Operatorzy telekomunikacyjni od dłuższego czasu dążą do zwiększenia gęstości istniejącej sieci w Polsce. CPPC wyznaczyło 152 obszary inwestycyjne w ramach Funduszu Europejskiego na Rzecz Cyfrowego Rozwoju (FERC) oraz 250 obszarów w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Jednakże istnieją liczne przeszkody prawne, które utrudniają działalność firm z tego sektora w Polsce.

Nakłady na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej stale rosną i według analizy przeprowadzonej przez firmę PMR w ubiegłym roku sięgnęły prawie 12 miliardów złotych. Terminy konkursów FERC i KPO na budowę sieci wielokrotnie były przekładane. Operatorzy mieli jednak ograniczony czas na składanie wniosków. W puli środków znajduje się ponad 2,9 miliarda złotych z FERC i 4,2 miliarda złotych z KPO. Maksymalny poziom dofinansowania w jednym projekcie może wynieść niemal 80 proc.

Kluczowe dla rozwoju branży telekomunikacyjnej są inwestycje infrastrukturalne mające na celu zwiększenie gęstości sieci oraz poprawę jej jakości. Konieczne jest podniesienie parametrów oraz eliminacja białych plam na mapie Polski. Jednakże, przygotowania operatorów do wdrożenia sieci 5G oraz inwestycje w sieci światłowodowe wiążą się z większymi kosztami budowy. Pomimo długotrwałych starań, brak jest odpowiednich rozwiązań technicznych, merytorycznych i prawnych w Polsce. Choć mamy wsparcie unijne, to tylko niewielka część białych plam została pokryta, a rygorystyczne konkursy nie przyspieszają procesu ich eliminacji. stwierdził Dariusz Płatek, Prezes SABER.

Rozbudowa infrastruktury telekomunikacyjnej nadal pozostaje wyzwaniem dla operatorów, wynikającym z przeszkód prawnych, takich jak uzyskanie prawnych tytułów do nieruchomości na obszarach planowanych inwestycji. Dodatkowo, gminy
często wprowadzają bezpośrednie i pośrednie bariery w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Kwestie lokalizacji są kluczowe dla rozwoju tego biznesu. Aktualnie prowadzi to do znacznych kontrowersji, zarówno w urzędach, jak i w samym Ministerstwie Cyfryzacji, które ogłaszało konkursy. Trwa dyskusja z operatorami i przedsiębiorcami, którzy domagają się zmian, które od dawna nie następują. Nasze propozycje na poprawę sytuacji nie znajdują odzwierciedlenia w dokumentach i rzeczywistości. skomentował Płatek.

Dostęp do sieci szerokopasmowych jest kluczowy dla budowy społeczeństwa informacyjnego i nowoczesnej, szybko rozwijającej się polskiej gospodarki. Obecnie trwają prace nad implementacją kilku unijnych regulacji dotyczących cyfryzacji.
Jedną z nich jest unijny Akt o usługach cyfrowych oraz program „Droga ku cyfrowej dekadzie”. Ostatecznie, osiągnięcie celów strategicznych dla Polski oraz korzyści
dla obywateli i przedsiębiorców zależeć będzie od determinacji regulatora we wdrażaniu tych przepisów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments