Szymon Korzekwa, prezes BrainScan

Szymon Korzekwa, prezes BrainScan, w rozmowie z ISBtech o planach giełdowych i rozwojowych firmy która opracowała system oparty na sztucznej inteligencji do analizy badań z tomografii komputerowej głowy.

Czym dokładnie zajmuje się spółka?

BrainScan opracowała system oparty na sztucznej inteligencji do analizy badań z tomografii komputerowej głowy, którego celem jest wsparcie lekarza poprzez automatyczne wykrywanie zmian patologicznych mózgu. Spółka zgromadziła unikalny w skali świata zbiór badań obrazowych tomografii komputerowej (TK), liczący 250 tys, badań TK głowy wraz dołączonymi do nich opisami lekarzy radiologów (ok. 12.5 mln skanów). Zebrane badania są zróżnicowane pod kątem cech osobniczych i pochodzą z 21 różnych modeli tomografów, co pozwala na zbudowanie modelu AI o wysokich metrykach skuteczności.

Obecnie system BrainScan CT jest wstanie wykryć 30 najczęściej występujących patologii mózgu. System dostarcza lekarzowi wynik analizy w przeciągu 3 min, co prowadzi do skrócenia czasu transferu pacjentów ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego na odpowiednie oddziały. Ma to kluczowe znaczenie, umożliwiając efektywny triaż pacjentów i niemal natychmiastowe reagowanie w pilnych przypadkach. System może również wspierać pracę mniej doświadczonych lekarzy, być drugą parą oczu w trakcie długich dyżurów oraz przyczynia się do zmniejszenia ryzyka pominięcia patologii przez lekarzy, a wszystko to przynosi znaczne korzyści zarówno dla zdrowia pacjenta jak i ekonomiczne dla placówki.

System zwiększa efektywność pracy radiologów poprzez przyspieszenie procesu diagnostycznego oraz skupieniu uwagi na ciężkich przypadkach, co prowadzi do oszczędności czasu i lepszego wykorzystania zasobów ludzkich. Istotne jest również zmniejszenie czasu oczekiwania przez pacjentów w poczekalniach SOR oraz, w długoterminowej perspektywie, obniżone koszty rehabilitacji dzięki szybszemu rozpoczęciu leczenia.

Jakie są cele biznesowe BrainScan?

Mamy ściśle sprecyzowane plany rozwoju. Od strony technologicznej planujemy przede wszystkim stale zwiększać liczbę patologii wykrywanych przez nasz system przez rozwój naszej bazy danych. W przyszłości planujemy również wzbogacić nasz system o nowe funkcjonalności: badania z kontrastem oraz tomografię komputerowa naczyń krwionośnych.

Natomiast od strony biznesowej, zamierzamy kontynuować wdrożenia i sprzedaż naszego systemu BrainScan CT (spółka posiada certyfikację CE MDR) w kolejnych krajach. Planujemy także rozpocząć proces certyfikacji FDA, a po uzyskaniu certyfikacji rozpocząć pierwsze testy i wdrożenia w USA. Warto podkreślić, że globalnie rocznie przeprowadza się 360 milionów badań obrazowych metodą tomografii komputerowej, z czego około 70% dotyczy badania mózgu (czyli około 252 miliony). Te liczby obrazują ogromny potencjał rynku, na którym działamy i obecnie występujące ogromne zapotrzebowanie na tego typu rozwiązania.

Dodatkowo, należy wspomnieć, że nasze rozwiązanie BrainScan CT zostało już wielokrotnie docenione przez ekspertów na całym świecie, co potwierdzają otrzymane nagrody, takie jak Złoty Medal Radiological Society of North America w Chicago oraz drugie miejsce w konkursie AI Theater European Society of Radiology w Wiedniu.

Ile środków pozyskaliście?

W latach 2018-2023, łączna kwota pozyskanych od naszych inwestorów środków wyniosła 9 mln zł, w tym ok. 5,9 mln zł w ofercie publicznej akcji w 2023 r. Część z nich przeznaczona została jako wkład własny w ramach grantów o wartości 7,2 mln zł. Otrzymane finansowanie pozwoliło nam na zbudowanie gotowego rozwiązania, które obecnie wykorzystywane jest w ponad 20 centrach medycznych w Polsce oraz w zagranicznych ośrodkach, w tym m.in. w Niemczech, Indiach czy też w Maroko.

Na co planujecie pozyskać środki?

Ze względu na udaną, ubiegłoroczną emisję akcji, oczekiwany przez nas debiut na NewConnect w połowie maja, nie był bezpośrednio poprzedzony kolejną rundą finansowania. Obecnie jesteśmy na etapie, na którym produkt jest już dostępny dla klientów i udało się nawiązać relacje biznesowe na całym świecie. Współpracujemy już z wieloma klientami, jesteśmy dostępni na ogólnoświatowych marketplace’ach i intensywnie pracujemy nad pozyskaniem kolejnych umów wdrożeniowych.

Obecnie wiele relacji ma charakter barteru, w którym BrainScan pozyskuje dane – przyczyniające się bezpośrednio do dalszego ulepszania naszych algorytmów oraz produktu. Emisja pozwoliła między innymi na sfinansowanie koniecznych certyfikacji, wkładu własnego publicznych grantów, rozwinięcie produktu oraz nakłady na rozwój i sprzedaż na rynkach zagranicznych. Wszystko to pozwala nam wychodzić z gotowym produktem na światowe rynki.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments