W dniu 29 marca 2024 r. Związek Banków Polskich podpisał umowę o współpracy z DataWalk, dzięki której wykorzystując system DataWalk S.A., polski sektor bankowy zyskuje nowe narzędzia w walce z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. To także znaczące wzmocnienie działań FinCERT.pl – Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa ZBP na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa, w tym cyberbezpieczeństwa instytucji finansowych i ich klientów. 

Dla Związku Banków Polskich, który zrzesza 106 banków komercyjnych, oddziały instytucji finansowych i banki spółdzielcze, obejmujących ponad 95% wartości aktywów sektora bankowego w Polsce, partnerstwo z firmą DataWalk S.A. nabiera szczególnego znaczenia. Ta współpraca umożliwia ZBP dołączenie do grona światowych liderów, inwestujących w innowacyjną platformę opartą na grafowych technologiach i sztucznej inteligencji. Dzięki temu ZBP wzmacnia swoje możliwości w zakresie identyfikacji nadużyć finansowych oraz przeciwdziałania wykorzystywania sektora bankowego do popełniania przestępstw na szkodę banków i ich klientów.

Bardzo się cieszę, że do kluczowych analiz, w tym związanych z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz wykrywaniem i przeciwdziałaniem przestępczości będziemy wykorzystywać najlepszą na świecie, polską technologię. W obecnych czasach sektor bankowy nie może sobie pozwolić na luki w identyfikacji nadużyć, omijanie sankcji czy umożliwianie prania pieniędzy przez przedstawicieli obcych mocarstw lub organizacji terrorystycznych. Tego typu inwestycje bezpośrednio przekładają się na polityczne i ekonomiczne bezpieczeństwo naszego państwa i wzmacnia naszą reputację – instytucji finansowych, które chcąc być wolne od brudnych pieniędzy. – powiedział Tadeusz Białek Prezes ZBP.

To dla mnie ważne, że Związek Banków Polskich dołączył do grona instytucji wykorzystujących możliwości platformy DataWalk. Jesteśmy polską firmą i wszystko, co robimy dla globalnego bezpieczeństwa, chcemy, żeby było wykorzystywane także tutaj, w Polsce. Podczas prowadzonych rozmów z ZBP, Pan Prezes Tadeusz Białek podkreślił, jak istotny jest w sektorze bankowym obszar bezpieczeństwa, w którym banki nie konkurują ze sobą, ale ściśle współpracują. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że właśnie w tym obszarze wspieramy polskie organy administracji rządowej, banki i inne instytucje finansowe, to jest ważna część naszej misji. – powiedział Paweł Wieczyński, prezes zarządu DataWalk S.A.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments