Władze Astana Hub, największego międzynarodowego parku technologicznego w Azji Centralnej liczą, że w ciągu roku zachęcą do rozpoczęcia działalności w Kazachstanie około 100 spółek technologicznych z Europy. Większość z nich mają stanowić biznesy działające w Polsce. Technopark skupi się nie tylko na firmach polskich, ale również ukraińskich i białoruskich, które mają swoje biura na terenie Polski.

W dniach 17- 21 czerwca przedstawiciele Astana Hub pojawią się w Warszawie, Poznaniu i Krakowie na spotkaniach ze spółkami. Polska jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, w którym Astana Hub zdecydował się na aktywne działania. Dlaczego firmy IT mają zdecydować się na działalność w Kazachstanie?

Zgodnie z raportem PwC i KUKE, Kazachstan, obok Japonii i Malezji jest jednym z najciekawszych rynków dla polskich inwestycji w Azji. Kazachstan z roku na rok pnie się również w rankingach cyfrowej konkurencyjności – według ratingu IMD z 2023 zajmuje pozycję 34, lepszą od Polski (39).

Według rankingu ONZ, Kazachstan zajmuje 28 pozycję na świecie w sferze rozwoju egov i 8 w obszarze dostępu do państwowych usług online – Online Service Index. Tak duże postępy nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie atrakcyjny ekosystem IT, które udało się zbudować w tym kraju. Jednym z jego ważnych elementów jest Astana Hub.

Czym jest Astana Hub?

Astana Hub to największy międzynarodowy park technologiczny firm IT w Azji Centralnej, posiadający 14 regionalnych oddziałów. Tworzone są tu warunki do swobodnego rozwoju kazachstańskich i zagranicznych firm technologicznych.

Od czasu oficjalnego uruchomienia w 2018 r., Astana Hub stał się największym centrum innowacji w Azji Centralnej. W tym czasie łączny dochód firm IT, które stały się uczestnikami technoparku, wyniósł 2 miliardy USD. Wartość przyciągniętych inwestycji osiągnęła 586 milionów USD, a liczba utworzonych miejsc pracy przekroczyła 24 tysiące.

Do 3 czerwca br. Astana Hub wybrało 1478 firm technologicznych, w tym 403 zagraniczne. 50 z nich pochodzi z Europy i USA. Wśród rezydentów i partnerów znajdują się takie globalne marki technologiczne jak Google for Startups, Draper Univeristy, Epam Systems, Playrix, Netcracker, Presight, oraz Glovo.

Postanowiliśmy zacząć od Polski, ponieważ jest ona dla nas interesująca w wielu kluczowych obszarach. W szczególności są to outsourcing IT, fintech, gaming i firmy SaaS oferujące produkty IT na rynek B2B. Ponadto na polskim rynku obecna jest znaczna liczba firm z Ukrainy i Białorusi. One także są obiektem naszego zainteresowania. Mieszkańcy Europy Centralnej lepiej rozumieją mentalność i realia Kazachstanu niż Europejczycy z Europy Zachodniej. Poza tym Polska jest największym krajem w regionie. Spodziewamy się, że większość firm z Europy, które zdecydują się na pracę w Kazachstanie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, będzie pochodzić z Polski. Łącznie szacujemy, że w tym czasie przyciągniemy około 100 firm z Unii Europejskiej. – podkreśla Magzhan Madiyev, prezes Astana Hub.

Magzhan Madiyev, prezes Astana Hub

Dlaczego firmy wybierają Kazachstan i Astana Hub?

  • Specjalny system podatkowy. Spółki zarejestrowane w Astana Hub nie płacą prawie żadnych podatków, oprócz 5% podatku od dywidendy i podatku dochodowego zagranicznych pracowników. Podatek od osób prawnych wynosi 0%! Nie obowiązuje również VAT, składka na ubezpieczenie społeczne.
  • Talenty IT. Rząd prowadzi specjalny program promujący prywatne szkoły informatyczne poprzez dostarczanie voucherów informatycznych, umożliwiających osobom fizycznym naukę nowych zawodów w preferowanych szkołach programowania. Tylko dzięki inicjatywie Tech Orda prowadzonej przez Astana Hub co roku na rynek trafia 3 tys. specjalistów IT.

Kazachstan szczyci się wykwalifikowanymi specjalistami IT. W kwietniu Batyr Sardarbekov zdobył złoty medal w finale międzynarodowych zawodów ICPC (akademicki mundial w programowaniu zespołowym). Jesienią finał tych zawodów odbędzie się właśnie w Astanie.

  • Nowoczesna Infrastruktura. 20 tysięcy metrów kwadratowych, z których można korzystać po atrakcyjnych cenach. To nie tylko biura, ale także miejsca spotkań, burz mózgów i budowania zespołów.
  • Wsparcie wizowe. Pracownicy firm zarejestrowanych w Astana Hub korzystają z uproszczonych procedur wizowych i kompleksowej pomocy w relokacji, od rejestracji po wybór mieszkania.

W dniach 17 – 21 czerwca Astana Hub, wiodący technologiczny hub w Kazachstanie, odwiedzi kilka miast w Polsce: Warszawę, Kraków i Poznań. Celem tej wizyty jest zorganizowanie zarówno grupowych, jak i indywidualnych spotkań z polskimi i międzynarodowymi firmami. Naszym celem jest wzmocnienie współpracy z Polską i innymi krajami w celu stworzenia korzystnych warunków dla rozwoju innowacyjnych technologii i przyciągania inwestycji do Azji Centralnej. Ten region, w szczególności Kazachstan, jest atrakcyjnym rynkiem dla wprowadzania nowych rozwiązań technologicznych.

Oprócz preferencji podatkowych, Astana Hub oferuje szereg unikalnych możliwości biznesowych: uproszczony system wizowy dla zagranicznych specjalistów i przedsiębiorców, światowej klasy programy edukacyjne i akceleracyjne, możliwość wyboru odpowiedniej jurysdykcji do prowadzenia biznesu oraz dostęp do rozległych sieci biznesowych i kadr. – zaznacza Magzhan Madiyev.

Spotkania Astana Hub w Polsce będą organizowane w formule meet-upów w Warszawie, Krakowie i Poznaniu. Jest również możliwość umówienia się na spotkanie indywidualne poprzez wcześniejsze zgłoszenie.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments