Signal Capital Partners, brytyjska firma zarządzająca miliardowymi aktywami prywatnymi, koncentrująca się na europejskich inwestycjach korporacyjnych i inwestycjach w nieruchomości w tzw. sytuacjach szczególnych (eng. special situations investments), wraz z Griffin Capital Partners, największym prywatnym inwestorem oraz firmą zarządzającą aktywami na rynkach private equity i nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej, oraz Echo Investment S.A, największym polskim deweloperem, po uzyskaniu zgody organu antymonopolowego wystartują z nową platformą prywatnych akademików.

Celem nowego joint venture jest budowa w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat portfela inwestycji dysponujących 5000 łóżek w prywatnych, nowoczesnych i energooszczędnych akademikach w najważniejszych miastach akademickich w Polsce. 70% udziałów w platformie obejmą Signal Capital, jako większościowy udziałowiec, wraz z Griffin Capital Partners, natomiast pozostałe 30% udziałów będzie należeć do Echo Investment. Griffin Capital Partners będzie pełnić dodatkowo funkcję investment managera i asset managera, a Echo Investment – dewelopera przedsięwzięcia.

Colman McCarthy, partner ds. inwestycji w nieruchomości w Signal Capital, uważa, że dynamicznie rozwijający się polski rynek PBSA (ang. purpose built student accommodation) stanowi atrakcyjną okazję dla inwestora dysponującego wysoką płynnością do stworzenia nowej platformy w tym sektorze ze wsparciem doświadczonych, lokalnych parterów jakimi są Griffin Capital Partners i Echo Investment. – Sektor PBSA uzyskał już ugruntowaną pozycję na polskim rynku nieruchomości, jednak ta klasa aktywów nadal cechuje się dużym potencjałem do dalszego wzrostu dzięki atrakcyjnej ekonomice tego typu przedsięwzięć, wysokiemu wskaźnikowi obłożenia oraz niskiej wrażliwości na niekorzystne zjawiska makroekonomiczne. Od strony popytowej polski rynek studencki należy do jednego z największych w Europie.

Tworzy go ponad 1,2 mln studentów, z których ponad 100 000 to studenci zagraniczni. Stanowią oni najszybciej rozwijającą się grupę, dla której studia w Polsce stanowią szansę uzyskania uznawanych na całym świecie kwalifikacji, a koszty, jakie muszą w związku z tym ponieść są nieporównywalnie niższe, niż w ich krajach ojczystych. Istniejące akademiki przy uczelniach publicznych często nie spełniają oczekiwań studentów, ponieważ budynki, w których się mieszczą, są przestarzałe i nie mają wielu udogodnień, które są już standardem w PBSA. Obserwujemy ogromny niedobór nowoczesnych prywatnych akademików, a w obecnie istniejących prywatnych domach studenckich może znaleźć zakwaterowanie zaledwie 1,6% studentów studiów stacjonarnych, czyli 5 –10 razy mniej niż w miastach Europy Zachodniej. To tworzy dobry grunt pod szybki rozwój naszej nowej platformy – komentuje Colman McCarthy.

Mamy bogate i udokumentowane doświadczenie w tworzeniu, rozwijaniu i zarządzaniu wiodącymi graczami na rynku PRS (Resi4Rent z około 10 000 zabezpieczonych i już ponad 4 000 dostępnych lokali oraz Life Spot z co najmniej 5 000 docelowych i ponad 1 500 dostępnych lokali), a także na polskim rynku PBSA. W 2014 r. założyliśmy Student Depot, a następnie rozwinęliśmy i zarządzaliśmy tą platformą, stając się wiodącym graczem na rynku z prawie 4 200 łóżkami w eksploatacji i kolejnym 1 000 łóżek w budowie. Początkowo współpracowaliśmy z Oaktree Capital Management, a następnie kontynuowaliśmy rozwój działalności z Kajima Europe, aż do 2023, kiedy to wyszliśmy z tej inwestycji. Mocno wierzymy w sektor mieszkaniowy i jesteśmy przekonani, że przed nim jeszcze wiele lat stabilnego wzrostu. Naszą ambicją jest ponowne wykreowanie wiodącej na polskim rynku platformy PBSA. Jesteśmy przekonani, że Signal Capital to odpowiedni partner, który podziela naszą wizję szybkiego i konsekwentnego wykorzystania niedostatecznej podaży na rynku PBSA. Echo Investment to z kolei najlepszy polski deweloper, który oferuje najwyższej jakości, zrównoważone lokale w budynkach zlokalizowanych w tętniących życiem centrach miast, a także świadczy kompleksowe usługi odpowiadające na potrzeby studentów. – mówi Nebil Senman, współwłaściciel i partner zarządzający w Griffin Capital Partners.

Prywatne akademiki w Polsce to klasa aktywów instytucjonalnych, która rozwijała się wolniej niż w innych krajach europejskich. Obecnie 9 głównych usługodawców dysponuje zaledwie 12 700 miejsc noclegowych w całym kraju, co odzwierciedla ogromny niedobór lokali dla studentów. Ponadto postępujące umiędzynarodowienie polskich uczelni powiększa lukę między popytem a podażą ze strony rynku PBSA.

Nasza działalność w sektorze mieszkaniowym wciąż się rozwija. Dzięki przejęciu Archicom w segmencie mieszkań na sprzedaż Grupa Echo Investment stała się jednym z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce. Dzięki Resi4Rent, gdzie posiadamy 30% udziałów wraz z większościowym udziałowcem Pimco i Griffin Capital Partners, jesteśmy również jednym z liderów rynku w segmencie PRS. Teraz mamy przyjemność ogłosić, że zgodnie z założeniami z III kwartału 2023 r., wkraczamy do segmentu akademików zarówno jako współinwestor, jak i deweloper, z ambicją stworzenia, wraz z naszymi partnerami, wiodącego i zrównoważonego gracza na tym rynku. Bazując na doświadczeniu zdobytym podczas rozwoju platformy Resi4Rent, Echo Investment wniesie do przedsięwzięcia wewnętrzne kompetencje budowlane i deweloperskie w zakresie dostarczania komfortowych przestrzeni mieszkalnych. Naszym celem jest stworzenie co najmniej 5 000 miejsc dla studentów w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat. Pierwsze z nich mają powstać w Warszawie i Krakowie i, zgodnie z założonym planem, zostaną udostępnione we wrześniu 2025 roku. Te lokalizacje zostały już zabezpieczone, a my zidentyfikowaliśmy kolejne, które obecnie szczegółowo analizujemy. Dotyczą one między innymi lokalizacji w innych kluczowych ośrodkach akademickich, takich jak Wrocław, Trójmiasto czy Poznań. Będziemy traktować priorytetowo projekty wyróżniające się dostępnością, najwyższą jakością i zrównoważonym charakterem, a także bliskością uczelni. – dodaje Nicklas Lindberg, prezes Zarządu Echo Investment.

Warunkiem zawarcia umowy jest zgoda właściwych organów antymonopolowych. W trakcie całego procesu strony korzystały z usług prawnych przedstawicieli Linklaters, TSP Law, MDDP i CBRE ze strony Signal Capital Partners i Griffin Capital Partners oraz Greenberg Traurig i EY ze strony Echo Investment.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments