Zdaniem analityków Instytutu Gartnera globalny poziom inwestycji w IT na koniec 2023 r. miał sięgnąć 4,6 bln USD. Znaczny wzrost wydatków w tym obszarze jest udowadnia, jak wielką rolę odgrywają w biznesie technologie. Sztuczna inteligencja, blockchain, edge computing czy też metaverse w minionym roku wyznaczały trendy technologiczne i definiowały kierunek rozwoju firm, zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Komentarz ekspercki przygotował Paweł Ciesielski, prezes zarządu IBA Poland.

Dla przedsiębiorców inwestycje w nowoczesne rozwiązania IT to szansa na pokonanie wyzwań, z którymi mierzą się prowadząc biznes. Wśród nich można wymienić potrzebę optymalizacji procesów biznesowych, dążenie do zwiększenia wydajności produkcji, chęć zmniejszenia nakładów finansowych potrzebnych na utrzymanie infrastruktury IT, konieczność lepszego zabezpieczenia danych przed cyberatakami, a także opracowanie i wdrożenie w firmie strategii zrównoważonego rozwoju. Odpowiedzią na szerokie potrzeby przedsiębiorców są dostępne na rynku zaawansowane technologicznie narzędzia.

Sztuczna inteligencja (AI) 

W roku 2023 to sztuczna inteligencja była dominującą technologią w świecie biznesu. Do niedawna wśród możliwości AI wymieniano podstawowe elementy – umiejętność rozumienia tekstu, rozpoznawania obrazów, uczenia się oraz szybkiej adaptacji do zmiennego środowiska. Tymczasem sztuczna inteligencja doskonale radzi sobie z bardziej zaawansowanymi zadaniami, umożliwiającymi automatyzację procesów biznesowych czy zwiększanie wydajności produkcji. Teraz do akcji wchodzi generatywna sztuczna inteligencja (GenAI).

Blockchain 

Jeszcze kilka lat temu blockchain wykorzystywano jedynie w procesie monetyzacji aktywów cyfrowych. Obecnie technologia ta wykorzystywana jest w biznesie, na przykład w obszarze cyberbezpieczeństwa. Decentralizacja przechowywania danych w różnych serwerach z pomocą blockchainu chroni firmę przed groźnymi atakami cyberprzestępców. Co więcej, aplikacje i modele biznesowe oparte o tę innowację pozwalają firmom między innymi na zmniejszenie kosztów związanych z infrastrukturą IT.

Edge Computing 

Edge Computing jako rozproszona architektura przetwarzania danych pozwala na przechowywanie i analizowanie informacji blisko źródła ich generowania. W efekcie cały proces możliwy jest do przeprowadzenia w czasie rzeczywistym, a to z kolei wiąże się z szybszym podejmowaniem decyzji i zwiększeniem wydajności przedsiębiorstwa. Ta technologia najczęściej wykorzystywana jest w takich branżach jak logistyka czy też finanse.

Metaverse 

Jedną z najnowszych koncepcji na liście trendów IT jest Metaverse – czyli wirtualny świat 3D. Choć założenia tej technologii mogą się wydawać niektórym zbyt abstrakcyjne, jest ona już powszechnie wykorzystywana przez wiele przedsiębiorstw. W „metaświecie” firmy mogą tworzyć na przykład wirtualne sklepy, gdzie klienci dokonują zakupów.

Wszystkie z wymienionych powyżej trendów technologicznych znane były już od lat. Jednak rok 2023 pokazał nam, że prace nad ich rozwojem i wykorzystaniem w świecie biznesu nabierają dynamiki. To z kolei prowadzi nas do refleksji, że w kolejnych latach przedsiębiorstwa będą wdrażały coraz to nowsze rozwiązania oparte o sztuczną inteligencję, blockchain czy też chmurę. Jedno jest pewne – innowacje oraz cyberbezpieczeństwo to nieodłączna część rozwoju biznesu w kontekście implementowania nowoczesnych technologii.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments