Organizacje, które aktualizują systemy dozoru o nowe modele kamer oparte na protokole IP, stają przed decyzją, w jaki sposób najlepiej doglądać materiał wideo i jak nim zarządzać. Dwie główne opcje to sieciowe rejestratory wideo (NVR) i systemy zarządzania wideo (VMS). Wybór odpowiedniego zależy od potrzeb otoczenia – czynników takich jak liczba kamer, budżet, sposób w jaki system wideo jest obecnie wykorzystywany i jak może być wykorzystany w przyszłości. Ten artykuł wyjaśnia kluczowe różnice między NVR i VMS. Zawiera jednak także pytania, na które firmy mogą odpowiedzieć, aby określić, które rozwiązanie jest odpowiednie dla ich potrzeb.

Jakie są różnice między NVR i VMS?

NVR to proste urządzenie, które łączy się przez sieć z kilkoma kamerami, zwykle od 8 do 32. Jego zadaniem jest nagrywanie i przechowywanie obrazu z kamer sieciowych. Zwykle nie trzeba instalować żadnego oprogramowania, do przeglądania kamer lub pobierania nagrań wideo służy prosta aplikacja internetowa. Typowy NVR oferuje podstawowe funkcje przeglądania, wyszukiwania i eksportowania.

VMS to aplikacja, która umożliwia organizacjom monitorowanie wielu kamer wideo IP na żywo i zarządzanie nimi z dowolnej lokalizacji. Jest udostępniona na serwerze podłączonym do sieci lub działa jako usługa w chmurze. Dużą różnicą jest to, że VMS oferuje większą funkcjonalność niż NVR. Oto kilka przykładów:

 • Otrzymywanie powiadomień w czasie rzeczywistym, gdy kamera przestanie działać lub wykryty zostanie ruch w określonym obszarze.
 • Przeglądanie lokalizacji kamer lub alarmów na mapie obiektów bądź płynne przełączanie widoku z kamery do kamery, aby śledzić podejrzanych poruszających się po nieruchomości.
 • Korzystanie z wbudowanych funkcji cyberbezpieczeństwa i prywatności, aby chronić wideo i dane.
 • Zintegrowanie innych systemów bezpieczeństwa fizycznego lub systemów biznesowych (np. analitykę wideo), aby usprawnić reakcję.

Zasadniczo, zaawansowane funkcje VMS pomagają usprawnić zadania związane z zarządzaniem wideo.

Zalety i wady: NVR

NVR to niedroga opcja dla małych i średnich wdrożeń zarządzania wideo. Ponieważ nie trzeba instalować oprogramowania, system kamer NVR jest łatwy w konfiguracji. Użytkownicy końcowi mogą po prostu włączyć rejestrator NVR, podłączyć go do sieci i skonfigurować kamery za pomocą aplikacji internetowej. Łatwość obsługi systemu bezpieczeństwa NVR pomaga obniżyć koszty.

Największą wadą NVR jest to, że ogranicza się do podstawowej funkcjonalności. Organizacje mogą potrzebować pomocy specjalistów IT, aby zadbać o cyberbezpieczeństwo systemu. Innym minusem jest to, że rejestrator NVR nie będzie miał dostępu do nowszej analityki wideo ani zaawansowanych funkcji.

Niektóre NVR są również uzależnione od konkretnego dostawcy Oznacza to poleganie tylko na kamerach określonych dostawców, bowiem rejestrator NVR może nie być zdolny do obsługi innych typów urządzeń lub systemów. Nawet jeśli jest to NVR, który integruje się z innymi systemami bezpieczeństwa fizycznego, takimi jak kontrola dostępu, funkcjonalność i tak może być ograniczona.

Zalety i wady: VMS

Systemy VMS zaprojektowano z myślą o skalowalności. Mogą obsługiwać setki lub tysiące kamer. Organizacje mogą także łączyć wiele systemów VMS znajdujących się w różnych lokalizacjach w jedno centrum operacji bezpieczeństwa (SOC), aby ułatwić scentralizowane zarządzanie materiałami wideo.

VMS zawiera zaawansowane funkcje, które mogą usprawnić procedury reagowania na zagrożenia. Wbudowane narzędzia do monitorowania stanu systemu i funkcje zapewniające prywatność, już na etapie projektowania pomagają ograniczać zagrożenia cybernetyczne i zapewniać zgodność z przepisami.

Dzięki otwartej architekturze VMS organizacje mogą wybrać kamery, które najlepiej odpowiadają ich budżetowi oraz wymaganiom. Mogą z łatwością ujednolicić oprogramowanie wideo z innymi systemami bezpieczeństwa fizycznego (takimi jak rozwiązania kontroli dostępu i monitorowania włamań) oraz podłączyć kamery do różnych czujników. Dzięki temu operatorzy mogą podejmować decyzje w oparciu o większą ilość danych.

Niektóre rozwiązania VMS są wyposażone w interfejsy programowania aplikacji (API), które umożliwiają organizacjom dostosowanie VMS do określonych wymagań. Elastyczność VMS daje możliwość rozwijania systemów w przyszłości, dodawanie kamer i nowych technologii w miarę ich pojawiania się na rynku.

Zaawansowane możliwości VMS mogą być kosztowne — VMS jest droższy niż NVR. Należy wziąć pod uwagę, że opłaty licencyjne za oprogramowanie, opłaty za umowy dotyczące konserwacji oprogramowania oraz koszty zakupu i utrzymania serwerów mogą razem tworzyć pokaźne kwoty.

Instalacja VMS jest również bardziej złożona i wymaga wsparcia integratora systemu, aby upewnić się, że wszystko jest skonfigurowane prawidłowo. Niezbędne może okazać się szkolenie operatorów w zakresie VMS.

Kluczowe kwestie przy wyborze pomiędzy VMS a NVR

Budżet, złożoność, funkcjonalność i skala to czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu, czy lepszym rozwiązaniem będzie VMS, czy może NVR.

Oto kilka szczegółowych pytań, na które należy odpowiedzieć przed dokonaniem wyboru:

Rozmiar wdrożenia

– Iloma kamerami będziesz zarządzać na starcie?

– Czy planujesz z czasem dodać więcej kamer lub rozszerzyć zasięg wideo?

– Czy masz więcej niż jedną lokalizację, którą chciałbyś zabezpieczyć technologią dozoru wideo?

 • Jeśli planujesz wdrożyć mniej niż 32 kamery w jednej lokalizacji, być może NVR jest lepszą opcją.
 • Jeśli masz większą liczbę urządzeń wideo, planujesz później rozszerzyć zasięg lub masz wiele lokalizacji do zabezpieczenia, wybór VMS będzie prawdopodobnie lepszym wyborem długoterminowym.
 • Trzecią opcją do rozważenia jest użycie urządzeń typu „wszystko w jednym” Streamvault. Jego kompaktowa obudowa idealnie nadaje się do zabezpieczania mniejszych, odległych lokalizacji. Możesz skorzystać z bardziej opłacalnego i łatwego do wdrożenia rozwiązania w mniejszych lokalizacjach, jednocześnie korzystając z bogactwa funkcjonalności dostępnych w rozwiązaniu VMS. Co nie byłoby możliwe w przypadku rozwiązania NVR.

Potrzeby użycia dla Twojego systemu wideo

– Jak będziesz korzystać ze swojego systemu wideo?

– Czy regularnie monitorujesz na żywo i prowadzisz dochodzenia w przypadku niektórych incydentów?

– Czy pracujesz w dynamicznym  środowisku, w którym nadzór wideo jest uważany za krytyczny?

 • Jeśli potrzebujesz nadzoru wideo w celu zbadania zdarzeń losowych lub utrzymania widoczności określonych obszarów, NVR może spełnić te podstawowe potrzeby.
 • Jeśli masz wielu operatorów monitorujących wideo na żywo przez całą dobę i zajmujących się dochodzeniami kilka razy w tygodniu lub miesiącu, VMS zapewni lepsze możliwości monitorowania i wyszukiwania.

Potrzeby przechowywania wideo

– Jak długo musisz przechowywać nagrania wideo?

– Czy dotyczy cię wymóg przechowywania plików wideo i danych?

– Czy musisz przechowywać materiał dowodowy wideo przez dłuższy okres?

 • Zazwyczaj rejestratory NVR zapewniają ograniczoną pojemność pamięci. Chociaż specyfikacje urządzeń będą się różnić, może się okazać, że otrzymasz maksymalnie 30 dni przechowywania. Im więcej masz kamer, tym mniejsza pojemność pamięci będzie dostępna.
 • Dzięki VMS możesz wybierać i budować serwery spełniające Twoje wymagania dotyczące przechowywania wideo. A jeśli później okaże się, że musisz przechowywać materiały wideo dłużej, możesz dodać serwery lub rozszerzyć pamięć masową w chmurze, aby sprostać tym wymaganiom.

Możliwości unifikacji oraz integracji

– Chcesz wdrożyć różne typy kamer od różnych dostawców?

– Czy chcesz podłączyć inne systemy lub czujniki bezpieczeństwa fizycznego do swojego sieciowego systemu monitoringu wideo?

– Czy planujesz później dodać system kontroli dostępu bądź skorzystać z analityki wideo?

 • W przypadku NVR możesz mieć ograniczony dostęp do kamer lub dostawców. Ujednolicenie systemu nadzoru wideo z innymi technologiami często nie jest możliwe. Nawet jeśli można podłączyć inne urządzenia, czujniki lub systemy do systemu nadzoru NVR, integracja może ograniczyć możliwości.
 • Otwarta architektura VMS umożliwia pełną elastyczność. Oprogramowanie wideo Open IP umożliwia wybór dowolnych kamer, dodanie nowych czujników i podłączenie różnych systemów. Zapewnia to pełniejszy obraz środowiska oraz swobodę rozwoju wdrożeń w miarę pojawiania się nowych potrzeb.

Narzędzia do zarządzania wideo

– Jakie narzędzia najlepiej przysłużą się Twojemu zespołowi i celom?

– Czy chcesz monitorować wiele lokalizacji z centrum operacji bezpieczeństwa (SOC)?

– Ile osób potrzebuje dostępu do Twojego systemu i czy uprawnienia użytkowników są ważne dla Twojej działalności?

 • NVR działa najlepiej w mniejszych środowiskach, w których nie występują duże zakłócenia. Jeśli dojdzie do zdarzenia, będziesz mógł przejrzeć nagrania i znaleźć potrzebne materiały wideo. Chociaż niektóre rejestratory NVR są wyposażone w funkcje wyszukiwania, nie zapewniają one poziomu funkcji dostępnych w VMS. Jeśli masz wielu operatorów bezpieczeństwa, chcesz zbudować centrum operacji bezpieczeństwa lub potrzebujesz dostępu do ulepszonych możliwości wyszukiwania, VMS będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom. Szereg narzędzi i funkcji pozwoli zespołom szybko określić, co się dzieje, gdy wystąpią incydenty lub sytuacje awaryjne.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

– Jak sobie radzisz z cyberbezpieczeństwem i prywatnością?

– Jakich narzędzi i funkcji potrzebujesz, aby chronić swoje dane?

– Czy możesz ograniczyć dostęp do wrażliwych danych i zachować zgodność ze zmieniającymi się przepisami dotyczącymi ochrony danych i prywatności?

Ochrona wideo i danych to nie tylko ograniczenie strat i zapewnienie ciągłości biznesowej; chodzi także o przestrzeganie nowych standardów i przepisów dotyczących zgodności.

 • W przypadku NVR podjęcie kroków mających na celu ochronę sieci i systemu kamer IP może wymagać dodatkowej wiedzy specjalistycznej, komponentów i ciągłych strategii ograniczania ryzyka.
 • Zaawansowany VMS zbudowany z myślą o prywatności i cyberbezpieczeństwie zapewnia warstwy ochrony i narzędzia do zabezpieczania danych. Może obejmować wszystko, od szyfrowania, przez wieloskładnikowe uwierzytelnianie i autoryzację, po monitorowanie stanu systemu w czasie rzeczywistym i zalecenia dotyczące wzmacniania systemu.

Rozwój i skalowalność

– Jakie są Twoje plany?

– Czy jest możliwe, że Twój system nie spełni Twoich wymagań w przyszłości?

– Czy chcesz mieć swobodę rozwoju swojego systemu, jeśli do Twoich zadań dodane zostaną nowe cele?

 • Jeśli masz jedną lokalizację z kilkoma kamerami wideo i nie planujesz większej ilości kamer, dobrym rozwiązaniem będzie NVR.
 • Jeśli istnieje szansa, że Twoje wdrożenie będzie ewoluować i obejmować inne lokalizacje, cele lub wymagania, VMS będzie się rozwijał i zmieniał wraz z Tobą. Może to obejmować dodanie większej liczby kamer z wbudowaną analityką wideo lub rozszerzenie dostępu do systemu dla organów ścigania w sytuacjach awaryjnych. Myślenie o długoterminowych wyzwaniach może pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Najlepsze z obu światów

Jeśli nadal nie masz pewności, czy zainwestować w NVR czy VMS, inną opcją jest wszechstronne urządzenie zabezpieczające typu plug-and-play.

Na przykład Genetec Streamvault™ to specjalnie zaprojektowane urządzenie, które jest fabrycznie wyposażone w ujednolicone oprogramowanie zabezpieczające. Innymi słowy, oznacza to, że Streamvault jest dostarczany z fabrycznie zainstalowanym oprogramowaniem Genetec Security Center, a nie tylko systemem dozoru wideo. Chociaż nie jest to NVR, umożliwia szybkie uruchomienie systemu monitoringu i uzyskanie dostępu do wszystkich najnowszych funkcji zarządzania wideo. Jest to bardzo opłacalne, łatwe we wdrożeniu rozwiązanie, które zasadniczo oferuje wszystko to, co najlepsze w VMS i NVR. Jest także elastyczne, ułatwia drogę do unifikacji umożliwiając organizacjom rozpoczęcie od wideo i łatwe rozszerzenie dzięki fabrycznie zainstalowanemu oprogramowaniu.

Tego typu rozwiązanie jest również wysoce skalowalne i wstępnie skonfigurowane od razu po wyjęciu z pudełka. Oznacza to, że można obsłużyć większą liczbę kamer, zapewniając jednocześnie najwyższą odporność na zagrożenia cybernetyczne.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments