Universal Robots, wiodący na świecie producent robotów współpracujących (cobotów), rok 2023 zaliczy do udanych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy duńska firma rozszerzyła swoje portfolio produktowe o nowy model UR30 i przekroczyła liczbę 75 000 sprzedanych cobotów na całym świecie. Miarą zainteresowania cobotyzacją na polskim rynku jest wzrost sprzedaży, nowe wdrożenia, rozwój sieci partnerskiej, a także uczestnictwo firm w szkoleniach i spotkaniach warsztatowych.

Działania Universal Robots idą w parze ze wzrostem robotyzacji przedsiębiorstw na całym świecie. Międzynarodowa Federacja Robotyki (IFR) w raporcie World Robotics 2023 podaje, że w roku 2022 zainstalowano blisko 553 tys. robotów przemysłowych na całym świecie, czyli o 5 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. W Polsce sprzedano 3082 szt., co oznacza, że park maszynowy robotów zwiększył się o 10% i wynosi 22,7 tys. urządzeń.

Znacznie szybciej za to rośnie liczba robotów współpracujących, ponieważ w 2022 roku przybyło ich o 31 proc. więcej, niż w 2021 roku. Udział cobotów w ogólnej liczbie robotów przemysłowych na świecie wg danych z raportu IFR, w latach 2018-2022 wzrósł z 4,4% do 9,9%, a więc ponad dwukrotnie. W liczbach bezwzględnych mówimy o rozwoju parku urządzeń z poziomu 18,5 tys. szt. do 54,9 tys. szt. na koniec 2022 roku.

Polski przemysł stawia na robotyzację

W Polsce również robotów przybywa. Gęstość robotyzacji, czyli liczba robotów przemysłowych na 10 tys. pracowników w firmach produkcyjnych, wg danych IFR wzrosła pomiędzy rokiem 2021 i 2022 z 63 do 71. Średnia światowa na poziomie 151 pokazuje, że cały czas automatyzacja i robotyzacja to ogromny potencjał do wzrostu produktywności polskich przedsiębiorstw, ale postęp w ostatnich latach jest znaczący. Jeszcze 5 lat temu wskaźnik ten dla Polski wynosił zaledwie 42 jednostki, co oznacza, że od 2018 r. gęstości robotyzacji wzrosła o 69 proc.

W raporcie World Robotics 2022 znajdziemy również informacje o najchętniej robotyzujących się branżach. W 2022 r. był to przemysł motoryzacyjny i branże związane z obróbka metali, które zakupiły po 19% z ogółu sprzedanych robotów przemysłowych w Polsce. Na trzecim miejscu znajduje się przemysł chemiczny i tworzyw sztucznych z 10% udziału w ogólnym wolumenie sprzedaży.

Coboty UR stają się ważnym elementem procesów produkcyjnych w firmach każdej wielkości, najczęściej z branży automotive oraz elektronicznej. W Polsce w ujęciu procentowym Universal Robots odnotowało w 2023 r. dwucyfrowy wzrost sprzedaży w porównaniu do 2022 r. Roboty współpracujące sprawdzają się w spawaniu, lutowaniu, paletyzowaniu, obsłudze maszyn, wykańczaniu powierzchni, dozowaniu, klejeniu, kontroli jakości, operacjach bin picking, pick and place i sortowaniu – wszędzie tam, gdzie praca jest monotonna, związana z obciążeniem fizycznym lub wymagająca precyzji i utrzymania wymagających czasów cyklu, albo tam, gdzie z tych powodów trudno znaleźć pracowników.

W sektorze automotive, ciekawym przykładem wdrożenia jest fabryka Stellantis w Tychach

Wdrożenie cobota UR na linii produkcyjnej Fiata 500 i Lancii Ypsilon pozwoliło nam na uwolnienie pracowników od monotonnej czynności, jaką było napełnianie zbiorników spryskiwaczy. Dzięki automatyzacji tego fragmentu procesu produkcyjnego mogą oni teraz wykonywać bardziej skomplikowane prace. – mówi Michał Lach, kierownik działu montażu w fabryce Stellantis.

Systematycznie rozwijany jest park cobotów w katowickiej fabryce Lipton, zajmującej się konfekcjonowaniem herbaty. Od wdrożenia pierwszych 6 cobotów UR10e w 2019 roku, z roku na rok ich przybywa i obecnie paletyzację na końcówkach linii produkcyjnych obsługuje już ponad 20 robotów UR.

Średnie firmy również doceniają korzyści z robotyzacji. Dzięki wdrożeniu 11 cobotów UR wydajność w ostrołęckim zakładzie Rumet zajmującym się produkcją kształtek mosiężnych udało się rozwiązać problemy z zatrudnieniem wykwalifikowanych operatorów maszyn CNC, a wydajność wzrosła nawet do 300%. Umożliwiło to rozwój firmy i uelastycznienie produkcji, co pozwoliło na przyjmowanie zamówień o różnej wielkości asortymencie.

Wśród zastosowań pojawia się też wiele nowych – coboty UR w Polsce zajmują się też testowaniem urządzeń gospodarstwa domowego, składaniem szklanych witryn i wspierają procesy produkcyjne, w tym kontrolę jakości, w firmie produkującej sprzęt do wspinaczki górskiej.

Jesteśmy świadkami zmiany myślenia o produkcji; elastyczność, personalizacja i zwinność stają się najważniejsze. Coboty doskonale sprawdzają się w scenariuszach, w których niezbędne jest szybkie przeprogramowanie np. w celu obsługi produkcji o zmiennym asortymencie i wolumenie, a firmy dostrzegają ich potencjał w zakresie zwiększania wydajności, produktywności i bezpieczeństwa. Możliwość pracy ludzi i robotów obok siebie, płynnie dzielących się zadaniami, to nie tylko trend, ale siła transformacyjna automatyzacji. – mówi Daniel Niepsuj, Area sales manager w Universal Robots.

Bliżej klientów

W ostatnich 12 miesiącach Universal Robots rozszerzył w Polsce sieć swoich dystrybutorów i certyfikowanych integratorów. Do pierwszego grona dołączył polski oddział Tech-Con Group, zajmującej się dystrybucją produktów dla przemysłu pneumatycznego, hydraulicznego, techniki liniowej, maszynowego i niskonapięciowego w pięciu państwach regionu CEE. Z kolei dziewiątym już certyfikowanym integratorem UR zostało polskie przedsiębiorstwo Prat Engineering. Integratorzy wspierają użytkowników w przygotowaniu wdrożeń, szkoleniach i obsłudze serwisowej.

Szkolenia są zapewniane m.in. w ramach Akademii Universal Robots, z której skorzystało już ponad 200 tys. osób z całego świata, w tym blisko 3 tys. z Polski – najwięcej z całego regionu CEE. Ponadto polscy przedsiębiorcy zainteresowani zwiększeniem produkcyjności mogli skorzystać również z cyklu bezpłatnych warsztatów Universal Robots pod nazwą Seminar in the Box zorganizowanych w ubiegłym roku w trzech miastach – Zielonej Górze, Lublinie i Gdańsku, a także spotkań branżowych, w tym dla sektora motoryzacyjnego oraz wziąć udział w konferencji współorganizowanej przez UR, Schmalz Polska i Zimmer Group.

Coraz większa rodzina – UR30 zwiększa zakres zastosowań

Cobot UR30 to nowy model, wprowadzony w listopadzie 2023. Dzięki udźwigowi 30 kg i nowej konstrukcji przegubu może automatyzować wiele procesów, począwszy od obsługi maszyn i materiałów, przez paletyzację ciężkich towarów z wszystkich branż, po mocne dokręcanie śrub. Jego udźwig pozwala na jednoczesne korzystanie z kilku chwytaków, co oznacza, że UR30 może np. usuwać gotowe części i ładować więcej materiału symultanicznie, skracając czasy przełączania pomiędzy funkcjami i maksymalizując produktywność.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments