Setki spotkań, dziesiątki uczestników i liczne panele dyskusyjne. Tak wyglądało piątkowe Polsko-Katarskie Forum Nowych Technologii, podczas którego przedstawiciele świata biznesu oraz instytucji państwowych rozmawiali o możliwościach inwestycyjnych w Polsce i Katarze. Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń, zacieśniania polsko-katarskich relacji biznesowych oraz zawarcia znaczących porozumień o współpracy. Forum zostało zorganizowane w Warszawie przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH), Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Dosze.
Wydarzenie zgromadziło łącznie ponad 200 osób, w tym przedstawicieli niemal 100 polskich firm oraz przeszło 60 reprezentantów katarskich spółek oraz instytucji państwowych. Uczestnicy, już piątego, Polsko-Katarskiego Forum Nowych Technologii rozmawiali o najbardziej perspektywicznych obszarach współpracy między naszymi krajami.
Katar odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu Polsce stabilnych dostaw skroplonego gazu ziemnego, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju. Dzięki swojej dynamicznej transformacji w oparciu o strategię „Qatar Vision 2030”, która od 16 lat zmienia oblicze Kataru, mamy możliwość jeszcze pełniejszego rozwoju naszych dwustronnych relacji. Widzimy szereg kluczowych obszarów, w których polskie podmioty mogłyby odegrać istotną rolę, jak np. transport, budownictwo czy też cyberbezpieczeństwo – powiedział podczas otwarcia Forum Minister Rozwoju i Technologii Krzysztof Paszyk.
Dla zacieśniania relacji polsko-katarskich w ramach wydarzenia zawarte zostały także porozumienia o współdziałaniu m.in. w branży stoczniowej. Wśród obszarów współpracy z największym potencjałem wymieniane były również branże przyszłości, w tym rozwój sztucznej inteligencji.
Chociaż Polskę i Katar dzielą setki kilometrów, łączą nas dobre relacje. Ich kluczowym obszarem jest nasza strategiczna współpraca w dziedzinie energii. Rosną jednak także wzajemne inwestycje. Katarscy inwestorzy są chociażby obecni na polskim rynku nieruchomości. Polska, jako jeden z liderów europejskiej transformacji cyfrowej, dostrzega również szczególny potencjał do współpracy z Katarem na polu digitalizacji sektora publicznego i usług finansowych – stwierdził w przemówieniu otwierającym prezes PAIH Andrzej Dycha.
Przemowy wygłosili także Sheikh Mohammed bin Hamad Al Thani, Minister Handlu i Przemysłu Państwa Katar, Andrzej Szejna, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Sheikh Khalifa bin Jassim Al Thani, Przewodniczący Katarskiej Izby Handlu i Przemysłu, Marek Kłoczko, Dyrektor Generalny Krajowej Izby Gospodarczej i Sheikh Nawaf Bin Nasser Al-Thani, Członek Zarządu Katarskiego Stowarzyszenia Biznesmenów. Wszyscy mówcy zgodnie podkreślali chęć zacieśniania relacji polsko-katarskich.
W drugiej części wydarzenia odbyły się natomiast panele dyskusyjne, m.in. o nowych technologach, innowacjach i branży logistycznej, oraz prezentacje dotyczące atrakcyjności inwestycyjnej Polski i prowadzenia działalności gospodarczej w Katarze. Wydarzenie zakończyło się sesją networkingową, która była dla polskich przedsiębiorców szansą na nawiązanie współpracy z katarskimi firmami.