosmosu. Kolejny tytuł nad którym pracuje Ovid Works to Nemesis – kooperacja sci-fi oparta o popularną grę planszową od polskiej spółki, Awaken Realms.