Wśród starzejących się społeczeństw zachodniej Europy rośnie przepaść pomiędzy zapotrzebowaniem na opiekę zdrowotną, a dostępnością personelu i niezbędnych zasobów. Realne potrzeby tworzą dla młodych firm konkretne możliwości rozwoju, które wspiera OVHcloud w ramach „Startup Program”.

Sektor zdrowia generuje dla aspirujących, umiejących identyfikować nisze firm, całe spektrum możliwości. Od potrzeb związanych z telemedycyną, medycyną personalizowaną (medycyną precyzyjną), przez elektronikę noszoną (wearable technology), po systemy elektronicznej dokumentacji pacjentów. Koło zamachowe, jakie tworzą przełomowe przedsięwzięcia nad Wisłą, najlepiej obrazują kolejne edycje Raportu „Top Disruptors in Healthcare”, którego celem jest wspieranie współpracy pomiędzy startupami a inwestorami oraz innymi klientami końcowymi, jak placówki medyczne, partnerzy oraz pacjenci. W ubiegłorocznej, trzeciej edycji Raportu swój profil i osiągnięcia zaprezentowały aż 144 startupy.

Raport Deloitte przewiduje, że branża MedTech będzie rosła w tempie 5,6% rocznie, by osiągnąć poziom 595 mld USD w 2024 r. Wiodącymi segmentami w tym sektorze są: kardiologia; diagnostyka in vitro; diagnostyka obrazowa; ortopedia; okulistyka. Inne znaczące technologie w branży MedTech obejmują: AI, robotykę, blockchain i wirtualną rzeczywistość oraz rosnący rynek mHealth. Wzrost mobilnych aplikacji medycznych do 2025 roku ma przekroczyć 300 miliardów dolarów (Statista, maj 2023).

– Będziemy się badać więcej zdalnie, a rola AI w automatyzacji procesów formalnych i diagnostycznych będzie coraz większa. Większą uwagę będziemy przywiązywać do pomiarów parametrów fizjologicznych w czasie rzeczywistym, by szybciej wykrywać potencjalne schorzenia układu oddechowego, krążenia, cukrzycę, stres czy zaburzenia psychiczne. Przyszłość sektora MedTech musi być skorelowana z odciążaniem służby zdrowia i jej pracowników oraz położeniem większego nacisku na edukację społeczeństwa i wczesną diagnostykę poprzez badania przesiewowe zamiast leczenia, którego koszt, w cyklu życia pacjenta, potrafi być nawet setki razy droższy. – zauważa Maciej Wysocki, CEO BioCam.

Urzeczywistniając śmiałe wizje, startupy stawiają na cloud, ponieważ chmura obliczeniowa eliminuje wiele barier wejścia już na starcie. Startup działający na infrastrukturze chmury zyskuje dostęp do tych samych usług i możliwości, co potężni rynkowi gracze. Pozwala to konkurować na równych warunkach, szybko wprowadzać innowacje i wdrażać produkty na rynek.

Chmura obniża wiele barier wejścia, między innymi poprzez uproszczenie procesu skalowania produktów medycznych typu SaaS. Dzięki elastyczności chmury w dostosowywaniu pojemności przechowywania danych firmy mogą łatwo zarządzać zasobami w zależności od bieżących potrzeb, niezależnie od tempa wzrostu. To ułatwienie w adaptacji przestrzeni danych znacząco redukuje jedno z licznych wyzwań związanych ze skalowaniem biznesu, a barier jest wiele. – zauważa Natalia Szczucka, CEO & Co-Founder play.air.

Cyfrowi twórcy mają olbrzymie pole do popisu, zaś innowacyjne aplikacje potrzebują bezpiecznej, elastycznej i skalowalnej przestrzeni, by być dopracowane choćby do poziomu MVP, czyli publicznie testowanej wersji beta. Projekty trzeba przecież gdzieś rozwijać, a dane agregować i przetwarzać, stąd naturalna wydaje się tu infrastruktura chmurowa. – mówi Cezary Skarżyński, Startup Program Manager CEE w OVHcloud.

Wybór platformy technicznej jest czasochłonną operacją, która wymaga doświadczenia oraz kompetencji. Warto myśleć długoterminowo i wybrać dostawcę, który przyspieszy rozwój biznesu. OVHcloud wspiera innowacyjne rozwiązania wraz z poszanowaniem transparentności i zgodnie z zasadami suwerenności, dostępności, odwracalności i poufności danych. W sektorze ochrony zdrowia firma spełnia m.in. wymagania certyfikatu HDS.

OVHcloud wspiera młode firmy medyczne w ramach „Startup Program” zapewniając środki pod budowę cyfrowych rozwiązań, pomoc techniczną i wspólną promocję wypracowanych rozwiązań. Do programu startupowego OVHcloud dołączyły ostatnio cztery firmy, które zwyciężyły w konkursie Mother and Child Startup Challenge, organizowanego m.in. przez Instytut Matki i Dziecka:

• Clebre zajmuje się leczeniem zaburzeń snu i oddychania. Firma stworzyła czujnik przyklejany na szyję, który na bieżąco monitoruje postę­py, aby dostosować terapię do indywidualnych potrzeb pacjenta.

• TruScreen Cervical Cancer Screening stworzyła urządzenie przesiewowe, które za pomocą potwierdzonej klinicz­nie metody optyczno-elektrycznej, natychmiastowo wykrywa obecność tkanki przedrakowej i rakowej w szyjce macicy.

OVHcloud zapewniła również nagrody dodatkowe dla:

• DNA ERA, biotechnologiczna fir­ma specjalizująca się w analizie ge­netycznej DNA. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu i ekspertom oferuje szybkie i poufne wyni­ki cyfrowe, umożliwiając klientom odkrywanie swoich genetycznych pre­dyspozycji na drodze do zdrowszego życia.

• CliniNote wykorzystuje algorytmy oparte o AI i NLP, poprzez które umożliwia zbieranie precyzyjnych da­nych medycznych na temat pacjentów. Ułatwia le­karzom i personelowi medycznemu tworzenie notatek me­dycznych w procesie diagnostyki i leczenia pacjentów.

Dziś rzadko można spotkać startup, który nie jest natywny dla chmury. Młode firmy powstają w chmurze, by tam budować swoje rozwiązania, skalować je i udostępniać. To atuty, które mogą zaważyć na ich konkurencyjności w nawiązywaniu tak ważnych partnerstw. Dzięki chmurze młode firmy mogą adresować potrzeby rynkowe, dopasowywać się do branży i oferować błyskawiczne wdrożenie. – podsumowuje Cezary Skarżyński, CEE Startup Program Manager w OVHcloud.

OVHcloud Startup Program działa od 2015 roku i współpracuje z globalnym ekosystemem startupów, dając im możliwość tworzenia produktów i rozwiązań w chmurze. Firma oferuje bezpłatne kredyty chmurowe, konsultacje techniczne oraz pomoc w uzyskaniu dostępu do finansowania i nowych klientów.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments