UNION ogłosiła zamknięcie nadsubskrybowanej rundy Seed na kwotę 50 milionów dolarów, prowadzonej przez Bravo Victor Venture Capital (BVVC) — amerykański fundusz VC koncentrujący się na bezpieczeństwie narodowym, powiązany z operacjami specjalnymi i środowiskami wywiadowczymi. Kluczowym współprowadzącym rundy i pierwszym klientem została amerykańska firma Regulus — podmiot z sektora obronnego, specjalizujący się w zabezpieczaniu globalnych łańcuchów dostaw i logistyki. UNION pozyskał już kontrakty z firmami prywatnymi oraz ministerstwami obrony niektórych krajów.
Firma powstała z inicjatywy grupy Amerykanów byłych operatorów sił specjalnych U.S. Navy SEALS. Wspólnie z byłymi inżynierami Tesli, General Dynamics i Anduril, zespół UNION stworzył produkcję pocisków opartą na autonomicznych robotach. Pierwszym priorytetem jest produkcja amunicji (amunicja kalibrów: 155 mm–107, wariant 795 oraz 120 mm) — przywrócenie zdolności USA do błyskawicznego zwiększania mocy produkcyjnych i zapewnienia niezależnych łańcuchów dostaw.
Dodatkowo w rundzie wzięła udział szeroka koalicja inwestorów — w tym Silent Ventures, Decisive Point, Uniwersytet Vanderbilt, IronGate oraz RKKVC — prywatna grupa inwestycyjna założona przez Mateusza Bodio. RKKVC od lat koncentruje się na wspieraniu przełomowych spółek z sektora bezpieczeństwa i technologii obronnych, a udział w UNION jest wyrazem długoterminowej wizji wzmacniania odporności przemysłowej Zachodu. Warto podkreślić, że polski inwestor będzie wspierać wspierać rozwój fabryk UNION na terenie Europy Środkowo-Wschodniej.
UNION to odpowiedź na kryzys zaufania do zdolności przemysłowych Zachodu. Wierzymy, że przyszłość bezpieczeństwa narodowego leży w integracji najnowszych osiągnięć inżynierii, sztucznej inteligencji i odporności łańcuchów dostaw. Jako inwestor wywodzący się z Europy Środkowo-Wschodniej, gdzie zagrożenia są bardziej namacalne, widzimy strategiczną konieczność wzmacniania transatlantyckich zdolności produkcyjnych. UNION może być kluczowym ogniwem tej nowej architektury bezpieczeństwa. Polska i region mogą nie tylko być odbiorcami bezpieczeństwa — ale jego aktywnymi współtwórcami. Pracujemy z założycielami UNION by w niedalekiej przyszłości również zwiększyć możliwości obronne rodzimego regionu — komentuje Mateusz Bodio, założyciel RKKVC.
Ameryka nie może pozwolić sobie na równą walkę. Musimy znów kuć stal w USA. Przyszłość należy do patriotycznych inżynierów, budowniczych i przedsiębiorców. Bezpieczeństwo zapewni produkcja, a nie puste deklaracje. UNION pokaże drogę. Ponadto wierzymy, że Polska będzie naszą bramą do rozwoju fabryk w Europie — mówi Joe Musselman, współzałożyciel i przewodniczący UNION, zarazem partner zarządzający BVVC.