We współczesnym świecie biznesu, gdzie innowacje definiują rozwój i rynkową pozycję przedsiębiorstwa, współpraca korporacji ze startupami staje się kluczowym aspektem ich strategii. Coraz więcej dużych organizacji otwiera się na innowacje, co pokazuje kolejna odsłona Huge Innovators’ Map.

Opracowana przez zespół Huge Thing i PFR Ventures mapa, ukazuje korporacje otwarte na współpracę ze startupami, a także preferowane przez nie formy kooperacji oraz oczekiwany poziom dojrzałości wspieranych projektów. Trzecia edycja mapy, ukazuje nie tylko nowe podmioty takie jak Rossmann czy Novartis, ale też większą elastyczność firm, które w większości przypadków dopuszczają kilka modeli współpracy ze startupami.

Jesteście za wcześnie… Szukamy startupów w innym obszarze… Dobrze nam się z Wami rozmawia, ale działamy z innowacjami w innym modelu… Prawdopodobnie większość startupów dążących do współpracy z korporacjami, chociaż raz usłyszała jedno z tych zdań. Nic dziwnego. Większość dużych organizacji ma bardzo jasne sprecyzowane obszary oraz modele kooperacji z innowacjami, a także poziom dojrzałości startupu i opracowywanego przez nich rozwiązania. Właśnie te potrzeby i oczekiwania korporacji, na swojej Huge Innovators’ Map zebrał zespół Huge Thing, przy wsparciu PFR Ventures. To już trzecia edycja naszej mapy korporacji otwartych na współpracę ze startupami. Głównym jej celem, jest ułatwienie founderom przygotowanie się do kooperacji z dużymi organizacjami, poprzez jasne sprecyzowanie ich oczekiwań i możliwości. Zaprezentowaliśmy zebrane informacje dotyczące preferowanego, przez korporacje, stopnia dojrzałości startupu, jak np. prototyp, MVP czy gotowy produkt, a także możliwą formę współpracy, do których zaliczają się m.in. inwestycje CVC, M&A, wdrożenia czy współpraca biznesowa. – komentuje Monika Synoradzka, CEO Huge Thing.

Jedną z najpopularniejszych globalnie form współpracy korporacji z innowacyjnymi spółkami, są inwestycje kapitałowe realizowane bezpośrednio przez te podmiotu lub przy wykorzystaniu wehikułów CVC. Ich celem jest nie tylko przekazanie środków na dalszy rozwój startupu, ale często także wdrożenie i wykorzystanie ich technologi w swojej działalności. Kojarzycie markę H&M? Jest ona idealnym przykładem tego rodzaju działania. Inwestując w 2018 roku 20 milionów dolarów w startup Klarna, szwedzka korporacja nie tylko liczyła na zysk finansowy, ale również planowała wdrożyć w swoich sklepach technologię Klarny umożliwiającą klientom zakupy z opcją płatności odroczonych, znanej jako Buy Now, Pay Later.

Inwestycje kapitałowe, to tylko jedna z form współpracy pomiędzy startupami i korporacjami. Szczególnie w 2023 roku, gdy rynek inwestycji CVC zdecydowanie zwolnił, co pokazuje raport Silicon Valley Bank ,,State of Corporate Venture Capital”, na popularności zyskały wszelkie inne możliwe formy kooperacji startupów z korporacjami.

Jako Huge Thing od wielu lat współpracujemy z korporacjami w obszarze zarządzania innowacjami zarówno w obszarze strategii innowacji, jak i usprawniania procesów związanych z ich pozyskaniem. Dzięki temu obserwujemy z bliska wyzwania po obu stronach — zarówno wśród dużych organizacji, jak i startupów. Jednocześnie widzimy też, jak ta otwartość korporacji na współpracę ze startupami się zmienia, co jest bardzo dobrym sygnałem na rynku. Pierwsza edycja naszej mapy ukazywała 18 korporacji. Aktualnie jest ich 29. Co jeszcze ważniejsze, organizacje coraz częściej dopuszczają wiele form współpracy i nie zamykają się na kooperację tylko z firmami mającymi gotowy produkt. – dodaje Monika Synoradzka.

Trzecią edycję Huge Innovators’ Map opracowaną przez zespoły Huge Thing i PFR Ventures można bezpłatnie pobrać na stronie internetowej www.hugething.vc

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments