BPI Real Estate Poland we współpracy z Acteeum Group sprzedało działkę w Warszawie rumuńsko-belgijskiemu deweloperowi Speedwell. Transakcja ta inauguruje działalność Speedwell na polskim rynku nieruchomości. Przy ul. Obrzeżnej na Mokotowie firma zrealizuje swój pierwszy prywatny dom studencki w Polsce.

Speedwell Polska, nowy oddział spółki, nabył działkę o powierzchni 2 290 m2, której współwłaścicielami byli BPI Real Estate Poland i Acteeum. Grunt, na którym Speedwell planuje zrealizować swój pierwszy projekt PBSA (od ang. Purpose-Built Student Accommodation – specjalnie zaprojektowane zakwaterowanie dla studentów) w Polsce, znajduje się przy ulicy Obrzeżnej na warszawskim Mokotowie. Okolica ta łączy w sobie dynamiczne centrum biurowe, kilka wyższych uczelni, doskonałe połączenia komunikacyjne, publiczne parki i bogatą ofertę rozrywkową. Dzięki strategicznej lokalizacji w pobliżu placówek edukacyjnych i licznych udogodnień Mokotów jest idealnym miejscem dla studentów poszukujących komfortowego i dogodnie położonego zakwaterowania.

Sprzedający przygotowali koncepcję oraz pozwolenie na budowę, umożliwiając płynne rozpoczęcie realizacji inwestycji. Spółka Speedwell będzie kontynuowała projekt, wykorzystując swoje doświadczenie deweloperskie z rynku rumuńskiego. Planowana inwestycja będzie oferować około 600 miejsc noclegowych. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na pierwszy kwartał 2025 roku. Nowa inwestycja ma być gotowa przed rozpoczęciem roku akademickiego 2026-2027.

Założyciele Speedwell, Didier Balcaen i Jan Demeyere, mają łącznie ponad 45-letnie doświadczenie w branży nieruchomości. Ich firma działa zgodnie z najwyższymi europejskimi standardami na rynku nieruchomości, realizując inwestycje zgodnie z kryteriami certyfikatów BREEAM i WELL. Projekty Speedwell są znane z innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań i powstają z troską o środowisko i integrację z istniejącą tkanką miejską, z wykorzystaniem otwartych przestrzeni, dużej ilości terenów zielonych i dogodnego dostępu do podstawowych udogodnień w optymalnej odległości 15 minut spacerem.

Mamy ambitne plany zakupu portfela inwestycji w Polsce o wielkości podobnej do naszego portfolio w Rumunii, czyli około 1,5 miliarda euro. Nasze główne zamierzenia akwizycyjne obejmują różne klasy aktywa, takie jak mieszkania dla klientów indywidualnych, lokale na wynajem, akademiki, powierzchnie biurowe i nieruchomości przemysłowe, zarówno w Warszawie, jak i w miastach regionalnych. Wierzymy w potencjał polskiego rynku i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Nasza wizja zrównoważonej przyszłości znajduje odzwierciedlenie we wszystkich inwestycjach Speedwell, a ten nowy projekt domu dla studentów podkreśla nasze zaangażowanie na rzecz przyszłych pokoleń – powiedział Didier Balcaen, współzałożyciel Speedwell.

Ze strony Speedwell akwizycją kierowali Natalia Sarpi, dyrektor finansowy, i Alex Bumbu, szef działu prawnego. W transakcji uczestniczyli także Michał Pietuszko, Justyna Bartnik i Julia Rożankowska, radcowie prawni z DLA Piper, którzy zajmowali się prawnym due diligence, negocjacjami i wsparciem w całym procesie transakcyjnym. Technicznym due diligence kierował Artur Kotas przy pomocy specjalistów DIL Polska Baumangement: Piotra Łukanowskiego, Aleksandra Patera i Piotra Jeża.

BPI Real Estate, spółka należąca do grupy CFE, jest wiodącym deweloperem w Belgii. Od 2009 roku BPI Real Estate Poland kształtuje miasta również w Polsce, realizując wysokiej jakości wielorodzinne inwestycje mieszkaniowe, projekty biurowe i usługowo-handlowe.

Cieszymy się, że projekt będzie realizowany przez spółkę Speedwell, która podziela podobne wartości do naszych: dostarczanie najwyższych standardów i mocne zaangażowanie w zrównoważony rozwój, które doskonale wpisują się w naszą misję ‘Urban Shaper for Good’ – kształtowania przyjaznej architektury miejskiej – dodał Béranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate w Polsce.

Ze strony BPI Real Estate Poland transakcja była pilotowana od strony prawnej przez Dariusza Kretowicza, dyrektora Działu Prawnego, a od strony komercyjnej i technicznej przez Martę Głąbowską, analityka inwestycyjnego i Andrzeja Świdra, dyrektora projektu, których wspierali Jerzy Pyrć z Kancelarii PWP i Krystyna Pietruszyńska z JLL.

Acteeum Group jest prywatną międzynarodową firmą działającą na polskim rynku nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Spółka realizuje całość procesu deweloperskiego, od wyboru odpowiednich działek pod zabudowę, poprzez etap projektowania, po budowę, komercjalizację, zarządzanie i sprzedaż obiektów.

Intensywnie pracowaliśmy z BPI Real Estate Poland nad uzyskaniem wszystkich odpowiednich pozwoleń dla tej wyjątkowej inwestycji i cieszymy się, że teraz Speedwell zbuduje na działce nowoczesny akademik. Dziękujemy zarówno BPI Real Estate Poland, jak i Speedwell za sprawne współdziałanie. Współpraca z wykwalifikowanymi profesjonalistami z obu stron była dla nas przyjemnością – skomentował Arne Bongenaar, partner zarządzający Acteeum Group.

Mokotów to jedna z najbardziej popularnych dzielnic Warszawy, znana z doskonałej infrastruktury i połączeń komunikacyjnych. W okolicy znajduje się ponad 120 000 miejsc pracy i wiele z najlepszych warszawskich uczelni, takich jak Szkoła Główna Handlowa czy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Studenci, którzy zamieszkają w nowym obiekcie Speedwell, będą mogli cieszyć się również bliskością centrum handlowego Westfield Mokotów, oferującego bogactwo sklepów, centrów fitness, restauracji i opcji rozrywki. Okolica jest dobrze obsługiwana przez transport publiczny, w tym metro, i znajduje się w pobliżu lotniska Chopina.

Liczba studentów w Polsce znacznie zwiększyła się w związku ze wzrostem liczby studentów zagranicznych. Według danych Eurostatu cytowanych przez JLL Polska w latach 2016-2021 Polska odnotowała 36-proc. wzrost liczby studentów z zagranicy. W roku akademickim 2022/2023 Polska gościła około 105 400 studentów zagranicznych, co stanowiło 8,6% całkowitej liczby studentów, przy czym Europejczycy stanowili 72% tej grupy demograficznej. Ten napływ spowodował, że Polska stoi w obliczu niedoboru ponad 400 000 łóżek, co plasuje ją na szóstym miejscu w Europie wśród krajów o największym zapotrzebowaniu na zakwaterowanie dla studentów. Publiczne akademiki w Polsce oferują jedynie około 115 300 łóżek, pozwalając na zakwaterowanie zaledwie 9% populacji studentów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments