CBRTP zakłada debiut na NewConnect jeszcze w tym roku

Grzegorz Putynkowski, prezes CBRTP

Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych – naukowcy i eksperci z Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu (CBRTP) wielokrotnie pokazali, że innowacje to ich mocna strona. Przez minione lata działalności zrealizowali w sumie ponad 20 projektów dla różnych branż przemysłowych, które niejednokrotnie odmieniły ich funkcjonowanie. O firmę, jej wynalazki i dalsze plany zapytaliśmy Grzegorza Putynkowskiego – prezesa Centrum Badań i Rozwoju Technologii dla Przemysłu.

1. Hub R&D dla przemysłu, twórcy innowacyjności, kreatorzy technologii – jaki jest model biznesowy Waszej firmy? W czym się specjalizujecie?

W zasadzie jesteśmy połączniem wszystkiego, o czym Pan wspomniał. Specjalizujemy się w kreowaniu różnorakich rozwiązań, które wspierają, a często również zmieniają funkcjonowanie wielu branż, takich jak np. budownictwo, zdrowie, informatyka, motoryzacja, recykling czy przemysł chemiczny, elektroniczny i papierniczy. Lubimy zaskakiwać – nasze projekty i pomysły zawsze są nowe, innowacyjne, niespotykane wcześniej na rynku. Współpracujemy z szeroko pojętym przemysłem, który co cieszy, jest otwarty na kooperację, jednak, aby do niej doszło – musimy pokazać i udowodnić, jak ta współpraca pomoże w jego rozwoju.

Działamy jako niezależny hub R&D, posiadający park laboratoryjno-produkcyjny w Krakowie, a innowacyjność to nasza mocna strona.

2. Działacie na rynku już od ponad 10 lat. Co przez ten czas udało Wam się
osiągnąć?

Po intensywnych latach starań i rozwoju uzyskaliśmy status jednostki naukowej, który jest przyznawany przez Ministra Nauki, a w ciągu już przeszło 10 lat naszej działalności zrealizowaliśmy łącznie ponad 20 projektów (nad niektórymi z nich nadal jeszcze pracujemy). Wartość naszego portfolio projektów wynosi blisko 250 mln zł. Udało nam się także zbudować fantastyczny zespół naukowców o wielu specjalizacjach. Łączna liczba naszych pracowników i osób, z którymi współpracujemy to ponad 80-ciu wspaniałych ekspertów.

Przez minione lata nawiązaliśmy też współpracę z najważniejszymi i prestiżowymi ośrodkami naukowymi – AGH, Wojskową Akademią Techniczną, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Gdańskim i Uniwersytetem Śląskim. To bardzo ważne, aby każdy biznes wspierali wiarygodni i doświadczeni partnerzy.

3. W swoim portfolio posiadacie przeszło 20 projektów zrealizowanych dla różnych branż. Który z nich najbardziej zapadł Wam w pamięć i dlaczego?

To ogromne wyzwanie wskazać jeden konkretny projekt, ponieważ każdy z nich ma coś w sobie i wiele nas nauczył, pozwolił poszerzać kompetencje i je udoskonalać. Co mnie niezmiernie cieszy – nasze projekty są z natury zawsze dosyć duże i zawierają znaczną liczbę badań naukowych. Zwykle kończą się one wdrożeniem do przemysłu lub urynkowieniem wyników.

Z pewnością jednymi z najciekawszych projektów, nad którymi pracowaliśmy, były: biodegradowalna trawa z rolki oraz zapachowa świeca jodowa, która planowo po wakacjach trafi do sprzedaży. Trawa z rolki to pierwszy komercyjny projekt całościowo opracowany przez nasz zespół, który w znacznym stopniu ułatwi zasiew roślin i może odmienić funkcjonowanie branży ogrodniczej. Z kolei wspomniana świeca posiada nie tylko walory estetyczne i zapachowe, ale i czerpie z właściwości jodu, który wykazuje korzystne działanie na nasz organizm i wspomaga jego funkcjonowanie. Każdy opracowany przez nas produkt jest wysoce innowacyjny i nie znajduje odpowiednika na rynku.

4. Zarządzacie także funduszem VC Link, który inwestuje wielobranżowo w spółki na wczesnym etapie ich rozwoju. W spółki z jakich branż inwestujecie najczęściej?

Jesteśmy współwłaścicielem funduszu inwestycyjnego VC Link, który zainwestował wszystkie dostępne środki (był dofinansowany ze środków unijnych) w spółki na wczesnym etapie ich rozwoju. Nasz model inwestycyjny polegał na inwestycjach w dobrze rokujące, ale jednocześnie ryzykowne projekty technologiczne z branż nowoczesnych materiałów, robotyzacji, energetyki czy oprogramowania. Nie baliśmy się ponosić ryzyka, bowiem wiemy, iż bez niego rozwój nie byłby możliwy. Poza wsparciem finansowym – spółki portfelowe otrzymują od nas wsparcie merytoryczne i biznesowe w postaci zbudowania i dopracowania strategii danego projektu, jego realizacji i ostatecznie komercjalizacji.

5. Jakie są największe wyzwania, z którymi się spotykacie, rozwijając nowe
technologie?

Rozwijanie nowych technologii wiąże się z wieloma wyzwaniami, którym musimy sprostać. Najważniejszym z nich jest po prostu pomysł. Poszukiwanie nowych pomysłów na innowacje jest niezbędnym elementem napędzającym postęp w dziedzinie technologii, nauki i biznesu.

Tak naprawdę pomysł to pierwszy krok, który inicjuje cały proces innowacyjny. Kolejnym wyzwaniem jest interoperacyjność, czyli umożliwienie współpracy danej technologii z już istniejącymi systemami i standardami. Następnym – monetyzacja polegająca na znalezieniu rentownych modeli biznesowych dla kreowanych przez nas wynalazków.

6. Jakie są najnowsze innowacje, nad którymi pracujecie?

Aktualnie pracujemy nad przetwarzaniem CO2 (gazu emisyjnego) na materiały budowlane i paliwa technologiczne, co może zrewolucjonizować rynek paliw i materiałów budowlanych. Wykorzystanie w dużych ilościach gazu emisyjnego do produkcji materiałów czy produktów handlowych jest odpowiedzią na rosnącą presję kosztową w środowisku przemysłu wysokoemisyjnego np. ceramiki i materiałów budowlanych, czy energetyki zawodowej. Pracujemy również nad technologiami z drugiego bieguna rynku tj. nad nowoczesnymi materiałami do zastosowań w systemach przechowywania energii (akumulatory, superkondensatory itp.).

7. Wśród Waszych planów znajduje się debiut giełdowy. Na jakim jesteście
etapie, jeśli chodzi o ten proces?

Dążąc do wzmacniania naszej pozycji na arenie globalnego biznesu, planujemy zadebiutować na polskiej giełdzie, co jest wyrazem wiary w potencjał rynku, na którym działamy. Mogę zdradzić, że dyskusje i prace w tej sprawie ciągle trwają. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to zamierzamy zadebiutować na NewConnect w bieżącym roku.

8. Jakie są Wasze plany na najbliższe pięć lat?

Planów mamy sporo i nie starczyłoby nam czasu, aby wspomnieć o nich wszystkich. W dalszym ciągu chcemy prężnie się rozwijać, zwiększać swój potencjał i nawiązywać nowe współprace. Dodatkowo poza poruszonymi już wcześniej planami debiutu na polskiej giełdzie jesteśmy w trakcie prac związanych z budową naszej nowej siedziby w Krakowie. Mamy nadzieję, że za około 3-4 lata lata będziemy mogli z niej korzystać. Będzie to nowoczesny budynek biurowo-produkcyjno-laboratoryjny, który w znacznym stopniu ułatwi nam codzienną pracę.

9. Jakie rady dalibyście młodym przedsiębiorcom, którzy chcieliby wejść w branżę nowych technologii?

Wejście w branżę nowych technologii może być trudne, ale z odpowiednią strategią, zespołem i podejściem, młodzi przedsiębiorcy mają szansę na osiągnięcie w niej sukcesów. Tym, co mogę doradzić, po pierwsze jest gotowość do nauki: branża technologiczna zmienia się bardzo szybko, więc trzeba być otwartym na ciągłe uczenie się i adaptowanie do nowych trendów i technologii. Po drugie warto znaleźć współpracowników, którzy mają komplementarne umiejętności i kochają to, co robią. Po trzecie należy być cierpliwym: sukces w branży technologicznej wymaga czasu i wytrwałości. Nie należy zniechęcać się ewentualnymi niepowodzeniami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments