Zapowiedzi nowych platform skoncentrowanych na przetwarzaniu i zarządzaniu danymi oraz rosnące zainteresowanie architekturą wielochmurową, wsparte przez interfejsy programowania aplikacji (API) i rozwijającą się sztuczną inteligencję (AI), zwiastują znaczącą transformację w przyszłości aplikacji. Rozwój w tej dziedzinie obiecuje nie tylko zwiększoną ochronę i wydajność działania aplikacji, ale również całkowicie nowe doświadczenia użytkownika, ulepszane przez zaawansowane modele przetwarzania języka naturalnego (NLP) – przekonuje Mariusz Sawczuk, Senior Solutions Engineer F5 w Polsce.

Przedsiębiorstwa na całym świecie coraz częściej przyjmują strategię wielochmurową, aby zminimalizować ryzyko uzależnienia od pojedynczego dostawcy (vendor lock-in) oraz aby wykorzystać najlepsze dostępne rozwiązania, zwiększając przy tym elastyczność swoich operacji IT. Przewidywany wzrost wartości rynku zarządzania wieloma chmurami (z około 8,29 mld USD w 2023 r. do około 75,55 mld USD w 2032 r.1) świadczy o dynamicznym rozwoju tego sektora oraz potrzebie lepszej integracji usług chmurowych, zarządzania tożsamością i zgodnością, a także efektywnego zarządzania infrastrukturą i zasobami rozproszonymi w środowisku wielochmurowym.

Jednocześnie, AI i NLP otwierają nowe horyzonty w interakcjach między ludźmi a aplikacjami, umożliwiając tworzenie intuicyjnych i dynamicznych interfejsów użytkownika. Asystenci wyposażeni w zaawansowane funkcje NLP mogą oferować użytkownikom możliwość formułowania pytań w naturalnym języku i otrzymywania niemal natychmiastowych odpowiedzi, co pozwala na bardziej efektywną pracę z danymi i szybsze wdrażanie rozwiązań. Taka interakcja nie tylko ułatwia dostęp do informacji, ale także znacząco poprawia doświadczenie konsumenta, czyniąc technologię bardziej przystępną i zrozumiałą dla szerszego grona odbiorców.

Przełom w integracji i ochronie aplikacji

W tym kontekście, wraz z ogłoszoną niedawno platformą danych, F5 AI Data Fabric, firma dąży do przyspieszenia integracji AI w swojej ofercie, wychodząc naprzeciw wyzwaniom, jakie niesie ze sobą ta technologia.

F5 AI Data Fabric to kompleksowy zbiór usług przeznaczony do przetwarzania danych pochodzących z produktów firmy, dzięki któremu możliwe jest tworzenie raportów i analiz, a także szkolenie i wdrażanie modeli uczenia maszynowego (ML). Dzięki możliwości agregacji danych z różnych źródeł, w tym F5 Distributed Cloud Services, NGINX oraz BIG-IP, platforma umożliwia organizacjom konsolidację, wizualizację i analizę danych operacyjnych z różnych produktów i usług F5 w jedną platformę poprzez Distributed Cloud Console. Dzięki temu organizacje mogą nie tylko efektywniej wykorzystywać AI w ochronie aplikacji i API, lecz także zapewnić ich sprawniejszą i bardziej intuicyjną obsługę.

W F5 skupiamy się na wykorzystaniu AI do przekształcania doświadczeń naszych klientów, oferując innowacyjne rozwiązania, które zwiększają ich bezpieczeństwo i efektywność. Jeszcze w tym roku chcemy wprowadzić asystenta AI, opartego na technologii F5 AI Data Fabric, który będzie w stanie udzielić rekomendacji w podejmowaniu decyzji. Jesteśmy również pełni optymizmu co do roli AI w zwiększeniu bezpieczeństwa naszych klientów. Obecnie pracujemy nad rozwiązaniami, które poprawią dokładność wykrywania zagrożeń, opierając się na bogatym zbiorze danych z naszej globalnej sieci. AI otwiera przed nami całkowicie nowe możliwości, których niecierpliwie wypatrujemy. – podkreśla Mariusz Sawczuk, Senior Solutions Engineer F5 w Polsce. 

Dodatkowo – poprzez ekosystem AI – platforma czyni technologie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji bardziej dostępnymi dla zespołów deweloperskich, umożliwiając szybszą integrację AI w produkty. Platforma adresuje również wyzwania związane z trenowaniem modeli uczenia maszynowego, automatyzując etykietowanie danych i optymalizując proces treningowy, co znacznie skraca czas potrzebny na implementację rozwiązań z tygodni do jedynie kilku minut.

Przyszłość aplikacji w epoce wielochmurowości i sztucznej inteligencji

Połączenie tych dwóch trendów – wielochmurowości i AI – rysuje przyszłość aplikacji, gdzie zaawansowana analiza danych i ochrona spotykają się z intuicyjnością i dostępnością, otwierając nowe możliwości dla organizacji w zakresie zarządzania i ochrony ich cyfrowych zasobów.

F5, mając dostęp do danych z niemal połowy światowych aplikacji, stawia na wykorzystanie AI do dostarczania lepszego bezpieczeństwa aplikacji i interfejsów API – szybciej i taniej. Platforma F5 AI Data Fabric może zmienić sposób, w jaki podejmujemy wyzwania związane z bezpieczeństwem i optymalizacją aplikacji, jest to więc niezwykle obiecujący krok naprzód w realizacji tej wizji.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments