Plenti, lider polskiego rynku wynajmu elektroniki użytkowej, pozyskało 10 mln zł od partnerów w ramach programu PlentiPartners. Program pozwala przedsiębiorcom zarabiać na wynajmie smartfonów, laptopów, konsoli do gier i innych urządzeń na platformie Plenti.

Plenti to platforma, która umożliwia wynajem urządzeń w modelu subskrypcyjnym, na okres od tygodnia do 12 miesięcy, a w wybranych przypadkach – 24 miesięcy. Platforma oferuje dostęp do ponad 5,6 tys. urządzeń z takich kategorii jak konsole do gier i gogle VR, telefony komórkowe, komputery, kamery, czy drony.

W ubiegłym roku Plenti wprowadziło program PlentiPartners, który pozwala przedsiębiorcom zarabiać na wynajmie smartfonów, laptopów, konsoli do gier i innych urządzeń na platformie Plenti. Program jest przeznaczony dla aktywnych płatników podatku VAT. Po przystąpieniu do niego kupują oni – za pośrednictwem Plenti – urządzenia na wynajem. Następnie Plenti dzierżawi od nich elektronikę, która trafia do puli, dostępnej dla klientów platformy. W ramach umowy dzierżawy Plenti wypłaca partnerom stałe wynagrodzenie z tytułu czynszu.

W zależności od warunków współpracy z partnerem roczna marża wynosi od 12% do 15% wartości umowy. Przez cały okres dzierżawy sprzęt jest ubezpieczony i serwisowany przez Plenti. Platforma odpowiada także za wszystkie operacje związane z obsługą wynajmu. Po zakończeniu umowy Plenti odkupuje urządzenia od partnera.

Do programu PlentiPartners przystąpiło dotychczas ponad 120 przedsiębiorców, którzy wpłacili łącznie ponad 10 mln złotych. Największa wpłata od pojedynczego partnera to ponad 1 mln zł. Z kolei blisko 40 z nich po zawarciu pierwszej umowy zdecydowało się na zwiększenie swojego udziału w programie.

Po roku od oficjalnego uruchomienia programu PlentiPartners pozyskaliśmy od ponad 120 partnerów już ponad 10 mln zł. W dodatku rośnie liczba osób, które decydują się na podpisanie drugiej i kolejnej umowy. Ich powtarzalne zaangażowanie to najlepszy przejaw zaufania w nasz program, ale przede wszystkim w naszą znajomość potrzeb klientów. Wynajmujemy tylko te urządzenia, które cieszą się ich zainteresowaniem. W ten sposób możemy oferować partnerom stałe wynagrodzenie, wiedząc, że ich sprzęt będzie stale wynajmowany. Rynek wynajmu elektroniki jest wciąż na początku drogi i mamy nadzieję, że już wkrótce pozyskamy od partnerów kolejne 10 mln zł. – mówi Wojciech Rokosz, założyciel i CEO Plenti

Średni okres wynajmu elektroniki w Plenti wynosi 6 miesięcy, a użytkownicy zawierają 50% umów na 1 miesiąc lub krócej, przy czym 40% subskrypcji na tydzień jest przedłużanych. Najpopularniejsze kategorie urządzeń wynajmowanych w maju 2024 w Plenti to gaming i VR, smartfony i tablety oraz TV i audio, które odpowiadały odpowiednio za 34%, 13% i 12% wynajmów. Najpopularniejsze urządzenia to google VR: Meta Quest 3, Oculus Quest 2 i Sony PlayStation VR oraz konsola Sony PlayStation 5.

Plenti działa na polskim rynku od sześciu lat. Przez ten czas spółka pozyskała w rundach finansowania od inwestorów ponad 30 mln zł. W tym 23,5 mln zł w transakcji ogłoszonej w lutym 2023, której przewodził fundusz 4growth VC, przy udziale Montis Capital. Finansowanie zapewnił też NIF, aniołowie biznesu, w tym Piotr Biało (CFO i współzałożyciel Docplanner) i Kuba Filipowski (współzałożyciel Netguru) oraz dotychczasowi inwestorzy, którzy wspierają Plenti od rundy pre-seed, m.in. AIP Seed, twórcy grupy Blix oraz założyciele Allegro. W maju 2024 Plenti zostało wyróżnione przez Sifted jako jeden z 10. najszybciej rozwijających się startupów z Europy Środkowo-Wschodniej.

Od listopada 2023 Plenti współpracuje z BNP Paribas. Dzięki temu wybrane urządzenia, oprócz wynajmu na okres od 1 tygodnia do 12 miesięcy są dostępne także w opcji subskrypcji na 24 miesiące. Plenti oferuje również wynajem dla klientów biznesowych, jako alternatywę dla popularnego leasingu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments