Statkraft i Better Energy wzmacniają współpracę w Polsce. W ramach nowego pakietu umów na zakup energii elektrycznej (PPA), Statkraft będzie pozyskiwać zieloną energię z farmy fotowoltaicznej Better Energy Krapkowice przez okres 10 lat. Ta sama spółka zapewni również dostęp do hurtowego rynku energii elektrycznej dla instalacji Better Energy Helenowo oraz Nidzica.

Kompleksowa współpraca na rzecz dostaw zielonej energii

Statkraft podpisał 10-letnią umowę PPA na odbiór 20 GWh energii odnawialnej z farmy fotowoltaicznej Better Energy w Krapkowicach. Podłączona do sieci inwestycja może wytwarzać 30 GWh energii odnawialnej rocznie, co odpowiada zużyciu 14 tys. polskich gospodarstw domowych.

Ponadto spółka zawarła umowę dostępu do hurtowego rynku energii elektrycznej dla dwóch farm fotowoltaicznych Better Energy – Helenowo i Nidzica – które mogą wytwarzać odpowiednio 74 GWh i 75 GWh energii w skali roku.

Współpracę pomiędzy Statkraft i Better Energy rozpoczęto w 2021 roku od zawarcia umowy PPA dla farmy fotowoltaicznej Resko, której spodziewana roczna moc wytwórcza ma wynieść 40 GWh. Obecnie partnerstwo obejmuje łącznie cztery instalacje, co pozwala Statkraft pozyskać od Better Energy 150 GWh zielonej energii w skali roku.

Statkraft dąży do przyśpieszenia wykorzystania zielonej energii w całej Europie. Dlatego bardzo cieszymy się, że możemy działać ramię w ramię z Better Energy na rzecz transformacji energetycznej w Polsce. – powiedział Pieter Schipper, wiceprezes ds. północno-zachodniej Europy i Stanów Zjednoczonych w Statkraft.

Rozwój polskiego rynku umów PPA

Wzrost popytu na rynku umów PPA w Polsce, kiedy to przedsiębiorstwa o zróżnicowanych potrzebach energetycznych z wielu sektorów decydują się na zakup energii odnawialnej, pozytywnie przekłada się na współpracę pomiędzy Statkraft i Better Energy. Dzięki temu firmy o dowolnej wielkości mogą w długoterminowej perspektywie pozyskać od partnerów zieloną energię, ograniczać emisje i szybciej osiągać cele zrównoważonego rozwoju, aby tym samym odgrywać większą rolę w polskiej transformacji energetycznej.

Wzmocnienie szerokiej współpracy ze Statkraft, która jest jedną z największych firm z branży zielonej energii w Europie, to ważny krok naprzód dla Better Energy w Polsce i stanowi świetną wiadomość dla polskiej transformacji energetycznej. Umowy PPA są postrzegane jako ważne narzędzie do zwiększenia produkcji energii odnawialnej w Polsce, umożliwiają redukcję zależności kraju od paliw kopalnych i jednocześnie zapewniają firmom możliwość zakupu zielonej energii po przystępnych cenach. – stwierdził Mikkel Thorup, dyrektor ds. umów PPA w Better Energy. 

Wspólne dążenie do zwiększenia wykorzystania zielonej energii w Polsce

Statkraft prowadzi w Polsce działalność w obszarze PPA od 2018 roku. Firma skupia się na umowach typu upstream i downstream, głównie dla energochłonnych podmiotów przemysłowych oraz zwiększa moc wytwarzania energii odnawialnej poprzez rozwój własnych projektów wiatrowych i słonecznych. Współpraca ze spółką wzmacnia pozycję Better Energy jako jednego z liderów branży fotowoltaicznej w Polsce.

Obecnie Better Energy jest właścicielem i odpowiada za eksploatację pięciu farm fotowoltaicznych na terenie kraju o łącznej mocy 236 MW, a portfel projektów spółki na etapie rozwoju wynosi ponad 2,5 GW. Wszystkie instalacje powstały dzięki pozytywnemu zaangażowaniu i dialogowi z właścicielami gruntów, sąsiadami i lokalnymi władzami.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments