Rok 2024 upłynie w Grupie Echo Investment pod znakiem dynamicznego rozwoju w sektorze mieszkań na sprzedaż i na wynajem oraz biurowym. Tylko w pierwszej połowie roku należąca do Grupy spółka Archicom planuje rozpoczęcie dziesięciu nowych projektów w największych miastach w Polsce. Z kolei Resi4Rent, największa w kraju platforma mieszkań na wynajem, przygotowuje w 2024 roku pięć nowych inwestycji z 1,6 tys. lokali. Trwa też realizacja zielonych biurowców w Warszawie i Wrocławiu.

W 2023 roku Grupa Echo Investment kontynuowała rozwój w oparciu o strategię zrównoważonego wzrostu. Jednym z kluczowych wydarzeń było wydzielenie do spółki Archicom całości biznesu mieszkaniowego dla klientów indywidualnych. Pod szyldem Echo Investment prowadzone są operacje w sektorze biurowym, handlowym i PRS. Trwają też analizy związane z formułą i skalą wejścia w segment mieszkań studenckich.

Rok 2024 rozpoczynamy przygotowani do wykorzystania możliwości, jakie niesie ze sobą odbicie na rynku mieszkaniowym i dalsze skalowanie działalności Archicomu, a także sytuacja w sektorze komercyjnym i popyt na wielofunkcyjne projekty typu destinations. Standard naszych budynków, ich jakość oraz zrównoważone podejście, plasują je wśród topowych produktów w kluczowych segmentach rynku i przekładają się na zainteresowanie klientów indywidualnych i biznesowych. Nowe możliwości, które analizujemy, związane z rynkiem akademików, przełożą się na jeszcze większą dywersyfikację portfela Grupy z korzyścią dla inwestorów. – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.

Przegląd działalności w segmencie living – mieszkań na sprzedaż i na wynajem, w tym mieszkań studenckich

W segmencie mieszkań na sprzedaż Archicom zakończył 2023 rok liczbą 1 835 zawartych umów przedwstępnych i deweloperskich. W ręce klientów trafiły klucze do łącznie 2 212 mieszkań, a na rynku pojawiły się kolejne etapy i nowe inwestycje we Wrocławiu, Warszawie i Łodzi. Rozwój ten nabierze w 2024 roku tempa, tak aby w perspektywie średniookresowej Archicom sprzedawał 4 tys. mieszkań rocznie.

Wśród największych inwestycji mieszkaniowych Grupy znajduje się osiedle Modern Mokotów w Warszawie, którego budowa wystartowała jesienią 2023 roku. Projekt wpisuje się w formułę 15-minutowego miasta i zakłada realizację docelowo około 1,6 tys. mieszkań oraz urządzenie terenów zielonych o powierzchni 3,5 hektara. W ramach projektu powstaje też publiczna szkoła podstawowa dla 450 uczniów – pierwsze takie przedsięwzięcie w Polsce, sfinansowane w całości przez prywatną firmę.

W segmencie mieszkań na wynajem platforma Resi4Rent utrzymuje pozycję największego gracza w Polsce. W 2023 roku powiększyła ofertę o nowe projekty w Warszawie i Wrocławiu (1,1 tys. mieszkań). Aktualnie posiada łącznie ponad 4,1 tys. gotowych lokali w 13 lokalizacjach – także w Krakowie, Poznaniu, Łodzi i Gdańsku. Resi4Rent przygotowuje do realizacji łącznie około 11 tys. mieszkań do wynajem do 2026 roku, z czego na 2024 zaplanowano ukończenie 1,6 tys. Plany rozwojowe platformy w 2023 roku wsparło m.in. dofinansowanie o wartości 613 mln zł przyznane przez konsorcjum trzech banków, a także – po raz pierwszy w polskim sektorze PRS – udział w programie EBOR Resilience and Livelihoods Framework.

Przegląd działalności w segmencie biurowym

Wybory najemców coraz częściej prowadzą ich do centralnie położonych, bardziej zielonych i energooszczędnych budynków. Trend ten pozytywnie wpływa na popularność i wyceny aktywów biurowych Echo Investment.

W 2023 roku w biurowcach Echo Investment wynajęto łącznie ponad 45 tys. mkw. powierzchni. Wśród klientów, którzy podpisali nowe lub przedłużone umowy były m.in. Deloitte, Medicover, ASB Poland, Grupa Deles, Alorica Inc., Bank Pekao S.A., Pekao Direct oraz Apptio.

Równolegle Echo Investment rozwija koncept powierzchni elastycznych. W 2023 roku otwarta została 13. lokalizacja CitySpace – około 2 tys. mkw. przestrzeni w łódzkiej Fuzji. W odpowiedzi na zainteresowanie najemców powiększono też CitySpace w budynku MidPoint71 we Wrocławiu o kolejne 1,3 tys. mkw. Łącznie CitySpace oferuje już w całej Polsce 3,8 tys. stanowisk pracy.

Echo Investment skupia się obecnie na realizacji projektów biurowych w największych miastach. W Warszawie poziom zero przekroczyła budowa Office House (31 tys. mkw.) – pierwszego obiektu w wielofunkcyjnym kwartale Towarowa 22. We Wrocławiu trwa realizacja pierwszego etapu Swobodna SPOT (docelowo 41 tys. mkw.).

Projekty Echo Investment, oprócz roli miastotwórczej, odpowiadają na potrzeby pracowników, którym biuro pomaga osiągnąć pełną efektywność w modelu hybrydowym lub po powrocie do pracy stacjonarnej. Budynki wyróżniają się też pod względem rozwiązań prośrodowiskowych, w tym w zakresie ograniczania śladu węglowego, co jest jednym z głównych założeń strategii ESG Grupy przyjętej w 2023 roku.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments