Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy w komentarzu eksperckim dla ISBtech w kwestii analizy bieżących trendów i prognoz w branży smart home.

Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy

W obliczu dynamicznego rozwoju technologii smart home widzimy, że jednym z kierunków branży jest integracja Internetu Rzeczy (IoT) ze sztuczną inteligencją (AI). Zaawansowane systemy potrafią już korzystać z AI do optymalizacji urządzeń względem warunków pogodowych, a technologie przewidywania awarii zapewniają nieprzerwaną ciągłość działania sprzętów.  Dzięki tej synergii sprzęty domowe uczą się również dostosowania parametrów do nawyków i potrzeb domowników.

Na przykład, gdy czujniki ruchu wykryją, że domownik wchodzi do pokoju, system może automatycznie dostosować oświetlenie do preferowanego poziomu, a klimatyzacja dostosować temperaturę zgodnie z ustawionymi wcześniej preferencjami. Ważnym trendem jest również rosnące znaczenie zielonych technologii, które obejmują monitorowanie i kontrolę zużycia energii oraz recyklingu odpadów czy zastosowanie energii odnawialnej, co w efekcie przyczynia się do bardziej ekologicznego funkcjonowania inteligentnych domów. Algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane do analizy coraz większej ilości danych. Wspomagają one podejmowanie decyzji dotyczących zarządzania energią, wodą, produkcją odpadów i innymi zasobami, tworząc kompleksowy model zrównoważonego rozwoju obejmujący cały cykl życia i eksploatację budynku.

Prognozy na rok 2024, w tym oczekiwania klientów i ewolucja ich potrzeb

Rok 2024 niewątpliwie będzie okresem intensywnego rozwoju technologii smart Home. Poprzednie lata pokazały nam, widoczną tendencję do coraz większego różnicowania oferty inteligentnych produktów. Od innowacyjnych zamków, poprzez różne rozwiązania reagujące na zmiany warunków atmosferycznych wspierających efektywność energetyczną, do zaawansowanych systemów zabezpieczeń dostosowujących się do potrzeb domowników.

Prognozujemy kontynuację tego trendu, ze szczególnym uwzględnieniem rosnącej roli sztucznej inteligencji (AI). Oczekujemy, że AI zacznie stawać się integralną częścią systemów smart home, rewolucjonizując innowacyjne rozwiązania i usprawnienia. Widzimy to jako kluczowy krok w kierunku tworzenia jeszcze bardziej spersonalizowanych inteligentnych domów, które nie tylko będą spełniać, ale także przewyższać oczekiwania współczesnych konsumentów.

Dodatkowo, klienci cały czas poszukują oszczędności w domowym budżecie. Dla przykładu, okna odgrywają kluczową rolę w utrzymywaniu odpowiedniej temperatury w budynkach. Dzięki zastosowaniu zautomatyzowanych rolet lub żaluzji możemy w szczycie upałów obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczenia nawet o 7°C, co pozwoli nam ograniczyć używanie klimatyzacji. Natomiast zimą inteligentne rolety mają funkcję dodatkowej izolacji i pozwalają oszczędzić nawet do 30% energii na ogrzewaniu. Branża smart home cały czas będzie rozwijać się w kierunku zapewnienia użytkownikom jak najlepszych rozwiązać energooszczędnych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments